Otroška hrana

_Lanchy_  

član od: 29.7.2007

sporočila: 83

1. sep 2007 19:45

Hvala, po vsem kar sem prebrala sem zdej sigurna da ji nebom dajala kravjega mleka do 1.leta. Pozanimala se še bom za sojino, če ima kdo izkušnje ali pa kaj več ve naj sporoči. Še enkrat, hvala! lp:) _Lanchy_ Sporočilo je spremenil(a) _Lanchy_ dne 01. sep 2007 19:45:50

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

1. sep 2007 20:27

Sojino mleko vsebuje fitoestrogene, torej snovi, ki ucinkujejo podobno kot zenski spolni hormoni in bi torej bili lahko vpleteni v kasnejsi nastanek raka dojk. V nekaterih drzavah - na primer v Veliki Britaniji, Svici, Novi Zelandiji in Avstraliji - v priporocilih strokovnih zdruzenj sojino mleko kot mlecni nadomestek izrecno odsvetujejo, razen tistim otrokom, ki niso dojeni in so dokazano alergicni na kravje mleko. Navajam tudi enega od linkov: http://envirocancer.cornell.edu/FactSheet/Diet/fs1.phyto.cfm Opozarjam, da to ne velja za odrasle ljudi, pri katerih je ucinek fitoestrogenov blag, po vsej verjetnosti koristen, sploh kadar uzivajo sojine pripravke v zmernih kolicinah. lp, proxima

veverica  

član od: 12.11.2001

sporočila: 1038

1. sep 2007 23:30

Se strinjam s proximo. Kot potrditev njenemu zapisu lahko napišem, da moj sin kot dodatek dobiva tudi prilagojeno mleko za dojenčke, ki ima osnovo v sojinem in ne kravjem mleku (kot npr. Aptamil, Humana, itd) in na njem piše, da naj to mleko uvajamo v prehrano le po nasvetu zdravnika!!! Sojino mleko in sojini produkti imajo tudi kar nekaj dodatkov, tako da jih sama ne bi ponudila otroku, ki lahko uživa npr. mlečne jogurte, sir... Če pa ni druge izbire, pa je to vsekakor dober nadomestek. Nenazadnje spada soja tudi med močnejše alergogene, tako da se ji je bolje izogniti. veverica

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15823

2. sep 2007 18:59

Mogoče sem res preveč staromodna, ampak kako neki so moji otroci zrasli brez vseh težav, pa sta že po 6. mesecu pila domače kravje mleko, prekuhano, jasno, i razredčeno najprej dva dela vode en del mleka, potem pa v treh mesecih 1:1?

Ne rečem za druga, torej prilagojena mleka, če gre za bolezen ali alregijo, ampak pri otrokih, ki so sicer zdravi, pa ne vem, če je kravje mleko res tako zelo gorožujoče.

 

Železo, vitamine, jod in vse ostalo, česar kravje mleko nima, sta pa dobila z drugo hrano. Zato pa je tudi nekaj mesecev straim otrokom treba dati v hrano ščepec soli, da dobijo jod, ne jim pa tja do leta dni odrekati sol in sladkor, kot menda nekateri tudi počnejo. Saj jim ne tresemo žlico na žlico soli in sladkorja v vsako jed, ampak eno malenkost pa mora dobiti njihov mičkeni telešček.

Pa saj otročaji ne jedo samo mleka.

Po moje je pediater, ki sicer spremlja otroka, najbolj pravi naslov. Čeprav moramo vedeti, da tudi za otroškimi zdravniki stoji farmacija, in manjša uporaba kravjega mleka pomeni pač večjo porabo prilagojenega.

 

Mamamia

mamamia

veverica  

član od: 12.11.2001

sporočila: 1038

2. sep 2007 19:32

Mamamia, jaz si porast alergij pri otrocih razlagam z veliko bolj onesnaženim okoljem v katerem rastejo (za razliko od tvojih otrok). Zgolj v razmislek pa ti navedem, da morda tudi tvojim otrokom kakšna alergija ne uide (pa bognedaj, da bi bilo res!!!). Svak je pri svojih 30 letih pridelal hudo obliko senenega nahoda, pa prej nikoli ni imel težav. Bogve zakaj? Če karikiram: morda tudi zaradi žličke medu (v katerih je prisoten cvetni prah) na dan, ki so mu jo dajali kot dojenčku!?? veverica

nektarina  

član od: 15.2.2006

sporočila: 901

2. sep 2007 19:58

se strinjam z mamamio. veverica tvoj primer je sicer realen ampak za nastanek le tega senenega nahoda kriviti žličko medu se mi zdi neumestno. zakaj? zato, ker za vsako stvar ki se nam zgodi iščemo vzrok in seveda je najlažje reči, da je mama kriva ker mu je v otroštvu dala to in to. pomislite: sedaj ko so otroci majhni jih lahko hranite po svojih načelih (eni tako, drugi drugače). kaj pa ko so stari nekaj let in gredo v javne ustanove (vrtec, šola,...)? kaj mislite da imajo v vrtcih sojino mleko? in če mislite da vašemu otroku arašidi škodujejo mislite da pozneje nikoli ne bo prišel do njih? odrekanje neke stvari zbudi še večjo željo po tem. in morda je pozneje celo bolj škodljivo to, ko jemo ali pijemo neko stvar preko mere kot pa če bi jo uživali zmerno vse življenje. če zdaj otroku ne boste dali niti kanček soli ali sladkorja v hrano bo čez kakšnih dvajset let mirno rekel : ženka daj še malo bolj posoli, doma smo vse premalo soleno jedli. in še to: če je človeku namenjena neka bolezen bo zbolel. če je komu namenjeno da zboli za rakom bo zbolel za njim pa tudi če ni na soncu, ima vse življenje dieto, živi zdravo z naravo,... kljub temu bo zbolel. pred kratkim je na forumu ena mamica za bolezen svojega otroka krivila sebe. ko si predstavljam njeno trpljenje oziroma nelagodje že ob tem da je njen otrok bolan mi ni vseeno. ko pa še pomislim da za to krivi sebe (po mojem mnenju neupravičeno) se mi kar naježi koža. pa ne zato ker bi imela slabo mnenje o njej ampak zato ker je niti ne poznam ampak se mi smili, ker si predstavljam kako hudo ji je. nektarina

titta  

član od: 28.9.2006

sporočila: 1056

2. sep 2007 20:10

Haj!

Imam zdaj že 15 mesečno asico. Prezgodaj rojena p vendar pravi divjak. Že od začetka je bila na umetni prehrani (aptamil), potem pa sem ji pričela dajati juho. Skuhala sem krepko domačo kokošji juho z vsemi dodatki. Pretlačila sem korenček (no, kar velik koren), malo testenin ali rezanco ali kak knedl in pojedla je do zadnje žlice.

Krompirjev pire in špinača sta tudi zakon. Kumarični ali bučkov "zos", krih s pašteto, špageti, restan krompir, pečena jajčka kar na zaseki,.....vse to že je in ima zelo rada. Banano ji dam tu in tam, rada ima breskve in jabolka narezana na krhlje.

Aptamil hrano sem pričela delati pol z vodo in pol z mlekom, da je vsaj malo boljši okus.

Drugače pa zvečer zelo rada spije kozarec toplega mleka ali kakav, da žlodček raje zaspi....

 

Moram pa še omeniti žgance z ocvirki in kislo smetano, mlečni riž in gris, ....vsemu temu se nikakor ne odrečemo....ha ha

 

v GLAVNEM: ČIM MANJ KOMPLICIRAT!

Pa s pozitivnim nastopom dajat hrano; če nimate radi nečesa, ne otroku tiščat žlico s priobčutko, da itak ne bo jedel, ker tudi vam ni všeč. Ni res, otroci povedo kaj je dobro in kaj bi še in kaj jim škodi. Le mi, odrasli, smo tolko zakomplicirani, da enostavnih sporočil več ne razumemo.

titta

Finka  

član od: 21.6.2007

sporočila: 106

2. sep 2007 20:53

jaz se tudi strinjam z mamamio..moj sin je od 3-ga meseca starosti naprej pil samo kravlje mleko seveda z dodatki keksa itp.danes je zdrav 17.letnik...se pa strinjam s tem da je to stvar posameznika kdaj in ce sploh bo zacel z kravljim mlekom...(pol pa se otroku do prvega leta starosti "ne sme" dodajati niti sirckov,skutic,jogurtov..vglavnem nic kar je mlecno!?)lp vsem skupaj! Finka Sporočilo je spremenil(a) Finka dne 02. sep 2007 21:06:42

veverica  

član od: 12.11.2001

sporočila: 1038

2. sep 2007 21:04

Nektarina, sem napisala, da karikiram, pretiravam,... Res pa je: - da ni malo takšnih, ki kasneje (tudi pri 40-tih) zbolijo za alergijo - da sem morda jaz tista mamica, ki ima slabo vest... - da v vrtcih imajo dietno prehrano, se pravi sojino mleko, sojine jogurte, pecivo brez jajc,... Iin da ni res, da ti je bolezen namenjena! Prepričana sem, da si lahko pomagaš in omiliš potek bolezni, morda celo ne zboliš, a tega ni mogoče preveriti. si predstavljaš, da bi ti živela po načelih zdravega življenja, tvoj klon pa ravno obratno, oba v istih pogojih... takrat bi lahko zanesljivo potrdili tvojo ali mojo tezo. Vsekakor pa ne želim pretiravat, ker tudi moja družina živi čisto normalno življenje v stilu vsega po malem, kdaj pa kdaj kam v naravo, ipd. Imam občutek, da ste niste dobile takšne predstavo ob branju mojih odgovorov Češ, da živimo ob neslani goveji juhi zgolj iz zelenjave in pa solati iz kalčkov, začinjeni z limoninim sokom in kapljico oljčnega olja ;-) Ampak, čisto zares, danes, še enkrat povdarjam da danes, najbrž vsi pediatri povdarjajo, da kravjega mleka in še nekaterih drugih živil (svinjina, beljak, med, citrusi) do enega leta ni primeno uvajati v dojenčkovo prehrano. veverica Sporočilo je spremenil(a) veverica dne 02. sep 2007 21:04:48

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti