Uporaba predpasnika v kuhinji

danca  

član od: 2.8.2002

sporočila: 257

19. mar 2008 12:34

Predpasnik pa tudi nobena druga stvar) ne more nikogar spremeniti v "nesvobodno osebo" in podobne traparije. Vsak je, kar o sebi misli. Ti nosiš predpasnik ali predpasnik tebe? Je pa to vseeno ena praktična stvar, če je zadosti velik in komot, kadar špricne iz mikserja ali ponve ipd., ga pač hitreje vržeš dol, ko opravi svojo funkcijo, kot pa da se kar naprej preoblačiš. Ali pa si ves umazan v lepih ali vsakdanjih cunjah, kakor komu paše. V mislih imam seveda "velika" kuhanja, ne priprave solate za vsak dan, pri tem ga res ne rabiš in je malo smešen. Danca

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

19. mar 2008 13:32

Nosim ga samo, kadar delam kaj s testom, da nisem vsa bela od moke. Predpasnik mi mora biti všeč, kakšna vedra barva in zanimiv ter uporaben kroj, da oblačila popestri in ne degradira.

Za brisanje rok uporabljam male brisačke , imam jo obešeno na kljukici zraven štedilnika, in serviete za brisanje posode, ko se mi za posodo ne zdijo več primerni. Kuham vedno v obleki za doma, ker mimogrede od kje brizgne  ali kapne kaka tekočina, pred čemer tudi predpasnik ne zaščiti.

Cila

štorklja  

član od: 23.10.2007

sporočila: 190

19. mar 2008 13:47

Dobra tema..... Jaz brez predpasnika niti posode ne morem več pomiti, tako navajena sem nanj. Uporabljam ga od takrat naprej, ko sem imela vnetje jajčnikov in sem se okoli tega predela, posebej pri pomivanju posode morala zaščititi. Od takrat naprej je predpasnik na meni obvezen kos oblačila, kadar sem v kuhinji in se mi zdi super, saj s tem zaščitim tudi oblačila, čeprav imam le ta strogo ločena ( za doma ). Imam kar 4 "cartl" predpasnike in verjetno bom kakšnega še kupila.......

Kozmeja  

član od: 7.12.2005

sporočila: 409

19. mar 2008 14:56

Nosim predpasnik. Čez oblačila "za doma". Nanj sem se navadila in je zelo praktičen. Je pa res, da se ga splača pred nakupom pomerit; dobila sem že takšnega, ki postane "balon", ko ga daš gor. Uporabljam predpasnik, ki ga natakneš čez glavo. Kozmeja

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

19. mar 2008 15:04

Predpasnik uporabljam občasno. Običajno ko pečem, da nisem vsa od moke, predvsem pa si nadneme predpasnik, če po naključju pečem na roštilju. Imam nekaj dobrih predpasnikov in zadnje časa ga vedno večkrat uporabljam med kuhanjem, ker je bolje, da packe frčijo po predpasniku in ne po mojih belih ali drugih svetlih majicah, ki ji jih osim za doma. Ampak, predpasniku navkljub, roke si še vedno največkrat brišem v boke ali po zadnjici (ja, dear Vendy, nisem in, pa kaj hočem...) in ga torej nimam zabrisanje rok...Tako da če ne majice, si moram po temeljiti kuhi preobleči spodnji del garderobe za doma. MAmamia mamamia

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

19. mar 2008 15:18

Zadeva mora imeti relativno dolg pas, tako da ga zadaj prekrižaš in zavežeš spredaj. V nasprotnem primeru imaš siutacijo balona, o kateri govori lady Kozmeja. Vendelina jr.

tigris  

član od: 9.5.2007

sporočila: 261

19. mar 2008 15:26

Ko kuham skoraj nikoli ne uporabljam predpasnika. Edino zadnjič, ko mi je soseda (10 let) prišla pomagat piškote pečt in je bila bolj lepo oblečena, sem poiskala predpasnika za obe. Prepirčana sem, da vsi, tudi ne-Štajerci poznate tisti plavi "šorc" ali "furtoh" - ki je tudi sestavni del štajerske narodne noše pa tudi v vsakdanjem življenju še vedno zelo pogost. Ti furtohi sicer niso prvenstveno za v kuhinjo ampak bolj za zunaj, za moške in ženske. Za vsak dan in tudi za praznik. Prepričana sem, da bom to nedeljo, ki prihaja, videla očeta in strice ter starejše sosede, ki bodo po velikonočnem žegnu in kosilu šli na en sprehod po gruntu - v takmašnem gvantu, čez pa plavi furtoh. In tudi meni je stara mama ostala v spominu s plavim furtohom in najboljšo belo jopco čez. Zdaj ne živim več na Štajerskem, si pa včasih nadenem ta plavi furtoh gor. Ker je konec koncev zelo praktičen. Seveda z njim zelo izstopam in mi je prav fino, ko mi kakšen sosed reče: "Aja, saj ti si Štajerka." (čeprav svoje korenine še vedno in zelo očitno izdajam s svojim naglasom). tigris

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

19. mar 2008 15:30

Imam kakšne tri predpasnike, zelo stare, rabljene tako redko, da jih bom imela do konca življenja. Pri nas je vroče in doma največ nosim navadne majice, katerih res ni treba posebno paziti. Tudi mene je mama učila, da si naj nadenem predpasnik, da se ne bom umazala. To je po moje veljalo takrat, ko je bil vsak košček tekstila zelo drag. riba-ribica

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

19. mar 2008 15:57

tadeja, to je pa res zanimivo vprašanje. sama si (če se le spomnim ) nadenem predpasnik preden se lotim čiščenja in oluskanja rib.

To je pri nas zunanje opravilo, včasih vzamem stare ribiške predpasnike, včasih pa kakšne fancy ki jih je že kdo privlekel od že kje, vsin so taki, ki jih po uporabi pošpricaš s cevjo.

Včasih pa še na to pozabim, pri običajni pripravi hrane ostajam kar pri svoji domači opravi. Ni takšna, da bi jo kdor koli želel  videti.

Roke si  brišem tako kot vse, malo v hlače, malo v majco. In? Saj damo vse prat, ne.  

Moje none in mama niso same kuhale, so pa seveda imele svoja gospodinjstva s kuharicami in predpasniki vred.

Predpasnikov smo našli toliko, da bi z njimi zlahka prekrili kakšno bolj majhno državo.

Mogoče bi jih v kakšni šoli vzeli? Niso nič posebnega, taki prtki pa predpasnički, pa še majhni prti, škoda za metat proč, no, se mi bo že katera oglasila, niso pa res nič posebnega, še sama ne vem od kje se je vse to vzelo, oprala sem seveda vse, bo že prišlo prav.nola

Sporočilo je spremenil(a) nola dne 19. mar 2008 19:24:39

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

19. mar 2008 16:17

Doma nikoli ne nosim predpasnika (zdajle se sprašujem - le zakaj ne???), v službi pa in tudi od otrok zahtevam, da ga imajo. Vseeno mi je, kakšnega, le da imajo nekaj zavezano okrog pasu, lahko tudi kuhinjsko krpo, ki so gor našili keper trak, da se da zavezat. Ampak opažam, da se gredo učenci pravo "modo" s temi predpasniki - in ko jih prvič prinesejo in zavežejo, ogledujejo drug drugega, komentirajo, se smejijo....... in opažam, da zelo radi "pozabijo" sneti predpasnik, če morajo kdaj iz razreda.

Moja hči ne mara klasičnega predpasnika, zdelo se ji je najbolj grozno, da bi ga morala nositi (kuha pa sicer rada) in tako je prišla na idejo, da ji kupim nadprt (bil je res lep, tak s prerezanimi pomarančami in limonami), prišijem nanj trak in predpasnik je bil tu - tak, "moški natakarski", do tal in segal je okrog in okrog pasu. Za tek na dolge proge sicer ni, za sukanje okrog štedilnika je pa še kako primeren .

LP

cervus

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti