Giros

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

26. jul 2007 16:35

Da ne bo izpadlo, da provociram, ampak super recept ima prav. Kebab je po naše čevap oziroma kosi mesa na palčki in pečeno za žaru.  (Že v Bosni si lahko ogledamo hajduški čevap, ki pomeni na kocke zrezano meso, ali šiš čevap...) To drži kot pribito. Čevapčič s tem nima zveze.

 

Je pa doener kebab enak kot gyros, torej se meso peče na vrtljivi osi in potem tanko nareže. Način postrežbe so pa potem razne izvedbe, do rezin mesa z zelenjavo in prelivom v "kruhu", kar pri nas poimenujemo kebab.

 

Tako da eno je poimenovanje jedi, drugo pa dejansko ime in izvor.

 

Če pa nimam prav, super recept, pa me kar  popravi. Ali pa tudi kaj dopolni.

 

Jaz pa si grem zdaj po kebab....Mamamia

 

 

mamamia

doloress  

član od: 29.1.2009

sporočila: 61

24. jun 2009 9:48

Mogoce bo se za koga aktualno, kebab in giros ni isto, razlika pa je v mesu. Giros je iz svinjskega mesa, original kebab pa je iz govejega mesa. doloress

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

24. jun 2009 13:32

Ja, lahko pa iz ovčjega....

Giros izvira iz Grčije , prepoznavnega v svetu pa so naredili Turki in ga poimenovali Kebeb.

Vse je enako, razen jogurove omake. Grki dajo gor bolj masten, smetanast jogurt, turki pa posnetega, bolj tekočega. Ti in pa ime je edina razlika.

Vse ostalo so izpeljanke z raznimi različnimi dodatki.

 

Kyara

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

24. jun 2009 16:00

Oba, tako giros kot kebab izvirata iz Male Azije, če smo malo bolj natančni. Potem je pa šel razvoj v različne smeri. Loni Makaroni

mala zelena  

član od: 9.7.2007

sporočila: 266

24. jun 2009 19:34

pa tudi kebab se dobi na krožniku, z veliko zelenjave in lepinjo in je super, ker ti ne leti vse ven iz kruhka :)))) mala zelena

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

29. jun 2009 14:43

Čakte no.. jaz sem pa zmeraj mislila da je razlika tale: Kebab oz. natančnenje donner kebab je na palici pečena neke sorte masa iz mletega mesa, začimb in še česa (nočem vedet), ki se peče na pokončnem žaru in jo potem sproti z nožem režejo za posamezne porcije. Gyros: so pa zrezki mesa (svinjsko, piščančje) naloženi na in okrog enake palice kot pri kebabu tudi pečejo in režejo se enako. V roke oz. na krožnik dobiš tanke pečene rezinice mesa. Strežejo jih na krožnikih ali v piti (gyros pita). V zadnjih letih tudi tam kjer obljubljajo piščančji gyros dobiš namesto gyros pite v bistvu souvlaki pito, ker je po piščancu manj povpraševanja (baje ga jejo samo turistke) in ti lepo na sveže spečejo ražnjič iz piščanca pa je. .. evo da bo zmeda popolna. To me spominja na zgodbo o turški in grški kavi.. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

30. jun 2009 7:37

Ja s tem da turki večinoma pijejo čaj, grki pa rajši kavo, hehe

 

Kyara

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

30. jun 2009 7:53

Ma sladko je pa oboje za slabo ratat Loni Makaroni

jovita  

član od: 8.7.2007

sporočila: 394

28. dec 2012 17:33

Moj recept za gyros je sledeč:

0,5 kg mesa (svinjsko, piščančje, puranje, ovčje...) narežemo na zelo tanke trakove, izrežemo vse kožice, kite, da ostane samo mehko mesno tkivo;

15 dkg paprike narežemo na tanke trakove;

1 veliko čebulo prerežemo na pol in narežemo na tanke ploščice;

0,5 dl oljčnega olja in 0,5 dl vode in 3 velike žlice za gyros (dobi se originalnega v specializiranih trgovinah za predelavo mesa) pomešamo in polijemo po mesu in zelenjavi. Pustimo, da se navzame okusov vsaj 24 ur.

Potem zagrejem žar pekač in pokrito pečem kakih 15-20 min.

Zraven jemo hladno kumarično omako in (ali) čebulo s smetano in (ali) ajvar. Pa seveda pečeno papriko in lepinjo. V teh dneh bo spet na jedilniku.

 

jovita

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti