Kaj kuhate na morju?

sterkuš  

član od: 19.5.2007

sporočila: 103

27. jun 2007 21:40

Veri,omenila si grško solato.Ali mi zaupaš kako jo pripraviš.hvala. romi1

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

27. jun 2007 22:03

hehe, mamamia, se vidi, da ne počitnikujeva na istem otočku:) Tamkajšnja trgovina, ki v 99% primerov ne premore enega bogega jogurta (kakršnegakoli, se razume), ti ne bi bila v kak hud navdih... Tržince ni, rib ne dobiš... Se pa da kupit kaj zelenjave pri kmetih, sicer po "primernih" (zanje seveda;) cenah, ampak to je pa tuid vse... Niso mi ravno navdih, pa se povsod nekak znajdem, ampak tista štacuna pa res ni inspirativna... No, saj se izboljšuje, ampak počaaaaasiiiii.... Veri

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

27. jun 2007 22:10

sterkuš, seveda, sestavine se malo prilagajajo temu, kar dobiš, ampak v principu je to to: zelena solata, paprika, paradižnik in kumare (to dvoje je res obvezno;), nekateri dodajajo še čebulo, midva jo spuščava (pač romantika zvečer in sveža čebula niso najboljši par, hehe;), olive in feta sir (če nimaš fete, daš pač kakega drugega), zrezan ali natrgan na kocke, pa vse skup po želji začiniš z olivnim oljem, kisom, soljo in baziliko. Zraven lahko daš še popečene kocke kruha, pride prav fino. Ali pa narediš kake ploščate kruhke s sezamom, original se jim reče daktyla, se mi zdi, ker so tako narezani da zgledajo kot prsti (daktyla po latinsko so prsti). Ali pa pita kruhki so tudi fajn:) Tako lahko poletno kosilo, ko se ti ne da hajcat stanovanja s prižiganjem plina:) Veri

župca  

član od: 12.5.2004

sporočila: 348

27. jun 2007 22:22

Vedno se zredim na morju, zato sem se letos odločila, da bom vzela čim manj hrane s seboj. Od domačinov že tradicionalno kupujemo ribe in jih pečemo na žaru. Če bo treba, bomo šli pa po zmrznjeno robo v Zadar v Špar. Težava je v tem, da nekateri prijatelji prisegajo na ribe z zavihanim repkom, zato smo do sedaj vedno vlekli porcije vratine za prijatelje, če se "slučajno" oglasijo pa pršut pa budjolo pa ne vem kaj še vse - vse za prijatelje, potem smo pa sevedo še sami pridno grabili. Na morje sem zadnja leta vlekla še kruhomat, salamoreznico, picopek je že tako na morju, pa mikser za kakšno pecivo pa še pa še... Letos pa prerežem, ker je tega dovolj. Morda še kakšen kos vratovine ampak le kot izjema. Prej kakšno puranje za v bogato solato, grška solata mi je všeč pa veliko sadja in zelenjave, ki jo bomo kupili na morju. Za kakšen greh bo treba pa najprej zjutraj obrniti pedale na kolesu. Hm ja, upam, da bo tako tudi res. Me pa res zanima, kako se vi ostali brzdate, ko pa že popita rujna kapljica, beri paška žutica, vsebuje toliko kalorij, da jih je za ves dopust dovolj. lp, župca župca

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

27. jun 2007 22:40

župca, jaz na morju vedno shujšam za kilo ali dve (več pa niti ne morem navadno)... Zato ker je vroče, pa jem manj obrokov, sploh ker sem rada na plaži, pa ker v veliki vročini ne paše jest nič konkretnega, pa zato, ker veliiiiiko plavam. obožujem morje in plavanje... Probaj to varianto, v morju se moraš še ogrevat in kar pokuriš kalorije... Veri

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

27. jun 2007 22:58

Gotovo boste pekli na žaru, no, ko bo glavna jed pečena, žerjavica pa še živa, daj na rešetko na tenko narezane cukete (melancane, paprike itd). Medtem, ko se pečejo, na olju poduši nalistano čebulo, pa dodaj še malo česna, lovorjevih, pomarančnih ali pa mirtinih listov (kar pač raste v okolici), malo žajblja ali rožmarina in malo peperončina. Zalij s štamperlom kisa, ko povre, dodaj še kozarec ali dva vina in malo vode. Posoli, popopraj in pusti da vre nekaj minut. Zelenjava bo medtem ravno prav zapečena, naloži jo v skledo in polij z vročo marinado. Če je pri roki, dodaj še malo bazilike, peteršilja ali drugega zelenja. Jed je boljša, če odstoji, vsekakor jo poskušaj ubraniti pred jedci vsaj kakšnih dvanajst ur. Odlična je kar tako, za točanje lahko spečeš nizek kruh v svojem picopekaču, lahko pa jo ojačaš s feto ali še dosti bolje, s kakšnim lokalnim sirom, jajci itd. Dobro gre skupaj tudi z bruschetto (popečenim kruhom, natrtim s česnom in politim z oljem), ki jo, če kakšen košček ostane, lahko naslednji dan ponudiš kot juho - v najbolj asketski varianti zaliješ kruh s tako imenovano kamnito juho, dodatki so pa itak neomejeni - od zelenjave, školjk, ribe, sira, vina - vsakega posebej ali vsega skupaj. nola

biba  

član od: 26.10.2004

sporočila: 542

27. jun 2007 23:34

Jaz nikoli ne razmišljam preveč kaj bomo jedli na morju, no razen za prve dva-tri dni. To pač vzamem s sabo filane paprike, pa kakšen segedin. Potem pa... žar, predvsem meso s paradižnikovo solato, lignji, piščanec, ki je hitro gotov... Mislim da je pomembno predvsem to, da na dopustu ne preživiš večino časa v kuhinji. Pri nas največkrat zjutraj pripravimo in potem dokončamo jedi. Je pa tako, da če kuhamo ženske, zaposlimo moške s posodo... moram rečt da kar ubogajo...za enkrat. Sem pa od vas dobila dobro idejo in bom odslej tudi jaz vlekla s seboj picopeka. Lep in miren dopust želim! biba

marelica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 1398

28. jun 2007 7:01

Pri nas na morju je nekako takšen jedilnik: zelenjavna rižota, polenta z mlekom, testenine s paradižnikovo omako ali jajci, kuhane ali pečene hrenovke in pečen krompir, palačinke z marmelado, instant gobova juha v kateri skuham še malo na kocke narezanega krompirja, enkrat pa si privoščimo ribe. Lani sem prvič pripravila kuhano ribo in je bila zelo dobra. Bomo videli ali bo letos tudi ta možnost.

Joj na solato sem pozabila. Ponavadi kakšna paradižnikova ali pa kumarična solata, za prva dva dneva pa vzamem s sabo zeleno solato.

marelica Sporočilo je spremenil(a) marelica dne 28. jun 2007 07:02:24

tanya017  

član od: 16.2.2007

sporočila: 216

28. jun 2007 8:51

Mi na morju sploh ne kompliciramo s hrano.Žar,testenine in kaka juhca iz vrečke. Pa seveda sadje in zelenjava.Dopust je za počivanje,ne pa za za ne vem kakšno kuhanje.Za tistih deset dni prav paše,da ni treba skrbeti da je kosilo ob določeni uri.Pa uživajte vsi,ki se odpravljate na dopust! tanya017

Jelenckova  

član od: 30.3.2005

sporočila: 2053

28. jun 2007 9:02

Midva mava eno in isto jedilnik skoraj vsako leto. prvi dan čevapčiče in pečen krompir, potem pa razne pašte,...tudi kake ribice iz tržnice se znajdejo na jedilniku. Ponavadi si doma vse splaniram,, kaj in kdaj bova kaj jedla. Problem se pojavi, kadar greva še s kom drugim na morje in so tisti bolj zbirčni, edn ne je paradajza, drugi ne mara olivnega olja,... Jelenckova

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Venturini
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti