Domača vegeta???

babka1951  

član od: 22.8.2012

sporočila: 6950

22. maj 2014 12:31

MiriBon, težko odgovorim na to vprašanje....

če je peteršilja za približno tri velike pesti, potem zmešam tri čajne žličke soli , več soli boš dodala, bolj bo zadeva obstojna, bolj zeleno barvo bo obdržala... bolj bodi potem pozorna, ko boš kuhala in dodajala... občutek dobiš, ko se ti parkrat jed ponesreči, ampak po štirih desetletjih prakse, ga dobiš, verjemi

"Pomembna je pot, po kateri hodiš, in ne kraj, kamor greš." babka1951

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

22. maj 2014 12:38

Razumem, me je samo zanimalo, kakšno je okvirno razmerje. :P

Life is war against boredom~

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

22. maj 2014 13:50

Jaz sem lani prvič delala neko varianto domače vegete. Korenje, peteršilj - več korenine kot zelenega dela, pastinak, zelena (tudi veliko več korena kot zelenja), malce pora. Sesekljala sem z električnim sekljalnikom, v veliki skledi mešanico posolila, premešala kar z rokami in potem natlačila v manjše kozarčke. Delala sem septembra, nekaj kozarčkov še imam na zalogi. Sem navdušena nad lastnim izdelkom (ker jaz nisem ravno za tako domačo prizvodnjo, projekt kečap mi zadostuje ...) in bom to še gotovo delala. Imam pa na zalogi vedno tudi vrečko industrijske vegete, priznam ... včasih prst noter namočim, ko mi sol pade (večini menda pade cuker, meni pač sol ...).

Količine pa "odokativne", jasno.

mamamia

marjanaj  

član od: 1.12.2007

sporočila: 136

22. maj 2014 13:54

Domačo vegeto delam tako kot mamamia, več korenastega kot listnatega, dodam pa še sveže dišavnice npr. drobnjak, timijan. Intenzivnejši okus dobim, če jo popražim skupaj s čebulo.

 

Veliku uspeha.

marjanaj

babka1951  

član od: 22.8.2012

sporočila: 6950

22. maj 2014 14:49

Jo bo letos spet treba narediti, lani sem zabušavala, ker sem v letu 2012 tako ogromno zelenjave pridelala, jo je zmanjkalo, pokvarila se pa ni

"Pomembna je pot, po kateri hodiš, in ne kraj, kamor greš." babka1951

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

22. maj 2014 17:12

Pri nas pa je videti tako:

in tako:

mamamia

cukrpekarca1  

član od: 28.7.2013

sporočila: 35

7. avg 2014 18:41

Zdravo,

jaz pri izdelavi domače vegete na kg zmlete zelenjave dam 20 dag soli. In je toliko slano, da se ne pokvari, pri kuhanju pa je treba paziti, da jedi ne presolimo.

Peteršilj jaz v skrinjo dam (nabašem v vrečko) natrgane liste, brez soli. Morda bi bilo razmerje peteršilj : sol lahko podobno kot pri čemaževem pestu: na 10 dag čemaževih listov se da 7 g soli.

Upam da bo v redu.

Lep pozdrav,

Marija

cukrpekarca1

primozg  

član od: 11.3.2003

sporočila: 1236

15. mar 2017 6:58

Moj recept za domačo vegeto pa je tak:

Sestavine:

1kg korenja

1kg čebule

70 dag peteršilja (listi in korenina) (lahko tudi pastinak)

1 zelena (listi in gomolj)

2 pora

40-60dag soli

malo muškatnega oreščka

nekaj zrn celega popra

Priprava:

Kozarce si pripravimo vnaprej, saj je mešanico treba čimprej shraniti.

Vso zelenjavo zmeljemo v multipraktiku, jo posolimo in premešamo. Kozarčke napolnimo in malo potolčemo, da iztisnemo zrak. Hranimo v kleti, odprto pa v hladilniku.

 

Gorski mož

Sporočilo je spremenil(a) primozg dne 15. 2017 13:13

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti