Kaj kuhate na morju?

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

28. jun 2007 9:15

Meni golaži in segedini - to meni nekako ne sede na mediteran. Za oboje me mora malo zebsti - skratka, meni je to kompaktna jesensko zimska hrana, za poletje je pa pretežka. Zlasti pa mi ne sede v relativno gosto poseljene prostore kot so kampi. Ni fer vseh ostale s pretežko aromo informirati, kaj se kuha. Spomnim se kakih 17 let nazaj, bili smo na obisku pri frendih na Pagu in v sosednjem apartmaju so eni Slavonci ob 12h začeli cvreti zrezke na svinjski masti. Pač slavonska klasika. In tisti vonj po sivnjski masti je bil tako grozen in je ubijal tisti blag sredozemski zrak....En dan to malo ignoriraš, mi smo šli naslednji dan naprej. Frendi pa so rekli, da je po petih dneh cvrenja že cela apratmajska ulica bežala na razne konce, ker jim je šla tista sredozemska mast na jetra, ko pa so prišli v apartma novi gosti, so se dva dni mučili s prezračevanjem in spraševali okoli, kakšen vanzemaljac pa sredi poletja cvre na svinjski masti... Sama na morju kuham v barki in včasih tudi v kakem apartmaju, pa se ravno ne pretegnem - trik je v tem, da počakaš, da je pleme dovolj lačno, potem pa itak vse pojedo. Pa še hvaležni so. Hrano kupujemo v odvisnosti od tega, kje smo in kdaj jo bomo spet kupovali. Sama ne delam jedilnikov za ne vem koliko dni naprej. Je pa res, da zmorem narediti obed iz prakitčno vsega, kar se da pojesti in da z veseljem kombiniram (ponavadi tudi uspe, vedno pa ne) - to veščino improviziranja pa v omejenih kuhinjskih pogojih razviješ do neslutenih dimenzij. So mi pa bile že v otroštvu strašljive tiste mame/ženske, ki so na dopustu stalno nekaj sitnarile in sicer zjutraj so začele zbujati pleme, potem so glasno spraševale, kaj bo kdo za zajtrk, pa kdaj bo zajtrkoval, potem so delale cirkus na plaži (a boš jedu, a si se namazu, a boš rokavčke, a boš masko?) do kake pol dvanajste ure, ko so začele glasno razmišljati o kosilu, nakar so odracale do kuhalnika, kuahle ne najbolj jedljivo in zanesljivo pretoplo jed, jo bo 12. 30 servirale, tulile na pleme, kdo naj pomije posodo.......Najboljši del je bil, ko so po kosilu zadremale. Ali pa jih je kozmos kaznoval v smisul, da jih je sonce opeklo...:)))). Skratka, ženske, za katere ni čisto jasno, ali komandirajo ali pa igrajo žrtev v smislu, da cel ljubi dan teatralno skrbijo za familijo, ne hvala. Ne, hvala!!! Vendelina jr.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

28. jun 2007 9:39

Točno tako, vendy, kot si rekla. Še čisto majhni otročaji na morju komot preživijo brez petih popolnih obrokov na dan, pa kar kipijo od zdravja, ko gredo s počitnic domov. Saj je tudi sonce hrana.

 

Nola, je dala piko na i pri pripravi morske hrane, zelenjava na žaru tako ali tako ne sme manjkati, sploh ne marinirana, lepo hladna.

 

Rukola na primer - nanrežemo jo, malce blanširamo, zalijemo s polivko iz olivnega olja, vina, balzamičnega kisa, česna, soli in popra, dobro ohladimo - je se kar tako ali kot priloga ribam, žaru itd. Enako nareidmo z bučkami, ki jih prej, narezane na kolobarje, opečemo na olivnem olju, potem pa še mlačne prelivamo s polivko (lahko ji dodamo še kakšna zelišča, rožmarina je na morju polno, pa lovora).

 

Čim manj kompliciranja, pa sa je se ne vrti vse okoli hrane, sploh pa ne na dopustu. Če pa se, jaz gotovo nisem zraven.  Mamamia

 

 

 

 

Pa savor, jasno, za zajtrk mora biti na mizi.

 

 

mamamia

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

28. jun 2007 10:37

Mi pa kuhamo na morju tako kot doma.Edino juh ne kuhamo.Le s pečico smo omejeni,ker je mala in komaj spravimo vanjo piščanca in malo zelenjave.Na jedilniku so bolj pogoste ribe,drugače pa nič posebnega.Školjke-predvsem klapune pogosto pripravim kar tako,za malo malico.Imamo pa zelo razgiban urnik obrokov.Zajtrk je med 10 in 12 uro,kosilo oziroma večerjo pa začnemo pripravljati šele po 6 uri,tako da pogosto,jemo komaj ob 8h zvečer.Peciva so na sporedu vsak drugi dan,v glavnem enostavnejša-šarklji,šrtudli in podobno. ati zlati

swarovski  

član od: 26.10.2006

sporočila: 290

28. jun 2007 11:33

No jaz si pa pripravim načrt. Glede na to, da nas gre 7 na jadrnico moraš že kar vedet kaj boš kuhal. Res je, da ne kompliciramo vendar na raznih malih dalmatinskih otokih je zelo težko dobiti meso. Če ga žeimajo, ga pa ne bi kupila, ker ga oblega polno muh. swarovski

iri  

član od: 12.11.2001

sporočila: 247

28. jun 2007 11:50

Ne kuham, mi kuhajo drugi. Jaz sem na dopustu.

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

28. jun 2007 12:11

Swarowski, mi mesne zadeve rešujemo tako, da se v razmakih na 3 dni pojavimo na kakšni lokaciji, za katero se ve, da imajo dober roštilj - med jadralci ta informacij deluje - in potem tam pojemo mesa, kolikor ga pač zmoremo - imaš prav, na barki je treba "orenk z mesom", drugače se telo preveč utrudi in potem po nepotrebnem ni skoncentrirano pri jadralnih manevrih. Druga varianta pa je, da v kakšnem Konzumu kupimo nekaj že pakiranega mesa. Pred pripravo meso lepo prelijem z balzamičnim kisom, gorčica, bazilika, pa kakšni pelati in to malo premešam v posodi, ki nima luknje na dnu in dovolj lačno pleme z guštom poje vse. Vmes pa ekipa je napolitanke in pije vodo. Napolitanke so itak zmagovalke navtičnega Jadrana. Vendelina jr.

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

28. jun 2007 12:19

iri je napisal/a:
Ne kuham, mi kuhajo drugi. Jaz sem na dopustu.
Izmed vseh idej mi je tale najbolj všeč. Sicer grem pa jutri najbrž v lov za picopekom, pa da vidimo ... Atina

Boja  

član od: 7.3.2007

sporočila: 3

28. jun 2007 12:34

Ja,meni je tudi ta všeč.Samo pri nas ne gre drugače kot da jaz skuham.Sicer pa dobro vprašanje.Tudi jaz se zdalje sprašujem kaj naj na morju skuham.Pa glede na to,da ne mislim viset cel dan v kuhinji pa odkrivat Amerike pa da ima 1,5 letnika doma...kakšna ideja??? Boja

renata.zagmajster@kabelnet.net  

član od: 2.11.2006

sporočila: 133

28. jun 2007 12:52

Mi ne misel ne pride,da bi še na morju kuhala,saj imam kuhinje celo leto dovolj,čeprav uživam v kuhanju.Otroci so odrasli,grejo s svojo družbo na morje,midva pa se razvajava in nam kuhajo drugi.Se spomnim,ko nas je bilo eno leto 19 na morju skupaj,cel dan smo bili v kuhinji,saj veste majhn otroci vsak čas bi nekdo nekaj jedel,tako da od tistega dopusta nismo imele ženske skoraj nič in prideš domov še bolj zmatran kot greš.Vsem želim lep dopust in čim manj kuhanja,seveda če je to mogoče.Pri manjših otrocih skorajda ni. renata.zagmajster@kabelnet.net

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8702

28. jun 2007 12:55

 So mi pa bile že v otroštvu strašljive tiste mame/ženske, ki so na dopustu stalno nekaj sitnarile in sicer zjutraj so začele zbujati pleme, potem so glasno spraševale, kaj bo kdo za zajtrk, pa kdaj bo zajtrkoval, potem so delale cirkus na plaži (a boš jedu, a si se namazu, a boš rokavčke, a boš masko?) do kake pol dvanajste ure, ko so začele glasno razmišljati o kosilu, nakar so odracale do kuhalnika, kuahle ne najbolj jedljivo in zanesljivo pretoplo jed, jo bo 12. 30 servirale, tulile na pleme, kdo naj pomije posodo.......Najboljši del je bil, ko so po kosilu zadremale. Ali pa jih je kozmos kaznoval v smisul, da jih je sonce opeklo...:)))).

 

 

Kaj mislite, da danes ne obstajajo več take mame, ki "sitnarijo". Pač, mora nekdo tudi skrbeti da je otrok jedel, da se ga namaže, da da gor rokavčke...

Žal, ko imaš otroke, moraš skrbeti zanj - tudi za zgoraj navedeno (če že nimaš uporabljive babice) takrat nisi v poziciji, da skrbiš samo zase in za svojo rit.

Pozdravček!

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Venturini
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti