Ghi

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

10. avg 2007 7:49

morda bo komu zanimivo tudi, da se pri kuhanju masla izločijo vsi morebitni strupi in dodatki in vse žarke snovi, zato je tako maslo bolj zdravo in se ne pokvari in ga ni treba hraniti v hladilniku. Je pa res okusno! Izgleda, da je tema, ki sem jo odprla, zanimiva, kar me res veseli!

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

10. avg 2007 8:23

Olje z okusom po maslu, pollitrske steklenice (res steklene), od ene avstrijske firme, ga imajo, vsaj običajno v Merc. hipermarketu, čisto zgoraj, čisto levo na polici z olji. Drugje pa najbrž tudi, kje drugje na polici z olji. rimljanka

dj  

član od: 14.1.2003

sporočila: 445

10. avg 2007 8:49

Moja stara mama je vedno delala buhteljne z kuhanim maslom. Ko je oblikovala buhtelj ga je celega potpila v to maslo in nato nalagala v pekač. Božansko

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

10. avg 2007 11:45

Sem ga delala nekajkrat, vendar pa maslo tako redko uporabljava, da je to potem problem, ker ga težko delaš iz zelo male količine (jaz sem sicer ga delala vsakič samo iz 250 g, ampak je pa težje, ker težje pobiraš tiste nečistoče dol). Je pa fajn za indijsko kuhinjo, difinitivno. Čeprav gre tudi z maslom, čpe se ti ravno ne da hecat s tem. Veri

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

10. avg 2007 11:47

Nisem pa vedela, da ga potem ni treba hranit v hladilniku - kaj to resno??? Meni je bil namreč ravno to problem - če naredim pol kile gija oz. iz pol kile masla, potem je kar problem, kam naj z vsem tistim maslom, predno ga porabim, pa še v posodici mora bit,... in se kar nabere (najin oz. naš hladilnik je ves čas poln do roba in še čez..) Veri

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

10. avg 2007 11:52

Veri, res ne. Vse kar povzroči, da postane žarko, se izloči. Jaz sem to v praksi videla in ne le prebrala. Bila sem zraven, ko smo kuhali ghi, le de meni doma ni ratalo, ker sem imela prevročo kuhalno ploščo!

giorgio401  

član od: 5.10.2006

sporočila: 120

10. avg 2007 13:43

Gi je prečišćeni puter, odnosno puter oslobođen vode, proteina, zasićenih masnih kiselina, laktoze i ostalih čvrstih komponenti mleka, tako da se gi smatra posnim namazom. Koristi se kao zamena za ulja i ostale masnoće u svakodnevnom kurvanju, kao namaz umesto putera, margarina. Veoma je pogodan za prženje, jer se za razliku od ostalih masnoća ne raspada na visokim temperaturama i zadržava svoj prirodni ukus. Rasprostranjena mu je primena u medicini i kozmetici, jer ima sposobnost da upija lekovita svojstva biljaka i da ih pojačava. Lekovita svojstva Gi -a: balansira višak stomačne kiseline, poboljšava probavu, utiče na kvalitet pamćenja i učenja, usporava starenje organizma, podiže celokupan imunološki sistem organizma. Kod spoljne upotrebe smiruje iritirane sinuse (nanosi se na unutrašnju stranu nosa), pomešan sa medom zaceljuje rane i smiruje upalne procese i plikove, pomešan sa biljkama (ruzmarin, kamilica) blagotvoran je prilikom masaže osetljive kože. Gi spada u lako svarljive masnoće i naš organizam ga koristi kao izvor energije, sporo sagoreva i tako snabdeva organizam energijom tokom čitavog dana. Jedna kašičica Gi -a (5g) sadrži 45 kalorija, 0,0g proteina, 0,0g ugljenih hidrata, 0,0g vlakana. Smatra se da je rok trajanja Gi -a neograničen ukoliko se čuva na hladnom mestu, a da sa godinama njegova nutritivna svojstva rastu i da nakon 20 godina leči sve bolesti na svetu laurapazzini

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

10. avg 2007 13:52

Rimljanka, hvala za informacijo, da se dobi olje z okusom masla pri Merkatorju. Kupovala sem ga že v Sparu, sedaj pa ga nimajo več. V Merkator grem bolj redko. riba-ribica

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

10. avg 2007 13:54

Ghee se lahko uporablja za cvrtje, vsaj Indijci tako delajo... Tako da se ga lahko zamenja z vsem oljem. Ghee je baje tudi trpežnejši za cvrtje, kot je olje in lahko se ga uporabi večkrat. (jaz tako malo cvrem, da...). Bom pa delala ghee v večjih količinah, ko bom v hiši, trenutno imam tudi jaz vse nabasano do konca... lidka

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

10. avg 2007 14:02

Olje, ki so ga imeli v Intersparu je bilo od firme Kronen, v pollitrskih steklenicah. Pa ga nimajo več.

Ghee smo delali v kuharskem tečaju za vegetarijance, pa sem ga seveda poskusila narediti doma, pa sem ga . O njem ste pa tako že vse napisali.

F r i n a

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti