Ghi

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

9. avg 2007 21:56

Saj nimam nič proti indijski kuhinji, samo zdi se mi, da je to isto, čemur smo včasih (moja babica) rekli "kuhano maslo" (nemško "Butterschmalz", angleško "clarified butter"). Gre za to, da iz masla odstranimo vodo in beljakovine in ostane samo maščoba. To lahko uporabimo tudi za cvrenje ali za peko zrezkov, ker ga lahko segrejemo do višje temperature in ne "šprica". In seveda je bolj trajno. Doma smo ga naredili, kadar je šlo kakšno maslo "že bolj na popoldne", seveda ni smelo biti žarko, ampak na kruhu nam ni bilo več všeč. Imele so ga tudi tiste ženske na tržnici, ki so prodajale mlečne izdelke (domnevam, da so ga tudi one delale iz masla, ki ga niso dovolj hitro prodale). V Nemčiji ga tudi danes povsod prodajajo (znamka je Buttaris). Dobro se spomnim, da je babica pekla krofe v mešanici svinjske masti in kuhanega masla. Takega okusa ne more imeti noben krof, ocvrt v olju! teta torta

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

9. avg 2007 21:58

No, Nola, kaže, da sva hkrati pisali razlago! teta torta

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

9. avg 2007 22:05

Ja, teta torta, sva najbrž še iz stare zaveze. Se mi pa zdi, da je najbrž kuhano maslo drugo ime za tisto belo olje, na katerega včasih naletim v kakšnem receptu. nola

titta  

član od: 28.9.2006

sporočila: 1056

9. avg 2007 22:07

Jerneja, kaj pa če iščeš društvo Gurman? Tam je tudi nekaj zanimivih receptkov pa take prijetne kulinarične zadeve. Poskusi, mogoče pa bo šlo.

Verjamem pa, da naletiš na nešteto drugih možnosti, razlag in povezav, ki pa so nam, tu v Sloveniji, žal prikrajšane ali pa zahtevajo več brskanja. 

titta

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

9. avg 2007 22:28

Ne, nola, mislim, da glede belega olja nimaš prav. Po mojih izkušnjah pri druženju s Štajerci oni govorijo o belem olju (in mislijo naše navadno, sončično ipd. olje), da ga razlikujejo od bučnega olja (ki je temno, "mašinsko"). Pa imam bučno olje na nekaterih solatah zelo rada! teta torta

Jerneja USA  

član od: 24.11.2006

sporočila: 812

9. avg 2007 22:43

No, pa sem prisla do "recepta" ki sem ga ze dolgo iskala (nikoli prevec resno). Saj se mi je zdelo, da je to nekaj, kar mi je delala babica, ko sem bila majhna. Babica je umrla, ko sem bila stara 4. leta, a se okusa se prav dobro spomnim. Vedno sva jedla tako pripravljeno maslo z dedkom namazan na kruh. kako je bilo to dobro. Nikoli pa nisem tocno vedela kaj naj bi to bilo (no saj je ze to dosti pri tisti starosti, da sem vedela, de je bilo "kuhano" maslo). Titta, glede Gurmana pa takole: ponavadi dam besede "direkt" v Google in potem kar pac prid ven preberem. LP Jerneja USA

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

9. avg 2007 22:53

Ja,saj najbrž imaš pa prav, ampak ne vem , imam nekje v spominu, da je bilo omenjano neko masleno olje ali nekaj takega. Pa mogoče se mi je samo zdelo. nola

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

9. avg 2007 23:11

Menda za palačinke, olje z okusom masla, zdajle ne najdem, je pa možno, da se mi je samo zdelo. Skratka, moj nasvet je: frigajte zdravo, na kuhanem maslu/gheeju, odcedite, pa polijte s trudoma pridelanim in hladno stisnjenim oljem, tistim, ki vam pač dopade. Sem enkrat poskusila in spekla piščančje filete na bučnem olju, tistem čisto navadnem, ki ga Neštajerci kar v navadni trgovini kupimo. Ni bil sicer dizaster, pa tudi nič posebnega ne. Olje je med peko izgubilo večino arome, tako, kot ga tudi vsako olivno, hladno stisnjeno ali ne. nola

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

10. avg 2007 7:20

Nola, o olju z okusom masla je bilo govora pri receptu tete torte za najboljši marmorni kolač, je res vreden svojega imena

 http://www.kulinarika.net/recept.asp?ID=6221

Loni Makaroni

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

10. avg 2007 7:41

Ghee delam tudi jaz. Potem ga pa shranim in uporabljam, res se ne pokvari... lidka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti