Lapuh

zdravje: hrana in zdravje, avtor: hlebpet 

Lapuh je mala, zgodnja spomladanska rumena rožica in hkrati ena izmed najbolj zdravilnih rastlin.

Cvetove naberite že spomladi

Cvetove nabiramo od marca do aprila, liste, ki se pojavijo za njimi, pa do junija. Podobno kot vijolica se tudi lapuh uporablja za zdravljenje pljučnih obolenj in prehladov: pri kroničnem in akutnem bronhitisu, pljučnici, dražečem kašlju, oslovskem kašlju, astmi, pri hripavosti, zaustavlja vnetja. Deluje tudi proti prebavnim krčem in čisti kri. Zaradi vsebovanih sluzi torej blaži ustna in žrelna vnetja ter hripavost, pa tudi suh kašelj, ker pomiri vzdraženo sluznico, ki sili nanj, pri vlažnem kašlju pa omogoči, da se poškodovana sapnična sluznica obnovi in usposobi za izkašljevalno nalogo.

Lapuh vsebuje grenčine, čreslovine, organske kisline in sluz. Ima močan protivnetni učinek in hkrati zelo dobro odpravlja sluz.

Cvetovi lapuha delujejo kot krepčilo, diuretik, antitusik, demulcent, emolient. Zaradi vsebovanih sluzi blaži ustna in žrelna vnetja ter hripavost, pa tudi suh kašelj, ker pomiri vzdraženo sluznico, ki sili nanj, pri vlažnem kašlju pa omogoči, da se poškodovana sapnična sluznica obnovi in usposobi za izkašljevalno nalogo. Lapuhvsebuje rastlinske sluzi, eterična olja, rutin, karoten, tanine, inulin, sitosterol ter cink, ki je odlično sredstvo proti različnim vnetjem.

Zdravilni del lapuha so cvetovi in listje.

lapuh.jpg

Rožica s številnimi imeni

Lapuh je pri nas poznan pod različnimi imeni. Naj jih izpostavimo le nekaj, ki so na našem območju najpogostejši in največkrat uporabljeni. Ljudska imena za lapuh so arpinc, elpejž, jurjovka, klobčič, kobčičje, konjska stopinja, kopačica, kopašica, lapuščak, lopušček, lejpe, lepiš, lepuh, lepušček, lupine, lupinec, lupinek, oselski lopuh, oselsko kopito, oslova stopinja, podpel, podbela, podbelek, potočenca, pravi lapuh, repuh, spodbel, stiper, stipor, svinjarica, štipor, vinogradska kopa��ica in še in še.

Kaj so vedele že naše babice?

Zelo učinkovit je prsni čaj za izkašljevanje, ki ga pripravimo iz enakih delov posušenih lapuhovih listov in cvetov, drobnocvetnega lučnika, pljučnika in ozkolistnega trpotca. Vzamemo dve čajni žlički mešanice na skodelico vode z dodatkom medu. Priporočljivo je pitje toplega čaja po požirkih čez dan.

Ljudsko zdravilstvo priporoča pri glavobolu polaganje svežih listov na čelo. Iz svežih listov lahko pripravimo tudi obkladke za kožna vnetja, izpuščaje, ture, abscese in gnojne kožne čire. Pri vnetju srednjega ušesa pa je treba nekaj kapljic svežega soka iz listov nakapati v uho.

Popijte skodelico lapuhovega čaja

Priprava lapuhovega čaja je povsem preprosta. Vrelo vodo prelije čez 2 žlički (2 g) lapuha in po 10 minutah precedite. Skodelica se popije do 3-krat na dan, posebno zjutraj, ko vstanemo in zvečer pred spanjem. Čaj iz lapuha med drugim tudi čisti kri. Uporabljamo ga lahko tudi pri opeklinah, vnetjih, oteklinah in vnetjih krčnih žil. Posamezne sestavine učinkujejo protivnetno, zavrejo zlepljenje krvnih ploščic, zvišajo krvni tlak in spodbudijo dihanje

Na kaj je potrebno biti pozoren?

Lapuh ima številne koristi in dragocene lastnosti, ki posamezniku pomagajo pri lajšanju bolezenskih stanj. Ravno zato je lapuh tudi uvrščen med zdravilne rastline. Kljub temu pa moramo biti previdni pri uživanju čaja iz lapuha. Vsakodnevno pitje večjih količin čajnega napitka iz lapuhovih listov lahko vodi v kronično zastrupitev. Zato je omejeno pitje lapuhovega čaja največ deset dni z vsaj trimesečno prekinitvijo. V času zdravljenja se sme piti po požirkih maksimalno dve skodelici čajnega napitka dnevno.

Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti

Dnevna potreba po energiji

kg
cm
let

Več formul »