Tipicno slovensko kosilo

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

tema odprta - 5. avg 2007 14:28 | ogledi: 13.000 | odgovori: 20

velikokrat me prijatelji in sorodniki,ki pridejo k meni prosijo,naj jim pripravim tipcno slovensko

kosilo,pa sem malo v zadregi...V kratkem bom praznovala okroglo obletnico in bi tej zelji rada

ustregla.Ker zivim v tujini, nimam moznosti brskati po revijah,tv,itd.,pa vas prosim za kaksno idejo.Za sladico bi orehova potica,to je vec kot gotovo, predjed,glavna jed,priloge...pa nimam

pojma kaj bi...Hvala in lep pozdrav

lucka52

Taia  

član od: 2.11.2002

sporočila: 473

5. avg 2007 14:32

Sicer tudi sama nisem ravno prepričana, katere so tipične slovenske jedi, ampak si kar mislim, da sem spata kislo zelje, razne klobase, žganci, žlikrofi, tenstan krompir. To bodo bolj izkušeni predlagali! Taia

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

5. avg 2007 14:38

Za moje pojme je tipično kosilo sestavljeno iz goveje juhe, praženega krompirja in pečenke v omaki, solate iz skupne sklede. He, sama ne prihajam ravno iz tipične slovenske družine, take kombinacije nikoli ne jemo. Je pa res, da so pač pri nas glavna jed žlikrofi ali s pečenko ali z bakalco ali pa samo politi s prepraženo čebulo.

Zame jih za glavno jed ni čez slane štruklje vseh vrst.

Loni Makaroni

vale11  

član od: 11.4.2006

sporočila: 79

5. avg 2007 14:50

Po moje tipično slo kosilo , in itak ker si v tujini, lahko narediš kromprirjevi žganci , pa bodo prijatelji navdušeni če niso slovenci. vale11

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

5. avg 2007 15:37

Pri tipičnem slovenskem kosilu zagotovo ne sme manjkati goveja juha z domačimi rezanci. Tega poskusa pa se velja lotevati samo, če lahko dobiš kvalitetno goveje meso, ki bo dalo juhi tisti pravi okus. Nadaljevanje pa je odvisno malo tudi od regije. Zagotov ne moreš zgrešiti s pečenko, praženim krompirjem in solato. Seveda so lahko na mizi tudi žganci s kislim zeljem ali repo, vendar je vprašanje, če boš to lahko kupila tam, kjer živiš. Predvidevam, da do pečenic in krvavic nimaš dostopa. No, kakorkoli, jaz bi postopala nekako takole- namesto predjedi bi na mizo naložila še toplo špehovko (ocvirkovko). Potem bi postregla z govejo juho z domačimi rezanci, za glavno jed bi pripravila pečenko (svinjsko ali telečjo), pražen krompir, lahko tudi dušeno rdeče zelje in solato. To bi bila neka klasična varianta. Lahko pa se to klasiko zelo fino pomodernizira. Mogoče bi pomagalo, če poveš, kje živiš, da si znamo malopredstavljati, kaj bi sploh lahko kupila. fresh

Venturini  

član od: 29.1.2002

sporočila: 1692

5. avg 2007 18:43

 

Špehovka kot predjed je odlična zadeva. Mora biti rahla in puhasta. Goveja juha z doma narejenimi rezanci prav tako. Za glavno jed bi jaz naredila ali telečjo pečenko ali kakšno divjačino z krompirjevimi žganci. Za solato radič s fižolom. Za sladko pa lahko narediš pehtranove in orehove/lešnikove štruklje z vanilijevo kremo... Dva manjša koščka na porcijo z omako.... Za dodatek pa mogoče še kakšen slovenski sir...če se ga da kako pretovorit do vas...Tolminski, Nanoški, Bohinjski...

 

Lp Saša

Mir in dobro!

pat  

član od: 5.9.2006

sporočila: 204

5. avg 2007 19:37

No takole, kadar smo mi na deželi pa ni važno na Dolenjskem ali Štajerskem in pripravijo pogostitev za rojstni dan ali birmo,obhajilo..., nam pripravijo tipično Slovensko kosilo po takem vrstnem redu: -goveja juha -pražen krompir z govedino in hrenom, potem pa je kakšno urico premora nato pa: - pečenka in pohanje - mlinci, riž in še enkrat krompir - zelena solata sladica pa je običajno torta pat

anja27  

član od: 2.6.2005

sporočila: 1085

5. avg 2007 20:33

Se pridružujem mnenju Loni  in fresh.

Goveja juha mora biti zakuhana z domačimi rezanci (jaz jih valjam in režem na roko) ali z malo manj ekskluzivno ribano kašo (tudi narejeno na roke).

Pražen (restan) krompir obvezno! Lahko tudi riž.

Priloga svinjska ali telečja pečenka in kuhana govedina iz juhe ter solata.

Sladica (in tudi predjed) pa, kot si si zamislila, orehova potica. Preden boš naredila filo obvezno poskusi orehe, če so še uporabni! Jaz sem zadnjič kupila Mercatorjeve zapakirane v vrečki z rokom uporabe dec 2007, pa so bili že neuporabni.

Anja Sporočilo je spremenil(a) anja27 dne 05. avg 2007 20:34:51

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17787

5. avg 2007 21:00

Ah, kupjene orehe je pametno z zelo vročo vodo oparti, vsaj ene 2x vodo zamenjati, potem se vidi, kako so pravzaprav umazani. Potem temeljito posušiti in  zmleti. Tisti, ki jih po orehih rado peče v ustih, imajo tako tudi (zagotovo) manj problemov. rimljanka

marelica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 1398

5. avg 2007 21:12

Poleg že omenjenega. Še nekaj idej.

Ne vem če je čisto tipično slovensko, bi bilo pa drugačno: segedin in žganci, jota iz kislega zelja ali repe postrežene v kruhovih skodelicah, ričet, ...

za predjed: melona in pršut (Kras), ali pa od mamamije sadna nabodala s pršutom

za juho: bučna juha, ali pa zelenjavna juha s posukanim močnikom

 

 

marelica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti