Ghi

terakota  

član od: 19.9.2009

sporočila: 469

28. jul 2011 15:15

oliva je napisal/a:
Takšno maslo lahko naredite tudi iz smetane, ki se nabere na kuhanem ali tudi na surovem mleku. To velja za tiste, ki še imate domače mleko.

 

Mene pa to zelo zanima, je postopek isit kot pri ghiju? Jaz imam domače mleko vedno in ko ga prekuham ter pustim, da se shladi, shranim posoljeno smetano v posodici v hladilniku za kajmak, ki smo se ga vsi preobjedli in ga dajem potem naprej. Me pa zanima kako bi lahko dolgo časa shranjevala neslano smetano v hladilniku, da se mi nabere in potem delala hmm, ala ghee?

 

Hvala!

terakota

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

28. jul 2011 15:23

terakota je napisal/a:

[ Me pa zanima kako bi lahko dolgo časa shranjevala neslano smetano v hladilniku, da se mi nabere in potem delala hmm, ala ghee?
terakota

Zamrzuješ jo. Običajno se maslo dela iz surove smetane, ki se jo posname z mleka (saj veš, če predolgo stepaš sladko smetano, nastane maslo).

No, pri nas se smetana z mleka porabi za štrudl, pa za tako imenovani mlic (mi ravno diši iz kuhion je). Na ratzegnejno krušno testo, debelo za oalec, morda malo več, namažeš razmmešano smetano s kuhanega mleka, malo posoliš, lahko že smetano, alhko potem, ko je že namazana in spečeš.

rimljanka

trac  

član od: 12.11.2010

sporočila: 568

28. jul 2011 15:32

Verjetno samo nekaj dni. Sol se doda ravno zato, da se podaljša obstojnost.

 

trac

magistra  

član od: 29.7.2011

sporočila: 3

29. jul 2011 17:28

Sem našla stran, kjer prodajajo doma narejen ghee. (ghee.si) Ali kdo pozna? Je že poizkusil?

magistra

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

29. jul 2011 17:57

Odlično, si našla stran, kjer kar doma kuhajo maslo in še tako nesebična si, da si ta naslov kar takoj podelila z nami.

Mogoče te bomo še bolj veseli , če boš svoj naslov čitljivo napisala.

Do takrat bomo pa svoj puter kar sami topili, maslena magistra.

nola

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

29. jul 2011 18:52

Kakšno zveneče navdušujoče odkritje je tale slovenski ghee.  Pa vendar ga je poznala vesoljna Slovenija vse do pričetka masovne uporabe zamrzovalnikov in razširjene prodaje homogeniziranega in alpskega mleka.  Na našem koncu je ni bilo kmetije, kjer ga ne bi pridelovali, saj je bil to edini način, da se  mlečna maščoba ni pokvarila.

Ampak to, da ga imenujejo tudi "žonta",  lahko pripelje do kaj hecnih situacij. To je pri nas ime za tisto brozgo, ki ostane po kuhanju žganja .  Si kar predstavljam naše žganjekuhce, ko bi slišali, da se da z žonto dobro zaslužiti .

Sicer mi pa nekaj ni jasno: smetana ni dobra za zdravje, maslo je škodljivo,  kako potem iz tega nastana zdravilni ghee  .

Cila

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

29. jul 2011 18:59

Cila je napisal/a:

 

Sicer mi pa nekaj ni jasno: smetana ni dobra za zdravje, maslo je škodljivo,  kako potem iz tega nastana zdravilni ghee  .



Cila

 

 

Danes je pa na kulinariki zabavno.

 

Vanja

magistra  

član od: 29.7.2011

sporočila: 3

29. jul 2011 19:40

nola je napisal/a:

Odlično, si našla stran, kjer kar doma kuhajo maslo in še tako nesebična si, da si ta naslov kar takoj podelila z nami.

Mogoče te bomo še bolj veseli , če boš svoj naslov čitljivo napisala.

Do takrat bomo pa svoj puter kar sami topili, maslena magistra.



nola

 

Ja seveda sama ga kuham in prodajam

magistra

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

29. jul 2011 19:41

Cila je napisal/a:

Sicer mi pa nekaj ni jasno: smetana ni dobra za zdravje, maslo je škodljivo,  kako potem iz tega nastana zdravilni ghee  .



Cila

 

Zato vendar, ker se mu reče ghee, ne pa kuhano maslo. Ker ko se nečemu enkrat reče ghee, ga pač ni več mogoče spravljati v zvezo s kranjsko ali štajersko ali kako drugo gmajn živino, pač pa se navzame svetega-svetniškega sanskrtskega porekla in ti v večnosti malodane zagotovi mesto v nirvani.

Sonja

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

29. jul 2011 21:40

magistra je napisal/a:

nola je napisal/a:

Odlično, si našla stran, kjer kar doma kuhajo maslo in še tako nesebična si, da si ta naslov kar takoj podelila z nami.

Mogoče te bomo še bolj veseli , če boš svoj naslov čitljivo napisala.

Do takrat bomo pa svoj puter kar sami topili, maslena magistra.



nola

 

Ja seveda sama ga kuham in prodajam



magistra

Zakaj pa potem kvasiš o strani, ki si jo našla in sprašuješ komu je všeč?

Ponudi torej svoje pregreto maslo naravnost, gotovo se bo našel kdo, ki mu je takorekoč na kožo pisano.

magistra

nola

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti