Nosečnost in dojenje

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

25. jul 2007 21:45

jade, upam, da nisi mislila mene z antipropagando, ker bi rada šla po tvojih stopinjah, tako pri številu kot pri dojenju, hehe;) Sicer pa je verjetno tistim, ki dojimo težko vedet, kako se počutijo tiste, ki ne... jaz tudi v bolnici nisem imela občutka, da bi katera sestra kakorkoli grdo gledala, če dojenje ni šlo, res pa je, da se tudi niso ne vem kako posvečale, da bi ti pokazale, kako... (zato pravim, da kak nasvet kdaj prav pride;) Je pa tudi res, vsaj po besedah nedoječih mamic, da nekatere doječe mamice gledajo zviška na tiste, ki ne dojijo, samo jih midve na srečo pač težko detektirava, hihi;) Se pa strinjam s tvojo filozofijo, če pa katera kaj reče, pa kaj pol, saj smo odrasle, pa se ne bomo zjokale zato. Ampak je pa res, da smo ženske po porodu, če vse ne gre tipitopi že tako bolj občutljive in potem lahko hitro kako pripombo katera vzame za bolj grozno kot je v resnici... Se spomnim nad čim vsem so se pritoževale v naši sobi, ne moreš verjet, da crkneš od smeha! Veri

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

25. jul 2007 22:08

jade je napisal/a:

Kaj vem, nikoli nisem dobila občutka, da bi kdo katero obsojal, če ne doji. V porodnišnici sem bila 3x vsakič po 3 v sobi in še menjavale so se pa nikoli nisem slišala, da bi katera sestra kateri kaj grdega rekla, ker ni mogla dojiti pa so bile tudi take, ki niso mogle, tudi jaz nisem kar takoj iz prvae obvladala, pa nisem nikoli slišala nobene grde pripombe. Pa tudi, če bi mi katera kaj rekla pa kaj pol, pa ne bom se zdaj zjokala zaradi tega.

Kdo je sploh rekel, da mamica ni dobra mamica, če ne doji. Ne vem od kje vam to, pa spremljam vse sorte o dojenčkih, dojenju, otrocih non stop pa še nisem naletela na do, da se katero obsoja zaradi nedojenja.

jade
Jaz sem to doživela. V sobi sem imela cimro, staro 19 let. Bila je suha, bleda, rodila je en dan pred mano. Kar so ji prinesli za jest, nič ji ni bilo dobro. Punčka je kričala dve uri, dokleer se ni utrudila in zaspala. Sestre so prihajale, malo čudno pogledale, kaj je to, reagirala ni nobena. Po dveh dneh so ugotovili, da je punčka preveč shujšala. Takrat je začela akcija, starši so ji v porodnišnico dvakrat na dan prinesli hrano in priboljške, da je jedla in pila. Prišli so ji povedat, da dokler se mala ne zredi, ne gre domov. In je rekla, da ona bi šla domov, tam bo lažje dojila. In potem se je začela pridiga o tem, kaj bo lažje, če niti tu ne more, doma bo še slabše. Pa kaj si misliš, zdaj si mama, zdaj moraš poskrbeti za otroka, ne pa tako...zdaj je otrok na prvem mestu... Punca se mi je prav smilila, ko je punčko tiščala k prsim, ona je pa jokala, dokler ni zaspala lačna. Na koncu je obupala in je niti k prsim ni več dala. No, na srečo je v drugi izmeni delala sestra, ki se je vsedla k njej in ugotovila, da punčka ne zna pravilno prijeti bradavice. Dogovorili sta se, da jo bo vsake dve uri dojila in kontrolirala težo. občudujem to punco, ki celo noč ni spala, saj se je bala, da bo zamudila uro - zbujal je ni nihče. Trudila se je celo noč in naslednji dan je lahko šla domov. Tako se spomnim na moje prvo bivanje v porodnišnici, ko mleko ravno tako ni hotelo priteči. V materinski šoli so nas tako prepričali v dojenje, da sem se počutila manjvredno, ko sem videla, kako cimram teče iz prsi in se otroci kar dušijo v mleku. Sestra mi je še rekla, da to ni v redu, ker je otrok majhen in mu bojo taka nihanja teže zelo škodila. Takrat sem se zjokala, kar verjetno ni pomagalo k temu, da bi mleko prišlo. Mali ni dosti shujšal, vendar je pediatrinja rekla, da kaj, če ostanem še en dan, da pride mleko. Prosila sem jo za domov in stežka so me odpustili. No, naj povem, da sem se doma sprostila in že zvečer je bil otrok sit. Zato bi rekla vsem tistim, ki preveč berejo in poslušajo moderne teorije dojenja, naj ne vzamejo vsega tako resno in da ne bo otroku nič narobe, če mu v porodnišnici eno noč dajo malo umetnega mleka na račun, da se ve malo odpočijete. Pa tiste, ki delajo v porodnišnici, naj pomislijo, da tiste pridige lahko dosežejo ravno nasprotni učinek. matilda

tilenboc  

član od: 30.6.2004

sporočila: 221

25. jul 2007 22:11

No, sem pa jaz to doživela. Poleg mene je bila mamica, ki ji nikakor ni steklo dojenje. Sestre so jo večkrat opozorile na to, naj se vendar bolj potrudi. Otroček ji je prejokal vse tri dni, ona je vse tri dni poslušala, kako se ne trudi dovolj, ponoči sem jo pa poslušala kako ihti in je nisem nikakor mogla potolažiti, ne vem no, kako bi se vse mamice počutila na njenem mestu, verjetno isto kot ona. In tako kot pravi Veri, po porodu smo vse bolj občutljive, nekatere bolj nekatere manj. Tudi jaz sem na srečo med tistimi manj občutljivimi. Potem pa prideš iz porodnišnice in te kolegice, ki dojijo dajejo isti občutek kot sestre v porodnišnici. Sem to še prevečkrat videla. tilenboc

tilenboc  

član od: 30.6.2004

sporočila: 221

25. jul 2007 22:17

No Matilda, si me za las prehitela. Kako, ali otroček lepo raste? Jaz moram pa žal že čez en mesec v službo. Res je hitro minilo. Vidva z dojenčkom pa se kar lepo crkljajta, bo še prehitro minilo. tilenboc

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

26. jul 2007 10:48

Tudi pri dojenju gre različno: moj prvi tork dva dni ni in ni sesal, meni je mleko kar teklo in teklo, sem si ga izbrizgavala in dajala drugim v v porodnišnici; sestra ga je potem zagrabila z anos, da je odprl usta, potisnili smomu bradavico v usta in je šlo.

Hči je pa prvi trenutek, ko sem, jo vzela v naročje, zagrabila in ni izpustila, dokler se ni najedla in zapsala kar na dojki. In potem, ko je že malo  pila tudina stekleničko, je še vedno sesala in sesala in na dojki zapsala.

 

Tako da je tudi dojenje skupek večih okoliščin in nilesar ni mgoče prdvideti v naprej. Zato pravim, da pretiravanje pri propagandi za dojenje lahko pri nekaterih materah, sploh neizkušenih, povzročijo dodatne strese, ki vse skupaj le še bolj zapletejo, namesto da bio jih nasveti pomirili.

 

In še čisto iz prve roke: če bi jaz poslušala eno zagriženo promotrko dojenja z našega konca, preko nekega društva, kako ta ravna z mamicami, ki imajo težave, kako se obnaša do njih in kak občutek krivde jim nabija, bi otroka verjetno vrgla v steno in sebe pokončala, ampak prej zagotovo še njo. Da ne bi priskutila vsega skupaj še komu drugemu.

 

Zato pravim, ne deljamo mita iz dojenja, ampak pustimo naravi, naj opravi svoje. Mamamia

mamamia

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

26. jul 2007 15:11

Veri kje pa nisem mislila na tebe.

Jaz pri drugem otroku nikakor nisem hitro dobila mleka, otrok je bil lačen, vlekel je, bilo ni nič. Sestro sem prosila naj mu prinese dodatek in dobila sem ga brez kakšnih pripomb.

Ko sem rodila prvo hčerko nisem znala dojiti logično in zjutraj pride sestra in je vse nas 3 pogledala, če znamo pristavljati. K meni se je usedla na posteljo in apokazala kako mora otrok zagrabit. zelo prijazna.

Ko sem rodila sina je mamica zraven mene naredila celo znanost iz dojenja, stiskanja, dodatkov, tehtanja, pozvonila je v tistih 4 dneh kar sem bila jaz tam (ona je bila dje, ker je bila po carskem), sigurno 50x niti enkrat samkrat ni bilo kislega obraza, jeze ali pripombe. Sedaj nazadnje tudi se punčka ene mamice ni znala dojiti in so sestre na 2 uri hodile jim pomagat dojit. Tehtati pred dojenjem, po dojenju in ker ni bilo dovolj mleka dale še malo dodatka. Spet vse z nasmehom in dobro voljo ter prijaznostjo. Drugi mamici v sobi je mali nonstop spal in ga je morala zbujat za jest, še med doejnjem je zaspal. Zopet so hodile na 2 uri in ga pristavljale.

Res je pa tudi, da če bi mene kdo sekiral zaradi dojenja ali nedojenja ne bi šparala jezika in bi mu povedala to svoje.  

Pa ne gledat na slovnične napake, ker zraven pisanja dojim.

jade

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

26. jul 2007 16:27

Ha, jade, jaz sem tudi dojila, pa vmes tipkala možu diplomsko nalogo. Se je menda sina kar prijaelo, ker je pameten, da boli...(hehe, zase seveda, faks pa dela lepo počasi in ziher)...Mamamia mamamia

valči  

član od: 5.2.2006

sporočila: 197

26. jul 2007 16:37

Sem ena tistih mamic, ki žal svojega otročička ni niti enktat dojila. Pa ne zato, ker ne bi hotela, ampak zato ke ni šlo. Mala je bila prve dni v inkubatorju, tako da so jo hranili po sondi, jaz pa kljub temu da sem si mleko stiskala na vakum ga ni in ni bilo. Tako je moja deklica zrasla ob "umetnem" mleku ( hvala farmaciji ). Če zdaj pogledam nazaj moram reči, da moja hčerka zato ni bila prav nič več bolana kot drugi otroci, ki so bili dojeni. Lep sončen dan valči

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

26. jul 2007 17:13

mamamia, potem lahko pričakujem "intelektualca"? zaukazan imam strogi počitek. postelja. ker pa se nekaterih dolžnosti nisem mogla otresti (v moje dobro), imam kakšne 3 ure na dan zraven sebe na postelji računalnik. tipkam samo z desno roko, zato ne uporabljam velikih začetnic. ampak glavno, da bo otroček pameten:) mimika

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti