Starokopitnost in zmote

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

tema odprta - 5. dec 2007 11:07 | ogledi: 2.473 | odgovori: 24

Pravkar sem zamesila testo in avtomatsko pripravila kvasec, čeprav ste me na kulinariki podučile (tudi preizkusila in videla, da drži), da kvasca ni več potrebno delati. Enostavno moč navade.

Koliko je še takih zmot:

  • - da je kruh nujno treba peči 1 uro
  • - da se kvas in sol nikakor ne smeta pobliže srečati,
  • - da kvas brez sladkorja ne bo vzhajal ...

Pozabljamo, da je danes drugačna preskrba kot v starih časih, da so drugačne surovine, drugačni pripomočki in aparati na voljo, mi se pa še kar držimo starih pravil.

Koliko zmot ste  odkrile, odkar obiskujete kulinariko in koliko se kljub temu držite starih navad?

Cila

Jelenckova  

član od: 30.3.2005

sporočila: 2053

5. dec 2007 11:29

Odkar uporabljam in obiskujem Kulinarično sem odkrila to zmoto, da moja tašča ne kuha bolje od mene, ampak jaz bolje od nje:) Pa še kaj bi se našlo, samo trenutno se spomnem samo to. Jelenckova

veverica  

član od: 12.11.2001

sporočila: 1038

5. dec 2007 11:43

V tem trenutku se spomnim le ene zmote in sicer, da se smetana stepe, tudi če vanjo vmešamo čokolado, jo predhodno segrejemo ... (prej sem bila prepričana, da se stepe samo zelo mrzla sladka smetana, obvezno brez vseh dodatkov - no, mrzla mora biti še vedno ). veverica

s0ncek*  

član od: 23.4.2007

sporočila: 1191

5. dec 2007 11:51

Ja, to s smetano sem se tudi jaz naučila :) pa da se obod pri tortnem modelu ne namasti. s0ncek*

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

5. dec 2007 11:56

Ampak, saj to ni starokopitnost... Včasih pač ni bilo mešalcev s toliko sto obrati na minuto, pa takih reči.

Kvas brez sladkorja pa še zdaj ne vzhaja, se kvasovke niso prav nič spremenile od takrat. Če boste kvasu dodale sol, bodo kvasovke propadle, tudi to je res. Ne bo pa to uničilo encoimov, ki omogočajo alhkoholno vrenje. Samo - če je kvasa malo, bo encimov za uspešno vzhajanje premalo, saj ne nastajajo na novo; žive kvasovke pa jih tvorijo na novo, pa še razmnožujejo se.

rimljanka

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

5. dec 2007 11:57

Veliko teh zmot smo odpravili na tečajih mojstra Goljata, če vas zanima, si preberite kar tam, je zelo zanimivo. katka

Issi  

član od: 5.9.2007

sporočila: 703

5. dec 2007 12:44

s0ncek* je napisal/a:
pa da se obod pri tortnem modelu ne namasti. s0ncek*
No, očitno še ena moja zmota, za katero pa prvič slišim... Issi

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

5. dec 2007 12:51

Pa da se    ne sme pogrevati. Loni Makaroni

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

5. dec 2007 13:36

rimljanka je napisal/a:

Kvas brez sladkorja pa še zdaj ne vzhaja, se kvasovke niso prav nič spremenile od takrat. Če boste kvasu dodale sol, bodo kvasovke propadle, tudi to je res. Ne bo pa to uničilo encoimov, ki omogočajo alhkoholno vrenje. Samo - če je kvasa malo, bo encimov za uspešno vzhajanje premalo, saj ne nastajajo na novo; žive kvasovke pa jih tvorijo na novo, pa še razmnožujejo se.

[rumenimak] rimljanka

sem malo nerodno napisala - morala bi: da kruh ne bo vzhajal, če obenem s kvasom nismo dodali tudi sladkorja. Če delam testo brez kvasca, se pravi nadrobim kvas direktno v moko, nikoli več ne dodam sladkorja in vzhaja brez težav.

 

Cila

balonka  

član od: 9.3.2007

sporočila: 548

5. dec 2007 14:37

Jaz sem se pa vedno držala tega ,da sladkor ne smeš dat na začetku k beljakom za sneg.Pa tudi uspe,če narediš tako. Ali pa da posoda v kateri boš stepal sneg ne sme biti mokra.Pa tudi uspe.

Sy  

član od: 11.12.2003

sporočila: 1057

5. dec 2007 15:00

Staro pravilo: testo za kruh je treba gnetit in gnetit! Ni treba. Zato se kruha nism nikoli spravila delat po starem postopku. Po novem postopku sta v testu kvas in sol skupaj, pa vseeno vzhaja. Zanimivo.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti