Slivova marmelada

Talija  

član od: 12.9.2005

sporočila: 171

12. avg 2009 16:26

Jaz pa ji, kot moja mama, dodam še malo ruma. Čudovita je! Lp Talija

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

12. avg 2009 16:59

Jaz sem jo kuhala točno tako kot mambica. Z ZELO malo sladkorja in se ni nikoli pokvarilla. Po barvi je bila podobna Podravkinemu Pekmezu od Šljiva, po okusu pa je bila seveda dosti boljša.

Vanja

Roncolino  

član od: 26.3.2007

sporočila: 1464

13. avg 2009 13:17

rimljanka je napisal/a:
pateriziraj, kot bi kuhala kompot. [nagelj] rimljanka - zasebno mnenje
Na 80° 20min? Roncolino

matejac  

član od: 8.6.2004

sporočila: 446

13. avg 2009 13:35

Ravno sedaj sem skuhala marmelado iz robid, pomaranče in čokolade (recept v bazi), sicer pa delam robidovo marmelado že nekaj let, vedno isti recept in vedno se res zelo hitro zgosti (nič ne dodajam želina...), pa še to je, da raje kuham majhne količine (max 1,5 kg sadja) in je potem res hitro. No, še recept za robidov džem (ker jaz kar pustim cele sadeže, jih ne mečkam) - iz knjige Alain Furet: 1 kg robidnic, 800 g sladkorja in 4 dl vode. Sladkor in vodo segrejem na 140 stopinj, dodam robidnice in pokuham še cca 15 minut, takrat je že zelo gosto. Lp Mateja

Migla  

član od: 16.6.2004

sporočila: 1892

13. avg 2009 14:34

Rimljanka, zelo dobra ideja. Hvala. lp Migla

H&M  

član od: 4.9.2004

sporočila: 78

15. avg 2009 21:18

mambica, Vanja_v_ZDA kako dolgo je pa približno potrebno kuhljati tole slivovo marmelado, ki je podobna pekmezu? Če npr. vzamem 1,5kg sliv, kako dolgo bi to trajalo? A mora cel čas malce brobotat? Aja, pa še to - kako dolgo pa je takšna marmelada obstojna? Kako pa je s tisto iz pečice? Ne vem katere se naj lotim.. Hm.. Hvala za odgovore! Lp, Heike

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

15. avg 2009 21:40

H&M je napisal/a:
mambica, Vanja_v_ZDA kako dolgo je pa približno potrebno kuhljati tole slivovo marmelado, ki je podobna pekmezu? Če npr. vzamem 1,5kg sliv, kako dolgo bi to trajalo? A mora cel čas malce brobotat?Aja, pa še to - kako dolgo pa je takšna marmelada obstojna? Kako pa je s tisto iz pečice?Ne vem katere se naj lotim.. Hm.. Hvala za odgovore!Lp,Heike

 

Če se prav spomnim, sem jo kuhala v posodi večjega premera kakšni 2,5 uri. Res sem imela okrog 5 kil sliv. Ves čas je lahno brbotala, podobno kot recimo zdrob na mleku in posoda je bila seveda odkrita. Marmelado sem imela spravljeno v steklenih kozarčkih s pokrovom z navojem. To je tisti, ki drži vakum, če zapreš lonček, ko je marmelada še vroča. Lončke sem postavila in povila z brisačami in kuhinkskimi prtički, da so se res počasi ohladili. Tako spravljena ti bo ostala vsaj 1 leto.

 

V pečici bi jo pekla samo, če bi imela tisto, ki se sama čisti. Brbotanje mi je namreč lepo popacalo štedilnik, ki ga vsekakor "raje" čistim, kot pa pečico. Vsaj tako si predstavljam pečenje marmelade v pečici. Vsekakor je mogoče, da se motim. Se pa držim pravila, po liniji najmanjšega odpora...

Vanja

Mic  

član od: 18.3.2007

sporočila: 197

16. avg 2009 7:23

Torej, marmelado kuhamo v dveh variantah: z želinom in brez želina. Ta prva je hitra, pa ne čisto naravna, druga je pa dolga in zato manj vitaminska. Tako jaz to vidim. Pa sem se odločila za tretjo varianto: hitro in brez želina. Breskve sem pokuhala toliko, da so se zmehčale, zmiksala, dodala sladkor, počakala, da se je stopil in konec. Vse skupaj je trajalo kakšnih 20 min. Če bi jo kuhala dalj časa, bi se po mojih izkušnjah najprej zelo zredčila in potem, po dolgem času, začela gostiti. Zdaj je dobra, ne vem pa, koliko časa se bo obdržala. Kaj mislite? Hvala in lep dan. Mic

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

16. avg 2009 18:55

Mic, če si jih vakumsko zaprla, ne vidim razloga, da bi se ti pokvarila. Seveda predvidevam, da si imela vse super čisto.

Vanja

Roncolino  

član od: 26.3.2007

sporočila: 1464

13. sep 2009 21:08

Torej podvig slivova marmelada uspel. Še preveč...sicer ne vem kaj sem mislila ko sem "visela" v slivi in nabirala,nabirala,nabirala... Pa ne vem zakaj mi ni posvetila žarnica ko sem to sr*** razkoščičevala. Potem so se pa za glavo držali vsi ki so prišli mimo... Končni rezultat je bil 35l marmelade!!!! In jaz res ne vem kam z njo. Se mi zdi,da jo bo imelo celo sorodstvo več kot preveč z mano vred. Je pa odlična Roncolino

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti