Dieta s kislim zeljem

zdravje: diete, avtor: hlebpet 

Ta povsem preprosta zelenjava zelje in povsem preprosto živilo – kislo zelje, ima neverjetno veliko pozitivnih učinkov na naše telo in lahko rečemo, da deluje skoraj čudežno na naš organizem, zato ga priporočamo prav vsem tistim, ki želite ohraniti vitko postavo in svoje zdravje, kot tudi tistim, ki se borite s prekomerno težo.

Dieta z zeljno juho je zelo popularna dieta, predvsem zaradi svoje preprostosti in dejstva, da je kislo zelje naravno zdravilo, ki je povrhu vsega še zelo poceni. Dieta s kislim zeljem je popularna že vrsto let, vrhunec pa je doživela v devetdesetih letih prejšnjega stoletja. 

Prednost diete je nedvomno v njeni preprostosti, saj predpisuje le eno osnovno jed – zelje. Poleg zelja in zeljne juhe pa lahko v času diete uživate tudi mleko in mlečne izdelke, sadje in ostalo zelenjavo ter nekaj malega mesa, predvsem perutnine in rib. Res je sicer, da dieta dovoljuje uživanje tudi drugih vrst zelenjave poleg zelja, sadje in nekaj mesa, vendar pa se marsikomu zaradi ene glavne jedi zdi precej dolgočasna. Visoke količine zaužitega zelja lahko pripeljejo do napenjanja in vetrov, kar je lahko precej neprijetno. Vendar ima dieta več koristnih učinkov kot negativnih in v njej boste nedvomno uživali, če imate radi zelje, saj vam tako ne bo težko en teden večkrat dnevno uživati relativno velikih količin zelja in zeljne juhe. 

dieta_s_kislim_zeljem

Dieta je primerna za enotedenski program hitrega izgubljanja telesne teže. Zaradi majhnega vnosa kalorij in omejene izbire živil izguba teže ne more izostati. Dietni načrt dovoljuje neomejene količine zeljne juhe, sadje in/ali zelenjavo. Po petih dneh diete je dovoljeno zaužiti tudi meso (najbolje piščanec), sedmi dan pa poleg zeljne juhe še rjavi riž in zelenjavo. Dnevno lahko zaužijete tudi kavo (najbolje nesladkano), priporočljivo pa je, da spijete veliko čaja, brusničnega soka in vode. Dieta s kislim zeljem oz. zeljno juho torej svetuje:

  • V vsak obrok lahko vključite zeljno juho in jo lahko pojeste v neomejenih količinah, nikakor pa naj ne izostane pri kosilu in večerji. Kosilo naj vam poleg zeljne juhe obogati npr. pečen file piščanca, jajčevec ali bučke, pečeno jabolko, na žaru pečena riba, zelena solata ali ostala zelenjava.
  • Priporočljivo je, da zjutraj na tešče spijete kozarec zeljnice, saj bo to pospešilo vašo prebavo in presnovo.
  • Če vas med obroki popade lakota, si privoščite prigrizek, seveda s kislim zeljem ali jogurtom (navaden, nemasten). Lahko pa tudi sveže sadje (hruška, jabolko, melona, solata iz mešanega sadja, vendar brez dodanega sladkorja, smetane ali sladoleda, banana, smoothie, …)
  • Zajtrka nikoli ne izpustite. Najpomembnejšemu obroku dneva posvetite vsaj toliko časa, da boste lahko v miru zaužili jogurt, kavo in/ali sadje.

Diete naj se izogibajo ljudje šibkega zdravja, starejši ljudje in nosečnice in tisti s posebnimi zdravstvenimi težavami ter posamezniki z želodčnimi in črevesnimi motnjami oz. naj se pred pričetkom posvetujejo s svojim zdravikom o primernosti diete.

Različne recepte za zeljne juhe ali druge jedi iz kislega ali svežega zelja seveda najdete med našimi recepti.

 

Vira:

Judit C. Rodriguez, Vse diete sveta, Tehniška založba Slovenije, 2009

Jörg Lindtish: Kislo zelje in zeljnica, Mladinska knjiga Založba, 2001

 

Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti

Dnevna potreba po energiji

kg
cm
let

Več formul »