ODPRAVITE POSLEDICE PRAZNIČNEGA VESELJAČENJA Z LIMONO

zdravje: hrana in zdravje, avtor: hlebpet 

Brez limon si skoraj ne moremo predstavljati našega vsakdana. Spremljajo nas povsod. Pozimi si jih privoščimo v vročem čaju, ki nas pogreje v mrzlih zimskih dneh, poleti pa si iz njih naredimo osvežujočo limonado.

Vsestransko uporabna je tako v kulinariki kot v gospodinjskih opravilih, saj lahko z njo čistimo in jo uporabimo za to, da bo naše perilo zopet snežno belo. Lahko pa jo uporabimo tudi kot lepotilo.

V LUPINI SE SKRIVAJO DIŠEČA ETERIČNA OLJA

Domovina limon naj bi bilo področje med Himalajo, severno Burmo in južno Kitajsko, od koder so se razširile v Sirijo. Od tam so jih v Evropo prinesli križarji. Danes največ limon pridelajo v Italiji, Španiji, Turčiji, Grčiji, Južni Afriki, Južni Ameriki in Avstraliji.

Limona je najpomembnejši varovalni sadež iz družine citrusov. Na voljo nam je vse leto. V limoni je do sedem pešk, citronska kislina in vitamin C, v lupini pa najdemo dišeča eterična olja.

limona.jpg

UČINKOVITO ODPRAVLJAJO POSLEDICE VESELJAČENJA

Limone spodbujajo apetit in znižujejo vročino, vroč limonin sok pa je staro ljudsko zdravilo proti prehladu. Še posebej pa blagodejno delujejo takrat, ko se malo preveč poveselimo in pogledamo pregloboko v kozarec, saj učinkovito odpravljajo posledice veseljačenja.

Uničujejo številne škodljive bakterije in zdravijo najrazličnejše vnetne procese zgornjih dihalnih poti. Uživanje limon in drugih citrusov močno zmanjša možnost novotvorb v prebavilih, pa tudi strjevanja krvi in mašenja žil. Z njimi pa si lahko pomagamo tudi pri vnetih venah in krčnih žilah.

LUPINO TEMELJITO ZDRGNITE

Zanimivo je, da bi bilo bolje, če bi prežvečili cel krhelj limone s tanko kožico vred, kot pa iztisnili sok in ga uporabili v čaju. Ta kožica namreč varuje sadež pred stikom z zrakom, na ta način pa bi pojedli več dragocenih flavonoidov. To so snovi, ki varujejo občutljivi vitamin C pred oksidacijo in hitrim razpadom ter delujejo antibiotično in protivirusno.

Seveda pa moramo kupiti ekološko pridelane sadeže, ki jih moramo pred uživanjem temeljito zdrgniti s ščetko pod tekočo vročo vodo. Lupine so namreč zavarovane z veliko količino strupenih snovi, da dobro prestanejo dolg prevoz in skladiščenje. Zato je dobro, da kupimo večje količine neškropljenih sadežev, kadar imamo to priložnost, saj sta tako limonin sok kot tudi nastrgana limonina lupina primerna za zamrzovanje.

NEVERJETNO VSESTRANSKE V KUHINJI

Limone so neverjetno vsestranske in jih lahko v kuhinji uporabimo na sto in en način.

Limone dodajamo napitkom, sladicam, predjedem, hladnim ploščam, ter sadnim in zelenjavnim solatam.

Uporabljamo jih za izboljšanje arome sladic in kot dodatek pri mesnih jedeh, saj njihova kislina naredi maščobe lažje prebavljive. Iz limon lahko pripravimo okusne sorbete, sladolede in nadeve za torte.

 

POKAPLJANO Z LIMONINIM SOKOM BO MESO BOLJ MEHKO

Z limoninim sokom pokapljamo narezano sadje in zelenjavo, saj tako preprečimo obarvanje narezanega sadja in zelenjave. Če z njim pokapljamo meso, bo le – to bolj mehko. Limonin sok pa lahko v solatah nadomesti kis.

Po mnogih dobrotah in pregrehah preteklih prazničnih dni, se okrepite in osvežite z limonino skuto, za katero potrebujete:

  • 250 gramov pasirane skute
  • 3 manjše limone
  • nastrgano lupine ene temeljito okrtačene limone
  • 3 žlice sladkorja v prahu
  • nekaj koščkov kandiranega sadja ali datljev

Eno izmed limon temeljito operite in zdrgnite pod tekočo vročo vodo. Njeno lupino drobno nastrgajte na strgalniku. Iztisnite sok iz vseh treh limon in ga s sladkorjem in nastrgano limonino lupino vmešajte v skuto. Preložite v skodelice, dodajte kandirano sadje ali datlje. Ta preprosta, pa vendar okrepčilna in osvežujoča beljakovinska jed, je čudovit zajtrk za športnike ali pa dobrodošla sprememba po obilnih prazničnih jedeh. Pa dober tek!

Literatura: Polona Kovič: Alternativna kuhinja

Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti

Dnevna potreba po energiji

kg
cm
let

Več formul »