Lektoriranje diplomske na loge.

anja27  

član od: 2.6.2005

sporočila: 1085

10. jun 2007 21:44

Seveda je vse odvisno od posameznika in od tega, koliko zaupa v svoje znanje slovenščine. Hvala moji profesorici na II. gimnaziji MB gospe Bojani Samarin, da nas je naučila slovenščine v smislu, da se lahko dovolj samozavestno izražamo navzven. Dejstvo pa je, da kdor je naredil maturo iz slovenščine, lahko dovolj zaupa v svoje znanje iz slovnice. Oziroma bi moral.

Sicer pa je Toporišičev Pravopis zelo dobrodošlo branje pred in med pisanjem diplom in podobnih tekstov. Tam najdeš seveda vsa slovnična pravila kot tudi oblikoslovje - presledki, odstavki....

Spomnim se, da je moj mentor za diplomo bil zelo navdušen, ko sem mu povedala, da diplome ne bom dala lektorirat. Pravzaprav je ob zadnjem branju mislil, da je diploma že lektorirana.

Anja

kletka  

član od: 1.5.2007

sporočila: 151

10. jun 2007 22:07

in temu se reče ironija: "Tam najdeš seveda vsa slovnična pravila kot tudi oblikoslovje - presledki, odstavki...." pa brez zamere kletka

cherry  

član od: 5.6.2006

sporočila: 409

10. jun 2007 22:19

Anja27, če je tvoja slovenščina dobra, to še ne pomeni, da ji je primerljivo znanje vsakega maturanta. Tu je veliko, zelo veliko odvisno od talenta in posluha za jezik, od profesorja v osnovni in srednji šoli, zavzetosti učenca in še marsičesa. Izdelki, ki jih nekateri oddajo kot svojo "diplomsko nalogo", so vredni pomilovanja. Ne smemo pozabiti, da je diplomsko delo javna publikacija in kot taka *mora* biti napisana v brezhibni slovenščini. Poleg tega vsi delamo tipkarske napake, ki jih pri x-tem branju enostavno več ne opazimo, nekdo, ki bere za nami, pa jih bo takoj videl. Kot lektorica dobim v roke besedila veliko različnih avtorjev, ki pa so, kljub temu, da so vsi vsaj gimnazijski maturanti, zelo različno jezikovno kompetentni. Da tudi tvoje znanje ni brezhibno, pa dokazuje tvoj zapis. Pravopis ni Toporišičevo delo, temveč je plod dela skupine raziskovalcev z Inštituta Frana Ramovša ZRC SAZU. Presledki in odstavki zagotovo ne sodijo pod oblikoslovje. Tri pike so nestično ločilo in so tri, ne štiri. Pa prosim, ne bodi užaljena, hočem samo izpostaviti, da nihče ni popoln, pa če je še tako prepričan v svoje znanje. Sicer pa: vsak po svoje. cherry

veverica cak  

član od: 9.10.2004

sporočila: 299

10. jun 2007 22:35

cherry,

 

kaj so samo tri pikice tudi, če z njimi končuješ stavek?

lp veverica cak

Pitončica  

član od: 7.6.2005

sporočila: 1677

10. jun 2007 22:41

ja tudi če z njimi končuješ stavek so samo 3 dovolj lp Pitončica

cherry  

član od: 5.6.2006

sporočila: 409

10. jun 2007 22:46

Povedi se načeloma ne zaključuje s tremi pikami, razen v primeru, ko gre dejansko za nedokončano misel (torej: "nekaj manjka") ali pa pri naštevanju. Sicer pa je odgovor DA, vedno so natanko tri. Nikoli več, nikoli manj. cherry

veverica cak  

član od: 9.10.2004

sporočila: 299

10. jun 2007 22:47

hvala Pitončica, sem imela že večkrat to dilemo. Res pa je, da v kakšnem resnejšem tekstu tega ponavadi ne uporabljamo prav pogosto.

 

Cherry, si me prehitela med tem, ko sem odgovarjala Pitončici. Res je, da gre za uporabo na koncu stavka predvsem v primerih kot je pisanje po forumih, e-mailih... (evo jih ). Bi morala narediti tudi presledek med besedo in pikicami, a (da bom vedela za drugič, če me navada ne premaga)?

lp veverica cak Sporočilo je spremenil(a) veverica cak dne 10. jun 2007 22:51:01

cherry  

član od: 5.6.2006

sporočila: 409

10. jun 2007 22:53

Ja, presledek sodi pred tri pike, prav tako tudi za njih. :) cherry

veverica cak  

član od: 9.10.2004

sporočila: 299

10. jun 2007 22:55

Velja ... Hvala!

lp veverica cak Sporočilo je spremenil(a) veverica cak dne 10. jun 2007 22:55:44

cherry  

član od: 5.6.2006

sporočila: 409

10. jun 2007 22:59

Ni kaj. :) cherry

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecanjica1998
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti