Ghi

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

3. dec 2011 10:16

bannanna je napisal/a:

hm, mogoče kdo ve kaj je fora prečiščenega masla v piškotih ali krhkem testu? bi rekla da so bolj krhki piškoti, ker ni vlage, ki bo jo dala voda v maslu? pa se še drži skupaj?  se za iz njih izrezovati oblike?

in kako je z razmerji? se ga uporabi enako koičino kot je v receptu masla ali manj?

 

Bolj krhki, res je - recimo tako, kot bi se jih delalo z oljem (baje). Kako se drži skupaj in kako se izrezuje oblike, bom probal danes ali jutri :)

Kar se razmerij tiče: enakega učinka kot z maslom se verjetno ne da doseči ne glede na razmerje. Če pa se trudite ohraniti enako količino maščobe v testu, potem morate dati približno 20 % manj topljenega masla kot navadnega (maslo ima ~82 % mlečne maščobe, topljeno pa 100).

Gi Kravica  

član od: 25.5.2011

sporočila: 2

6. dec 2011 18:48

bannanna je napisal/a:

pa maslo mora nujno biti iz strani ghee.si . je pa res očitna reklama. gi, kravica, in GI gotovo ni kratica za glikemični indeks tukaj



www.mojalbum.com/naredilaana

 

Bannanna njjjaaaaaaaaaam, domnevam da so ti banane njami, tako kot meni gi. Kravice so pa zagotovo svete. Miklavž je pekel piškote z gijem in otroci so jih dobesedno razgrabili. Gi fan sem, ni kaj za dodat. Uporabljam ga na tisoč in en. Ni da ni, samo da je gi!

Gi Kravica

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

20. jan 2012 21:07

Da ne odpiram nove teme: je kdo že poskušal delati listnato testo s kuhanim maslom?

Mimogrede, danes imam očitno neke vrste obletnico:

"KulSlo član sem od 14.7.2005, kar je 6 let, 6 mesecev in 6 dni." 

sarabande  

član od: 1.5.2002

sporočila: 879

20. jan 2012 23:10

Nisem poskusil narediti listnatega testa s kuhanim maslom. Ampak, ko o tem razmišljam, ne vem, 

kako bi takšno listnato testo uspelo, saj navadno maslo in margarina vsebujeta določen procent vode, 

ki pri peki izpareva in pomaga pri napihovanju testa, plasti katerega med sabo ločuje maščoba.

 Kuhano maslo vode skoraj da ne vsebuje in utegne se zgoditi, da ne bo primerno za listnato testo. 

Vsekakor bi bilo treba poskusiti.



Miroslav Vulović

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

20. jan 2012 23:19

666 -Ti imaš tudi čisto malo obsesesije s številkami. Prepoznam take, ki so iz iste jate. 

 

 

 

 

naor

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

21. jan 2012 2:16

Ne samo s številka, tudi s kakimi poimenovanji, hehe ...

mamamia

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

21. jan 2012 9:36

Tudi meni se smeje že celo jutro, saj bo spet en sončen dan. Pa lisičke na startu, dajmo naše!

 

naor

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

21. jan 2012 10:41

Mi smo pa ob šestih zjutraj že peli z enimi mladi dečki na vratih spalnice ene petdesetletnice ...

 

mamamia

zeta  

član od: 21.5.2009

sporočila: 1353

21. jan 2012 14:03

Sem malo prebirala tole temo in me je zamikalo, da še sama poskusim narediti tole kuhano maslo. Spomnila sem se, da ga je v mojem zgodnjem otroštvu delala tudi moja mama in mi je dišalo, pa tudi okus mi je bil všeč. Nekaj let nazaj, pa mi je malo pred božično-novoletnimi prazniki soseda pokazala in ponudila za poskusit prav to reč. Je rekla, da ga pripravi vsaj enkrat letno, običajno v tem času, ko se približuje čas peke. Ne vem več, pri pripravi katerega peciva se ji je zdelo nepogrešljivo. Je pa ne morem več vprašati...

zeta

Sergej C  

član od: 21.3.2009

sporočila: 414

21. jan 2012 21:55

Madonca, osem strani namenjenih topli vodi. Cvrto maslo (po naše... če sem prav dojel za kaj gre) je ena od naših od nekdaj uporabljanih oblik te maščobe. Pred splošno 'iznajdbo' hladilnika je bil to edini način, da se je maslo dalj časa očuvalo. S cvrtim maslom se od nekdaj zabelijo razni štruklji in sadni knedli. Tisto, ko se na maslu prepražijo drobtine, je mala stara goljufija. Drobtine naj bi izpadle kot masleni ocvirki.

Še navodilo za tiste, ki zares še nikoli niste cvrle maslo. Da se v višjo posodo (lonček), ker se v plitvi ponvi hitro zasmodi. Cvre se na zmernem ognju in to ob stalni prisotnosti. Na koncu so dobesedno v igri sekunde. Na začetku se precej peni in takrat imate lahko močnejši ogenj. Potem to penjenje počasi pojenja, ker je voda izparela. Obvezno zmanjšajte ogenj in počakajte, da se ponovno zapeni. Takrat maslo zadiši in če se zadene pravi trenutek, so na dnu svetlo rjave drobtinice. Če se ne hiti ali pozabi, ne more spodletet. Mirno se lahko odstavi, počaka, da pene razpadejo in če še ni, pocvre še malo.

LP

 

 

Sergej

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti