Slivova marmelada

Emma07  

član od: 19.5.2005

sporočila: 179

3. sep 2007 13:50

Pozdravljene, Ali se tako lahko peče tudi iz drugih vrst sadja (hruške)? Ali se čas peke spremijna in če se kako vem kdaj je pečena? Hvala vam za pomoč in lep dan! Emma07

gordana  

član od: 7.11.2004

sporočila: 539

3. sep 2007 18:28

Emma - za hruške ne bi vedla, sem slišala da je ena delala iz marelic, tako da ti ne morem pomagat, lahko pa poskusiš s kakšnimi 1/2 kg (tako kot sem jaz slivovo) ... Kar se tiče sladkanja sliv - mislim da bo 70 dag močno preveč, saj so že same slive zelo sladke in jih ni potrebno preveč sladkat, jaz sem recimo na cca 1/2 kg dala samo cca 2 zravnani žlici sladkorja (za diabetike-imamo "sladkornika" v familiji) pa je bilo čisto dovolj! Glede količine - jaz sem poskusla s 1/2 kg sliv in jih takoj ponucala za "štrudl" - niti jih nisem pekla do konca - do marmelade oz. džema, temveč sam jih samo zapekla do mehkega - da so "zacvrčale". Kaj več vam lahko napišem jutri, kajti danes sem nabavla večjo količino sliv in jutri imam v planu kuhanje oz. pečenje, tako da bom vidla rezultate jutri, če vas zanima vam poročam jutri...... Pa še to - ima katera kakšne izkušnje pri pripravljanju marmelade-džema od robid, s čim bi jih kombinirala? LP gordana

Emma07  

član od: 19.5.2005

sporočila: 179

4. sep 2007 9:37

Hvala Gordana za odgovor - prosim poročaj kako bo uspelo pečenje. Mogoče mi lahko pomaga še katera druga glede pečenja hruškove ali jabolčne marmelade - koliko saldkorja (ali želirni ali navadni ali dodam želin ali nič) in predvsem čas pečenja (kako vem, da je pečena?). Ali res nič ne šprica (pokrovka da ali ne?)? Kakšen pekač naj uporabim - ali lahko kar tistega v katerem pečem peciva (40 x 35 x 6)? Hvala vsem za odgovore - rada bi že danes sprobala (če bom dobila odgovore)! Emma07

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

4. sep 2007 11:30

Robide sem na koncu, ko jih dnevno ni bilo več dovolj za  sirup  ali samostojno marmelado, kombinirala s slivami (približno 2/3 sliv  1/3 robid),  sem pa v robide dajala tudi že jabolka, predvsem zato, da bi marmelado čimbolj zgostila brez dolgotrajnega kuhanja in želina.

Okus je bil pri obeh v redu, zgoščevalni učinek jabolk pa ne preveč opazen.

Cila

Roncolino  

član od: 26.3.2007

sporočila: 1464

12. avg 2009 10:47

Zdaj bi pa še jaz prosila za pomoč.Moja babi je svoje čase kuhala božansko slivovo marmelado in sicer tako,da je slive samo izkoščičila in takšna marmelada je bila meni najbolša na svetu.Zdaj je že dolgo ne dela več in ko sem jo spraševala za recept se tudi sama ne spomni več...ona pravi,da nikoli ni dodajala želirnega sladkorja smao navadnega pač po občutku. Zdaj me pa zanima kako skuhati slivovo marmelado s čim manj sladkorja?Ga dodam pač toliko po okusu in potem kuham tako dolgo in se bo zgostila tudi brez želirnega sredstva? Hvala za pomoč! Roncolino

mambica  

član od: 29.9.2007

sporočila: 532

12. avg 2009 11:01

Jaz kuham slivovo marmelado na čisto enostaven način. Slive izkoščičim, jih dam v mulitpraktik, potem pa dam sesekljano slivovo goščo v lonec (širok in nizek) ter jo začnem kuhati. Vmes neprestano mešam, da tekočina izpareva ter postopoma dodajam sladkor (po okusu). Če je potreba, goščo vmes pretlačim. Naredim test z žlico, in ko je marmelado dosti gosta, jo napolnim do roba v vroče kozarce. Kozarce samo prekrijem, nikoli jih ne obračam. Marmelade kuham vedno samo iz navadnega sladkorja in do sedaj so mi še vse želirale, samo kuhati je treba malo dlje. Marmelade kuham že nekaj let, kuham pa jih samo iz sadje in sladkorja, drugih stvari (začimb, želirnih sredstev in konzervansov) ne dodajam. Se mi zdi, da manj ko kompliciraš, bolj je marmelada dobra. Do sedaj se mi ni pokvarila še nobena. ˇ^~ˇ^~ˇ^ˇ~˘˘^^

Roncolino  

član od: 26.3.2007

sporočila: 1464

12. avg 2009 11:39

Mambica hvala,bom čim manj komplicirala.Če bo pa romalo v smeti pa jovo na novo,sliv je letos več kot preveč Roncolino

klavdijaB  

član od: 31.3.2004

sporočila: 952

12. avg 2009 11:53

robide bi jaz kombinirala z bananami. tukaj še imaš nekaj namigov (recepti so na dr.oetkerjevi strani) Brombeer-Birnen-Konfitüre Brombeer-Konfitüre mit braunem Zucker Mit einer leichten Karamellnote Brombeer-Konfitüre mit Walnüssen Mit einem Schuss Sherry Cremige Brombeer-Konfitüre mit Koriander http://www.oetker.de/oetker/html/default/ascr-4hfd klavdija Sporočilo je spremenil(a) klavdijaB dne 12. 2009 11:57

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

12. avg 2009 12:37

Roncolino, če so slive (češplje) zadosti sladke, tiste modre, ki se ob peclju že gubajo, je vsak sladkor povsem odveč. Izkoščiči, nareži na četrtine, malo premešaj in premečkaj z roko, da spustijo malo soka in počasi kuhaj, mešaj,......... Ko je zadposti gosto, daj v kozarce.

Še ena možnost, če gredo slive od koščic (bo pozimi za pite,...) Polovičke ali še raje četrtinke sliv naloži v kozarec, pa vmes potlači, morda dodaj dve žlici vode in zapri. pateriziraj, kot bi kuhala kompot. Ko delaš pito, samo odpreš kozarec, odcediš odvečen sok in nadev za pito je tu.

rimljanka - zasebno mnenje

rolada  

član od: 4.8.2006

sporočila: 287

12. avg 2009 12:45

Jaz pa se spomnim mamine marmelade: v slivovi marmeladi so bili vedno limonini olupki. Za aromo. kako rada sem jim oblizlila! lp rolada

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti