Kruh se sesede

ElaS  

član od: 3.10.2007

sporočila: 56

12. jan 2008 21:45

Mi imamo pa radi Lidlovo mešanico za kruh (najbolj tisto s sončničnimi semeni), vendar delam kruh v navadni pečici. 1 kg mešanice zmešam s 7 dcl vode. Včasih dodam še en lonček navadne bele moke, potem pa še 1 dcl vode več. Zmešam z nastavki za gnetenje na mikserju. Po vzhajanju pečem v steklenem pekaču. Nastane štirioglat hlebec teže 1,5 kg. Višek damo v skrinjo. Če zaradi kvasa skupaj pade, zamenjaš malo mešanice za navadno moko. (recimo 1/3) Lp, ElaS

vanjatajnsek  

član od: 6.6.2005

sporočila: 1704

12. jan 2008 22:29

Zanimivo je, da ko mesim kruh vedno dodam toplo vodo, toplo, da ne rečem še skoraj vročo polento, no tu pa moraš obvezno dati v aparat hladno vodo sicer ne rata. Meni rata polnozrnat kruh ( Hofer mešanica) v aparatu na programu normal. Je prav lep zaobljen hlebček, enako je z belo moko. Ko pa sem poizkusila na programu hitro se ni dvignil. Sploh mi ni jasno za kaj potem lahko uporabiš ta program, kaj šele tistega "zelo hitro". vanjatajnsek

girica  

član od: 25.5.2009

sporočila: 614

28. avg 2009 9:50

Podobno težavo imam tudi sama. Namreč imam Clatronicov kruhomat z dvema gnetilkama in pred dvema dnevoma sem z zamikom spekla mešan kruh (100 g polnozrnate moke+400 g TIP 850) na programu normal za manjšo količino in ratal je odlično. Zelo lepo je vzhajal in tak tudi ostal do peke. Lepo se je zapekel in bil zelo rahel in puhast...skratka odličen . Ker mi je končno uspel rahel kruh sem takoj včeraj po identičnem receptu spekla nov kruh, uporabila drugo polovico iste kocke kvasa, dala isto razmerje moke in naštimala peko brez zamika. Kruh je zelo lepo vzhajal, tudi drugo vzhajanje. A, ko se je začel peči se je sesedel, le robovi so ostali visoki . Ko sem odrezala kos kruha je bil celo malo zbit. Sedaj pa mi ni jasno, zakaj je prvi kruh tako lepo uspel brez problema a druga runda ne Uporabila sem isto kocko kvasa (razdelila sem jo na dva kruha) iste moke, isti program. Kakšen namig ali nasvet mi lahko daste, ker sem pri peki kruha s kruhomatom med novinkami? hvala za vaš čas in trud girica

Jessie  

član od: 10.6.2002

sporočila: 106

28. avg 2009 10:01

Ko se je meni sesedal kruh v kruhomatu, so mi svetovali, naj zmanjšam količino tekočine za 30 - 50 ml na 0,5 kg moke. Kruh se ni več sesedal. Odkar sem nekje tukaj na kulinariki ujela namig za krompirjev kruh, pa tako ali tako pečem samo tistega. Kruh je puhast kot iz trgovine in dolgo svež. LP

girica  

član od: 25.5.2009

sporočila: 614

28. avg 2009 13:19

Jessie, hvala za namig. Glede zmanjšanja količine vode, sem tudi že prebrala v eni do debat. Vendar mi ni jasno, kako se lahko z identičnimi količinami in sestavinami v dveh pekah speče drugačen kruh oz eden, ki se sesede. Kar sem posumila je to, da se je prvi kruh (ki je uspel super in sem ga pekla s časovnim zamikom) spekel ob 7,00 zjutraj. Naslednji, ki se je sesedel, pa se je pekel popoldan. Bi morda v tem primeru lahko vplivala zunanja vročina? girica

čoko  

član od: 19.11.2007

sporočila: 867

28. avg 2009 15:36

Poleti bolj rata na hitrem programu zaradi zunanje temperature- če preveč vzhaja, se potem sesede. Pretopla voda, preveč kvasa, predolgi program- vse ima za posledico luknjo. Jaz dam pri pripravljenih mešanicah vse po navodilu in še na vrh kaki deci navadne moke- zdaj ni več luknje. Sicer pa pečem vse na hitrem programu, ponavadi ne iz pripravljenih mešanic ampak po receptu

3 kavne skodelice vode

žlica olja ali masla

6 kavnih skodelic moke (2 rženi, 2 pirini, 2 pšenični polnozrnati)

zvrhana žlička soli

plitva žlička suhega kvasa (ali kaka petina kocke svežega)

Nikoli ne tehtam, nič ne merim dl, malo pokukam in po potrebi dodam še žlico moke, spečem na hitrem programu. Vedno rata, nikoli ne ostane.

čoko

amc  

član od: 31.8.2007

sporočila: 68

28. avg 2009 20:18

Čeprav ni čisto ta tema, bom vseeno vprašala. Ali pred prvo peko v novem kruhomatu posodo kruhomata pečete 10 minut prazno in naoljeno? Meni tako piše v navodilih, pa ne vem, ali je to nujno in zakaj. Mogoče zaradi teflona? zoja

marussska  

član od: 18.5.2008

sporočila: 12

28. avg 2009 21:33

AMC če ti tako piše v navodilih potem je najbolje, da to tudi narediš, saj ti ne vzame veliko časa. Sicerp a jaz nisem tega naredila, ker tudi ni nikjer nič pisalo. Pa še en nasvet za GIRICO. Možno je, da vpliva vročina, to ne bi vedela. Zanimivo, da si uporabila čisto iste količine pa se je kruh sesedel. Jaz sem imela te probleme vedno, ko sem pekla ponozrnat kruh, potem pa sem začela kruh gledati med peko. Opazovala sem kaj se z njim dogaja in kdaj se sesede. Ugotovila sem da kruh očitno preveč časa vzhaja (tudi če sem uporabila manjšo količino kvasa) Začela sem z naslednjim postopkom: 10 min pred začetkom pečenja (tudi če kruh zelo malo vzhaja) sem prekinila program in nastavila direktno na pečenje, od takrat nimam več teh problemov. Poskusi :) marussska Sporočilo je spremenil(a) marussska dne 28. 2009 21:36

girica  

član od: 25.5.2009

sporočila: 614

28. avg 2009 21:58

čoko je napisal/a:

Sicer pa pečem vse na hitrem programu, ponavadi ne iz pripravljenih mešanic ampak po receptu

3 kavne skodelice vode

žlica olja ali masla

6 kavnih skodelic moke (2 rženi, 2 pirini, 2 pšenični polnozrnati)

zvrhana žlička soli

plitva žlička suhega kvasa (ali kaka petina kocke svežega)

Nikoli ne tehtam, nič ne merim dl, malo pokukam in po potrebi dodam še žlico moke, spečem na hitrem programu. Vedno rata, nikoli ne ostane.

čoko
Danes sem poskusila nasvet od ČOKO z isto količino in sestavinami na hitrem programu v popoldanskih urah, ko je bila vročina. Med vzhajanjem sem ga opazovala in zelo lepo je vzhajal. Po drugem vzhajanju, ko je začel postopek pečenja, pa se je s porastom temperature v kruhomatu kruh še malo dodatno dvignil. Nato po nekaj minutah pa malo sesedel. Vendar moram povedati, da le nekaj malega. Tako, da sem s hitrim programom (1 uro 58 min) deloma rešila, da se ni zelo sesedel, a vseeno malo se je. MARUSSSKA, tudi meni to ne gre v račun iste sestavine in količine in je dejansko prišel iz kruhomata popolnoma drugačen kruh. Bom poskusila tudi tvoj nasvet. girica

čoko  

član od: 19.11.2007

sporočila: 867

29. avg 2009 16:56

Girica, probaj isti recept, pa dodaj še malo (recimo pol skodelice) moke, da bo kruh težje vzhajal. Je pa res, da v tej vročini stvar čisto drugače zgleda...

Se prav veselim hladnejših dni.

čoko

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti