Liči

pikica82  

član od: 7.9.2006

sporočila: 236

tema odprta - 13. jan 2008 16:38 | ogledi: 8.239 | odgovori: 11

Zanima me, če kdo ve kako bi to sadje vzgojila doma. Namreč pri nas ga imamo zelo radi, v trgovinah je pa skozi celo leto prilično drago.

Hvala za ideje in lp,

pikica82

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17787

13. jan 2008 17:57

A načrtuješ selitev v trope, pikica82? Saj se šalim, veš, ampak zelo dvomim, da bi tam, kjer si doma, pa čeprav v enem mega rastlinjaku liči uspeval.

http://www.hort.purdue.edu/newcrop/morton/lychee.html

Tja do 30 m zraste drevo,.......

Ni kaj, bo treba kar dragega kupovati (mimogrede, zadnjič so ga v Hoferju imeli prav poceni, cele kupe.......)

rimljanka

Jelenckova  

član od: 30.3.2005

sporočila: 2053

13. jan 2008 19:03

Ja, jaz sem ga kupila. Pa imajo po zatohlem duh. Jelenckova

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

14. jan 2008 6:47

Pred časom je bil v oddaji Na vrtu na TV SLO1 gospod ki vse te eksote in pa tudi nam domače sadje goji in vzgaja v loncih.Ne vem če je imel ravno liči vendar je imel teh eksotov kar nekaj.Vse je imel posajeno v veliki glinenih loncih in je povdarjal vzgojo rastlin v posodah,razložil vzgojo in predstavil količino pridelka ter prednosti in pa seveda tudi slabe lastnosti teh rastlin.Če sem prav razumela in videla ker teh stvari je bilo res zelo veliko ima to tudi za nadaljno prodajo.Izhajal je po naglasu bolj proti Krškem ali Brežicam,lahko pa se tudi motim,ker nisem 100% sedela pred Tv. anaeva

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

14. jan 2008 7:20

V lidlu ga imajo, cena je pod dva € za kg. Lijana

juma  

član od: 15.6.2007

sporočila: 235

14. jan 2008 8:31

Mi si ga kupimo parkrat na sezono, a v glavnem ga sama pojem. Ni tako drag, če je le za "piko odret". Je pa meni strašno okusen. Prav tako sem ga zadnjič kupila v Hoferju, pa je bil pravega vonj in okusa.... juma

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17787

14. jan 2008 8:41

anaeva, zanesljivo se pri nas ne more izplačati (pa najbrž sploh pridelati v spodobnih količinah) tropskega sadja, sicer bi to seveda že davno počeli. Si predstavljaš stroške ogrevanja, osvetljevanja, zagotavljanja primerne vlažnosti,... V loncih se drevesnih vrst za komercilano pridelavo seveda ne da gojiti, imaš pa doma lahko papajo, mango,.....za okras. Kot imamo recimo fikuse, v naravi so pa drevesa, proti katerim so še platane palčki. Me res zanima, o kom je bil govor v tistem prispevku. Gospod najbrž goji sadike za prodajo, da jih pač soma imamo kot okrasne rastline. rimljanka

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

14. jan 2008 9:40

ne ne Rimljanka,sadi in vzgaja jih kot rastline meni spominjajo na bonsajsko drevo,ki je v loncu in ima do dva tri metre.Ima pa tudi rastlinjak,ki ni ne vem kako topel.So pa bili na tistih drevesih tudi sadeži. anaeva

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

14. jan 2008 10:11

Če človek premisli, koliko je treba vložiti v vlažitev zraka, pobijanje uši in ostale zalege, ki gre na sadno drevje in pogleda, koliko kg bo na tak način pridelal, ter po drugi strani premisli, koliko tega sadja kupi v enem letu. se mi zdi, da je bolj ekonomično zadevo kupovati pri sosedu. Vendelina jr.

pikica82  

član od: 7.9.2006

sporočila: 236

8. mar 2008 19:56

Moram se pohvalit z mojo "pridelavo" ličija. Sem posadila 3 koščice ličija in čakala, čakala, čakala ter pridno zalivala, da je bila zemlja vedno vlažna. Posodico sem imela kar na kuhinjski polici, kjer je vedno toplo. In glej ga zlomka, dve od treh koščic sta pognali stebelca. Sedaj se lahko že pohvalim z 10 cm velikima rastlinama. Čedtudi ne bo nekega pridelka, nič ne de, saj je rastlina že sama po sebi zanimiva in ima zelo lepe liste. Pa še hvalila se bom lahko, da sem tropsko rastlino sama vzgojila od začetka. Lp, pikica82

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti