Vitaminska bomba imenovana drobnjak

zdravje: hrana in zdravje, avtor: hlebpet 

Drobnjak izhaja iz Osrednje Azije, danes pa je razširjen po vsej Evropi. Vsebuje veliko vitamina A in C, po svoji sestavi je zelo podoben svojima sorodnikoma, čebuli in česnu.

Drobnjak je prava vitaminska bomba, saj poleg vitaminov A in C vsebuje tudi vitamin B2, gorčična olja in saponine. Naj kot zanimivost omenimo, da 100 g drobnjaka vsebuje skoraj 50 mg vitamina C, kar je približno 85 % priporočenega dnevnega odmerka. Da bi dobili enako količino tega življenjsko pomembnega vitamina, bi morali pojesti skoraj 1 kg jabolk dnevno.

Drobnjaka, za razliko od drugih začimb, nikoli ne dajemo v vodo, saj bo izgubil aromo.

Učinkovine drobnjaka so precej podobne česnu, le da so prisotne v nižjih koncentracijah, kar pa je prednost drobnjaka, je to, da ga lahko uživajo tudi tisti, ki česna zaradi različnih težav ne prenašajo.

drobnjak.jpg

Kako deluje?

Drobnjak je zelo blagodejen za prebavo, saj sistematično očisti vse gubice želodčnega tkiva postanih ostankov hrane, ki so se v našem telesu nabirali čez zimo. Drobnjak je idealno in prijetno »čistilo« za naš želodec in prebavila, saj nežno odstrani vse črevesne zajedavce. Drobnjak tudi širi ožilje, redči kri in holesterol ter niža krvni pritisk. Raztaplja tudi sluz v telesu in krepi del imunskega sistema, ki deluje preko limfnega sistema. Deluje tudi na ledvice, in sicer antiseptično, očiščevalno in spodbuja njihovo delovanje. Kombinacija vitamina C in železa odlično odpravlja spomladansko utrujenost ter nas ščiti pred nahodom in prehladnimi obolenji. Uživanje drobnjaka pomaga tudi pri sončnih opeklinah in suhem grlu.

Drobnjaka nikoli ne kuhamo.

Sanja Lončar v knjigi Ščepec vedenja (2013, str. 94-96) navaja, da čebulice drobnjaka vplivajo na zmanjšanje nenormalne rasti celic, ki je značilna za rakava obolenja. Za protitumorni učinek zadostuje že nizka vsebnost teh fenolnih spojin, ki so prisotne v drobnjaku. Drobnjak je tudi odličen antioksidant, čeprav ima v primerjavi z drugimi začimbami (majaron, origano), majhno oziroma zmerno vsebnost.

In nenazadnje, ali ste vedeli, da izvleček iz semen drobnjaka deluje kot afrodiziak? Če vam torej drobnjak uide v cvet, se nikar ne sekirajte, ampak jih uporabite kot afrodiziak.

Drobnjak ima zelo malo stranskih ali negativnih učinkov. Le če ga boste zaužili v res velikih količinah, boste imeli želodčne težave.

Uporaba drobnjaka v kulinariki

Ste že poskusili kruh z drobnjakom? Nikar ne odlašajte, saj je božanski. Drobnjak se odlično poda tudi vsem jedem s skuto in mlečnim izdelkom ter različnim solatam. Je zelo univerzalna začimba, saj se dobro poda k skoraj vsaki jedi. Z njim začinjamo mesne in zelenjavne juhe, mrzlo pečenko, prekajeno ribo, jajčne jedi, solate, mrzle in tople omake ter prelive. Zelo dobro se prileže k bučnemu olju.

Drobnjak se odlično ujame z baziliko, čebulo, čemažem, česnom, čilijem, koprom, komarčkom, pehtranom, peteršiljem in poprom.

Drobnjak je zelo neobčutljiva trajnica, ki na vrtu hitro raste in je hkrati zelo dolgo odporen tudi na mraz. Prenese sušo in ne potrebuje nobenih posebnih gnojil. Lahko ga gojimo tudi v lončku, vendar ne sme biti izpostavljen direktnemu soncu in preveč zalit.

Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti

Dnevna potreba po energiji

kg
cm
let

Več formul »