Budimpešta

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

4. jul 2007 5:04

In ne pozabite uživati, pa še kakšen mrzel šor popiti. Sem bila že 4x, pa je vedno nekaj novega. Mesto je vsako leto lepše. Ko sem bila prvič pred davnimi 20 in nekaj leti, je to bilo staro in umazano mesto. Sedaj pa je lepo staro mesto s polno lepimi obnovljenimi starimi fasadami. Ni za primerjat. Pa na glavni Vszi utci (ulici) ne pozabite na ogled notranjih dvorišč. So enkratna. Kaj takega še verjetno niste videli.

Kyara

Robida  

član od: 4.7.2004

sporočila: 780

4. jul 2007 7:11

Super, hvala za nasvete. Niste še prepozni - odhajamo v petek zjutraj. S postankom na Balatonu seveda. lp, Robida

libra  

član od: 27.3.2004

sporočila: 155

4. jul 2007 8:18

Robida V knjižnici si sposodi knjižico Budimpešta iz zbirke Mali vodniki . V knjižnici preveri tudi, če imajo tudi kaj o Budimpešti z zemljevidom (ali pa kupi, saj mislim, da ti bo takšna knjižica prišla prav). Preveri kakšen program ponujajo naše turistične agencije - tako boš našla "pomembne" točke ogledov, seveda pa so ti jih nanizali že predhodniki na tem forumu. V Budimpešti pazite na žeparje. V Budimpešti smo bii pred petimi leti z avtobusom in so nas sledili od citadele do tržnice. Pa tudi kockarjem (ali je bila igra s kartami) pri ribiški trdnjavi ne nasedite. Budimpešta je očarljivo mesto, kjer najdeš ostanke iz rimskih časov, turške vladavine, kakor tudi avstro-ogrske monarhije. Na netu pa sem našla tole povezavo: http://www.burger.si/World_Heritage/seznam.html Nazaj grede se ustavite v Hervizu, vendar ne zvečer, takrat kraljujejo komarji. Uživajte. libra

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

4. jul 2007 10:58

Robida, tule je aktualni link o dogajanjih v Budimpešti http://www.budapestinfo.hu/en zlasti opozarjam na silni žur, ki bo to soboto: gay-lesbian-transgender festival, to so vedno koloritne veselice Cesarska palača je itak must see - potem pa pešakiranje dol proti parlamentu in proti štefanovi cerkvi (to je drugače moja jutranja tekaška tura, če sem v Budimpešti službeno), vožnja po Donavi tudi. Pa piknik na Donavi. Drugače pa si v hotelčku, kjer boste prebivali, poišči kakšen domač korekten vodnik po mestu (jaz v mestih vedno tako delam), ali pa vprašaj domačine, kaj priporočajo (Poleti je veliko koncertov - zelo v redu). Oni poznajo dobre lokacije, medtem ko se turiste ponavadi vleče na lokacije, kjer ponujajo silne stereotipe v stilu echt hungariš (npr restavracijo, kjer igrajo cigansko glasbo), pa je lahko vse skupaj bolj kič. Meni so bile v Budimpešti vedno bolj okej ulična gledališča in ulični umetniki, ki se začnejo pojavljati enkrat proti večeru. Je pa za moj okus v Budimpešti malo slaba ponudba sodobne umetnosti. Po drugi strani je pa zelo zanimiva klubska ponudba - v smislu, da najdeš zelo korektne punkte, kjer igrajo kakšen etno-jazz - tudi v slaščičarnah. Ulica Vaci - no, ja, saj je okej, ampak tako silna pa sama po sebi tudi ni. Je pa Budimpešta okej, tudi zaradi tega, da se otroci naučijo voziti z metrojem (Budipeštanski je otročje lahek), ki je najboljše transportno sredstvo - zlasti v poletni kontinentalni vročini. Od Balatona ne gre preveč pričakovati - če je človek navajen na naša jezerca in sredozemsko morje, se mu zdi Blatno jezero malo zanikrno in preveč ljudi okoli in premalo prostora za parkiranje - prava podlaga za družinsko potovalno "dramo". Posebej opozarjam na to, da se velja za vožnjo po Madžarski zelo dobro navigatrosko pripraviti. Ne zato, ker bi bilo blazno težko priti do Budimpešte (razen, če boste šli čez Dunaj), temveč zato, ker je madžarščina tako nerazumljiva in besedo so tako vražje dolge - da ti branje cestnih tabel kaj posebej ne bo pomagalo. Pri Kesztelyju je razcep cest in ena gre ob eni strani Balatona, druga cesta gre po drugi strani, ena cesta pa zavije proti JV Madžarske in na tistem odcepu je že mnogo ljudi falilo in so se, namesto proti Budimpešti, peljali proti Pecsi. Hrana: shujšali ne boste, Madžari cvrejo in vlivajo smetano in papriko horgoško papriko tudi pri 30 in več stopinjah. Torte so tudi poleti kremaste in putraste. Lažji sadni kolači in korektna izbira sladoledov (tipo sladoledni vrt pri Prešercu) - to je že bolj redka ozdiroma dražja dobrina iz Vaci ucte in hotelov z veliko zvezdicami. Vsekakor pa vam želim prijeten izlet na Madžarskem. Vendelina jr.

KARMINA  

član od: 17.11.2003

sporočila: 755

4. jul 2007 12:21

marko03 je napisal/a:
S primestnim vlakom se lahko odpeljete tudi v mestece Szent Andre-omenjena tridnevna karta za javni mestni prevoz pokrije tudi to relacijo.... Lepo majhno zgodovinsko mestece. marko03
V prejšnjem postu, ko sem omenjala vasico sem mislila Szent Andre. Tega ne smete zamuditi!!! LP K

Robida  

član od: 4.7.2004

sporočila: 780

4. jul 2007 12:53

Vendelina jr., hvala za nasvet glede navigacije - smo si šli sposodit GPS! Ti je mogoče znano, kako je z vozovnicami za metro- obstajajo celodnevne oz. večdnevne ali le za posamezne vožnje? Stanovali bomo v stanovanju znanca, Madžara, ki ga uporablja le občasno. Sem pa nabavila dva vodnika, eden ima karto z označenimi važnejšimi točkami, tako da orientacija ne bi smela biti problem. lp, robida

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

4. jul 2007 13:02

glede metroja - vse od naštetega Vendelina jr.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?malaga
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti