Do vitke postave in siljoče polti s kumarami

zdravje: hrana in zdravje, avtor: hlebpet 

Kumare izvirajo iz Indije, kjer so jih izjemno cenili tamkajšnji zdravilci. Pri nas so jo prav tako poznali že v antiki. Spadajo v isto družino kot lubenica, bučke in buče. Kupimo jih lahko celo leto, vendar pa so najboljše od maja do julija.

NAD OTEKLINE IN OPEKLINE S KUMARAMI

Kumare blagodejno vplivajo na zdravje, saj lahko z njimi blažimo in zdravimo nekatere bolezni, zelo učinkovite so pri hujšanju in pri negi problematične kože.

Ne samo, da si s kumarami lahko pomagamo do vitke postave in lepe kože, z njimi si lahko pomagamo pri ledvičnih in žolčnih kamnih, oteklinah, opeklinah in različnih ranah, diabetesu, vnetju sklepov, bolečinah v kosteh in znakih klimakterija.

ODLIČNE ZA NEGO KOŽE            

Kumare so odlične za nego kože. Kumarični sok namreč izboljšuje videz kože, saj ji vrača lesk in vlago, ki naši koži daje sijaj. S kumarami si lahko pomagamo tudi pri oteklih, utrujenih in zabuhlih očeh ter sončnih opeklinah, saj vsebujejo askorbinsko in kofeinsko kislino, ki preprečujeta zadrževanje vode v telesu.

Kumare so vsestransko uporabne in zdrave, saj lahko med drugim s sokom iz svežih kumar znižujemo visoko telesno temperaturo. Učinkovite so tudi pri ohranjanju vitkosti, ker so nizkokalorične in hitro izzovejo občutek sitosti. Hitro se prebavijo in pomagajo pri izločanju odvečne tekočine iz telesa.

ZELO BAZIČNO ŽIVILO

Sestavljene so iz 97 odstotkov vode, vitaminov in mineralov. Vsebujejo vitamin C in kofeinsko kislino, bogate pa so s kalijem, magnezijem, kalcijem, železom, kromom, manganom, bakrom, cinkom, selenom in vitaminom E.

Pomembna sestavina kumar je selen. Selen je namreč borec proti raku, zanimivo pa je, da ga je v kumarah res veliko, seveda pod pogojem, da so bile vzgojene v zemlji, bogati s selenom. Kumare so bogate tudi s silicijem, ki spodbuja čiščenje telesa.

Z vlakninami, kot so silicij, kalij in magnezij, je bogata lupina kumar, vendar pa moramo paziti, da si privoščimo ekološko pridelane in neškropljene kumare, saj v nasprotnem primeru lupine ni priporočljivo uživati. Kumare v prebavnem traktu delujejo bazično, saj zelo dobro uravnavajo prebavne sokove.

PRIPOROČLJIVE ZA SLADKORNE BOLNIKE

Kumare znižujejo holesterol v krvi in spodbujajo izločanje strupenih snovi iz telesa. Pomagajo pri revmi in artritisu, saj iz telesa spodbujajo izločanje sečne kisline. Uravnavajo krvni sladkor in razbremenjujejo trebušno slinavko, zato so še posebej priporočljivo živilo za sladkorne bolnike.

Ker pomagajo doseči normalno razmerje med bazičnimi in kislimi snovmi v telesu, so odlične pri želodčnih težavah. Pospešujejo izločanje vode, čistijo sečne in prebavne poti in tako ugodno vplivajo na ledvice, mehur, črevesje, jetra in žolčnik. Pomagajo tudi odpravljati ledvične in žolčne kamne.

UŽIVAMO JIH CELO LETO

Kumare lahko uživamo celo leto, bodisi sveže v solati bodisi kot vloženo zelenjavo. Najboljše so mlade kumare, ki imajo še nedozorela semena. Če je le možno, jih ne kuhajte, saj s tem izgubijo velik del zdravilnih lastnosti. Kulinarični posladek je sladoled iz kumar, lahko pa si pripravite tudi različne juhe iz surovih kumar.

Sveže kumare imajo napeto in gladko lupino enakomerne barve, ki je čvrsta na otip po celotni površini. V hladilniku lahko sveže kumare hranite tudi po teden dni in več.

Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti

Dnevna potreba po energiji

kg
cm
let

Več formul »