Vrtec

KetyP  

član od: 30.8.2006

sporočila: 123

27. jul 2007 14:14

S svojim odgovorom sem zgolj želela prikazati, da ne obstajata le bela in črna barva v tej zgodbi, pač pa več nians in trenutno razmere v Sloveniji ne dopuščajo večjih sprememb v sistemu, ker obstaja več varnostnih ventilov, ki lajšajo stvari in jih mnogi s pridom uporabljajo. Seveda mora priti do bistvenih sprememb, ampak dokler za velik delež populacije (in spet ne posplošujem, da gre tu za vse), ki imajo finančne ali časovne težave, poskrbijo stari starši, večjih sprememb ne pričakujem. Ampak to je trenutno stanje in dobro se zavedam, da meni tega varnostnega ventila ne bo nihče nudil, ker takrat (upam) še ne bodo v penziji. Nočem, da bi kdorkoli obračal moje besede, nikoli nisem rekla, da ljudje, ki rabijo vrtec za dlje časa in bolj fleksibilno, ne bi smeli imeti otrok, ker nimajo zanje časa!!! Povedala sem zgolj mnenje delavcev iz stroke, ki mi je bilo posredovano. Se opravičujem, če je bil kdo prizadet zaradi mojega pisanja, to nikakor ni bil moj namen, ampak na vsak takšen problem vedno želim pogledati z večih vidikov in si šele potem oblikovati mnenje. Smrečica, hvala za popravek in link do poročila. No, ne bom več dolgovezila, ker ne morem nikoli imeti prav oz. vedno bo kdo obrnil moje besede, ampak zakaj pa denimo potem tudi vsaka pozitivna sprememba in pobuda na teh področjih naleti zgolj na slabe kritike. Pred časom je bila debata o pobudah za družini prijazna podjetja, pa so bile kritike zgolj v stilu "saj ne bo nič drugače" in podobno. Danes celo ta pobuda ni dovolj dobra in je narobe to, da velja le za otroke, ki so hkrati v vrtcu. Poznam ogromno mladih družin, ki bodo v tem položaju in jih bo to finančno bistveno razbremenilo... Saj to je tudi nekaj, se vam ne zdi?! KetyP

gordip  

član od: 30.10.2006

sporočila: 51

27. jul 2007 16:59

Jade, se strinjam da nekaj takih družin obstaja, ampak malo. Danes sem v časopisu brala, da jih je 10-15%. S takimi in podobnimi NEUMNIMI predlogi ne bodo dosegli povečanje rodnosti. Naj znižajo plačila vrtca in uredijo sistem plačevanja za vse. Da plačilo vrtca za dva otroka presega plačo je NEDOPUSTNO. Kar se urnikov tiče, ne razumem zakaj se je še nekaj let nazaj lahko delalo od 7h-15h (razen izjem, kot so trgovine in podobno), danes je pa potrebno od 10h-18h? Pred štirimi leti sem iskala službo. Imava dva otroka, živiva daleč od staršev in mož ima nočno službo. Moj prvi pogoj za službo je bil urnik od 7h-15h. Na mojo veliko srečo sem dobila službo, kjer sem si lahko sama zbrala urnik, če ne bi bila še danes doma. Tudi če so none na razpolago; KAJ PA DRUŽINSKE VREDNOTE ? ? ? Ob takih temah se zelo znerviram, ker tej polotiki samo govorijo koliko so vredni naši otroci , za njih pa ni nikoli denarja. Oni sedijo v novih stavbah, se vozijo v luksuznih avtih, imajo 10 x prevelike plače za to kar delajo,...za otroke pa zmanjka! Me zanima, če bi delali pod takšnimi pogoji, kot so naprimer v pediatrični kliniki? gordip Sporočilo je spremenil(a) gordip dne 27. jul 2007 17:11:55

TanjaG.  

član od: 6.7.2002

sporočila: 509

27. jul 2007 18:46

Gordip, zakaj misliš, da se dela od 10-18? Mi zaposleni sami od sebe sigurno tega nočemo, tudi mi bi raje izbrali urnik od 7 do 15, še raje od 6 do 14 za take, ki vstanemo zgodaj. Torej ti zaključiš službo ob 15, greš domov, skuhaš, se igraš z otroki in se ob 17.45 spomneš, da bi rada pa eno knjigo iz naše knjižnice in ko prideš tja in vidiš, da ta knjižnica dela samo do 15. ure se razhudiš češ jaz pa že ne bom jemala dopusta za eno knjigo, to je nedopustno, da ob taki uri zaprejo!!! No, ena taka si recimo ti, ena je recimo jade, potem je še ketyp študentka, ki knjige rabi za svoje seminarske naloge, no, pa je še sosedov Francelj iz Naše zgodbe, ki bi rad postal univ.dipl.xxx...in kar naenkrat postane jasno, da vsi ti ljudje ne morejo vzeti dopusta za eno knjigo, zato je treba urnik podaljšat njim primerno... Razumeš? Povpraševanje oblikujejo ljudje in njihove potrebe! in tukaj je brezveze tiščat glavo v pesek. to smo mi, mi smo družba. Zakaj pa je prišlo do tega? Zato, ker se je družba precej spremenila od opevanega bratstva i jedinstva, ko smo vsi bili enaki. Me pa vseeno ena reč zanima, namreč, kaj bo pa čez 30 do 40 let, ko bodo naši otroci imeli svoje otroke - kdo jih bo čuval, če se vrtci ne prilagodijo? danes se uporabi none, babice, nonote, bake, ome in tako naprej, toda če gre naprej tako kot kaže zdaj, bomo mi takrat pri kakih 78 letih še vedno v službi... Sama imam namreč močan občutek, da bom "zaspala" kar na delovnem mestu medtem ko bom že 34.678-tič izposodila "najbolj brano knjigo"... TanjaG.

gordip  

član od: 30.10.2006

sporočila: 51

27. jul 2007 18:57

TanjaG. Se strinjam s tabo, zato sem tudi napisala "razen izjem". Sem pa mislila predvsem na večino pisarniških del, ki bi komot svoje delo lahko opravljali od 7-15. Sem pa tudi jaz mnenja, da bi se vrtci morali bolj prilagajati urnikom staršev. Ko smo bili mi majhni so bile vse none že zdavnaj v penziji, sedaj pa vse delajo. Ampak se bojim, da bolj kot se bojo vrtci prilagajali, bolj bojo delodajalci to izkoriščali! gordip

Pingvin  

član od: 8.4.2003

sporočila: 162

30. jul 2007 14:49

Ah, jaz predvolilnim obljubam ne verjamem kaj dosti. Ko bo dejansko vrtec cenejši in dostopnejši, potem verjamem, prej pa ne. Mi smo dobili vrtec dvakrat zavrnjen. Kaj nam je pa preostalo drugega kot poiskati privat varstvo? Potem pa še glede delovnega časa. V našem varstvu je pet otrok. Naša punčka je skoraj vedno prva v vartsvu (pripeljem jo okoli 7.30), in zadnja gre domov (okoli 15). Ostali otroci so manj časa tam. Tudi zdaj, ko so počitnice, se je velikokrat zgodilo, da gospa varuje samo njo. Na srečo imam tako delo, da lahko ogromno opravim od doma, sicer je niti slučajno ne bi mogla priti iskat okoli 15h, ampak šele okoli 17h. Vsi starši, s katerimi se pogovarjam, zelo jamrajo okoli varstva, pa delovnega časa - no v realnosti pa je naša dečva takole edina v varstvu. Malo sem zašla s teme, pa malo sem se izkašljala. Lep dan, Pija. Pingvin

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

30. jul 2007 15:07

Fino bi bilo če bi najprej popravili goljufijo za samostojne podjetnike, kjer nam računajo dvojni dobiček (torej kot bi oddal 1 milijon prihodkov, nazaj bi pa prišel dopis, da imaš dva). Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije

balonka  

član od: 9.3.2007

sporočila: 548

30. jul 2007 22:46

Pa tudi to bi bilo dobro,da ti tist kataster ne podvojijo.Mi od moževe zemlje nimam čisto nič,ker je vse v puši,pri plačilu vrtca in še marsikje nas pa fajn tepe.

MALČICA  

član od: 8.6.2006

sporočila: 451

31. jul 2007 8:51

Tudi mi smo imeli velik problem v vrtcu. Živimo v majhnem kraju, kjer imamo vrtec odprt samo 8,5 ure. Halo!!! Saj imamo tudi babico doma, a kaj ko ne vozi avta, do vrtca pa je skoraj dva kilometra. In pri treh, štirih letih si otrok želi svoje družbe. Tako da so zaradi našega pritiska podaljšali na 9 ur, kar še vedno ni bilo dovolj, smo pa imeli še snažilko za varstvo. Največji hec pa je, ko ga julija in avgusta preprosto zaprejo. Otroka lahko voziš v matični vrtec, kjer nikogar ne pozna, ker imajo skoraj vsi otroci domače varstvo za ta čas, moja tašča pa je bila užaljena in je z muko potem pomirkala otroke, sploh pa tri. Zdaj pa ga bodo preprosto zaprli, ker je kao premalo otrok, resnica pa je, da ne ustreza higienskim predpisom. Prej je bil tu vzgojni zavod, pa za njih ni bil dober, pa so jim naredili novega, mi krajani pa smo dobili tukaj osnovno šolo in vrtec. Hvala bogu, da otroci rastejo. Zdaj so vsi v šoli oziroma na počitnicah. Pomirkajo se sami, skregajo tudi. Tako je tašča razbremenjena, oziroma ni, ker jih mora poslušati, pomagati ji pa tudi nočejo sami od sebe. Želim vam veliko otrok in rešen stanovanjski, denarni in varstveni problem. Pravljica, kajne? Malčica

D.D.  

član od: 9.8.2006

sporočila: 18

31. jul 2007 9:41

Kadar naša vlada deli obljube brazplačnega, se vedno primem za denarnico. Če bi to resno mislili, bi to povedal minister sam ob zelo pomembni priložnosti. Mislim, da je to metanje peslka v oči. Pozdrav D. D.D.

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15159

28. sep 2011 14:35

Pozdravljeni,

da ne odpiram nove teme bi rada vaše mnenje glede prehrane v vrtcu. Nenazadnje smo kulinarični forum in me resnično zanima, če se motim ,ker mi ni všeč jedilnik malčka v vrtcu. Ne da bi zagovarjala svojega, ampak me moti, da je ogromno mesa na jedilniku in sicer če gledam ta teden 4 meso na jedilniku 3x svinjsko meso - v rižoti, kot pečenka, hrenovka in enkrat govedina. Naš fant ima precej slabo prebavo in slišim tudi druge mamice, da tožijo o tem in sem mnenja, da bi morali biti jedilniki pa ja malo bolj posodobljeni za današnje čase.Sploh se včasih držim za glavo, ko vidim jedilnik. Pa še jaz tega ne bi jedla, ga pa pripravijo za otroke. Pa pogledam jedilnik kakega drugega vrtca in ugotovim, da imajo bolj raznoliko hrano.

Menim, da bi morala biti prehrana bolj raznolika, prilagojena sodobnemu času- torej več krompirja, zelenjave, juhic, meso pa večkrat puranje, piščančje kot svinjsko ali goveje. Tudi hrenovke bi bile lahko piščančje, saj jih otroci obožujejo.  Nasploh pogrešam več špinače, palačink, testenin.

Nič pa nimam proti enolončnicam.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti