Darovanje kostnega mozga

Anouk  

član od: 24.2.2006

sporočila: 98

tema odprta - 12. sep 2007 21:28 | ogledi: 2.162 | odgovori: 6

Zdravo!

Iščem informacije v zvezi z darovanjem kostnega mozga. Ima kdo kakšne izkušnje? Ali pa zgolj boljše informacije kot jaz? Prebrala sem že veliko o tem, pa me zanima še kako to zgleda v praksi..

Lp

Anouk

petkica  

član od: 15.12.2006

sporočila: 744

12. sep 2007 22:49

http://www.viva.si/clanek.asp?id=1851 Na YouTube odtipkaj bone marrow, je kar precej posnetkov o tem petkica Sporočilo je spremenil(a) petkica dne 12. sep 2007 22:49:53

dvojčica  

član od: 29.1.2007

sporočila: 85

13. sep 2007 7:28

Meni so mozeg pred leti vzeli zaradi zdravstvenih razlogov, ne vem če je to isto in če je še vedno isti postopek. Zapičijo ti iglo v hrbet in izsesajo, sam postopek ni boleč, je pa potem neprijetno. Jaz sem morala en dan ležati na trebuhu in brez blazine in nisem smela vstati iz postelje. Pa radi se pojavijo glavoboli. lp dvojčica

poka  

član od: 6.10.2005

sporočila: 29

13. sep 2007 9:47

Ne jemlje se iz hrbta, verjetno si imael pregled tekočine(likvorja), ki obliva hrbtenjačo. Kostni mozeg se vzame iz medenice ali pa se izolira te celice iz venske krvi. Postopek iz medenice ni najbolj prijeten in še nekaj dni malo boleč na mestu (nisem sama probala, poznam nekaj ljudi, ki so) ače veš zakaj to počneš, to odtehta vse bolečine. Lp, poka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

13. sep 2007 16:43

Rdeč kostni mozeg je samo v ploščatih kosteh (vsaj pri odraslih), zato ga seveda vzamejo tam, kjer ga je veliko, po odvzemu se obnovi. To je pač tkivo, v katerem nastajajo krvne celice.

To, kar opisuje dvojčica, pa je popolnoma druga reč, kot pravi že poka. Odvzem možgansko-hrbtenjačne tekočine (liquor cerebrospinalis), ki obliva možgane in hrbtenjačo in polni možganske prekate ter osrednjo cev v hrbtenjači.

rimljanka

Kristalka  

član od: 31.3.2007

sporočila: 833

13. sep 2007 19:14

Anouk je napisal/a:
Zdravo! Iščem informacije v zvezi z darovanjem kostnega mozga. Ima kdo kakšne izkušnje? Ali pa zgolj boljše informacije kot jaz? Prebrala sem že veliko o tem, pa me zanima še kako to zgleda v praksi.. Lp Anouk
Pred kratkim je to storila hčerka: temeljit zdravstveni pregled, odvzem iz vene, naslednje tri dni pa vsak dan injekcija za obnovo - počutje po posegu je enako gripi - glavobol, boleče mišice... po tretji injekciji se stanje normalizira, po enem tednu vse o.k. Kristalka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

13. sep 2007 19:52

No, iz vene ti nikakor ne vzamejo kostnega mozga. Morda bele krvne celice, pa protitlesa tudi, s citoferezo, ko separirajo le-te od ostale krvi. Vsekakor manj zahteven poseg kot darovanje kostnega mozga. Utrujnost pa je, verjamem.

http://myastheniagravis.mojforum.si/myastheniagravis-about25.html

rimljanka Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 13. sep 2007 20:09:26

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti