Veličastna moč navadne kustovnice

zdravje: hrana in zdravje, avtor: hlebpet 

Slovensko ime za goji jagode je tudi navadna kustovnica.

Ste vedeli, da smo ime kustovnica »ukradli« Poljakom? Pri nas namreč zasledimo veliko različnih izrazov za danes vse bolj priljubljene goji jagode. To so Volčje jagode, pa liciji, navadna kustovnica ali latinski izraz Lyctium spp.

Strokovnjaki poznajo več kot 40 različnih sort iz družine Lycium, ki imajo užitne plodove najbolj razširjeni so plodovi navadnega licija, katerih tudi največ pojemo.

Goji jagoda oz. slovensko navadna kustovnica (Lycium barbarum) je zdravilna grmovnica, ki spada v družino razhudnikovk. Izvira iz himalajskega gorovja ter višje proti severu Azije, zasledimo pa jo tudi v nekaterih evropskih deželah. Med ljudmi so pogosto poimenovane kot srečne jagode. V družino razhudnikovk uvrščamo tudi jajčevec, krompir, paprike in paradižnik. Plodovi so jagodasti, majhni, oranžni do svetlo rdeči, sočni in polni drobnih semen.

navadna_kustovnica.jpg

Plodovi so jagodasti, majhni, oranžni do svetlo rdeči, sočni in polni drobnih semen.

Sadež z veličastno močjo

V nekaterih legendah se plodovi omenjajo kot sadež z veličastno močjo, katerega so bojevniki uživali pred odhodom na boj in s katerimi so zdravili kralje. Njihova uporaba je zelo raznolika. Posušene jagode in tudi sok iz goji jagod je v tradicionalni kitajski, tibetanski in japonski medicini prisoten že tisočletja.

Licijeve plodove lahko jemo surove, kuhane, iztisnjene v sok ali predelane v vino.

Čudežno zdravilo?

Jagode goji niso zdravilo, so pa eden najbolj kakovostnih naravnih prehranskih dodatkov.

Jagode goji niso zdravilo, so pa eden najbolj kakovostnih naravnih prehranskih dodatkov, ki delujejo preventivno kot popoln vir beljakovin. Sveže plodove je najboljše zaužiti takoj ali pa se jih predela v sok ali marmelado, kjer uporabimo cele plodove. Tudi sama semena vsebujejo veliko zdravilnih elementov.

Plodovi licija veljajo v vzhodnjaških ljudskih zdravilstvih skoraj za čudežno zdravilo. Z njim se namreč zdravi vnetja, kožne težave, krvavitve iz nosa ter najrazličnejše bolečine. Kitajsko tradicionalno zdravilstvo je plodove licija priporočalo za dolgo življenje, oster vid in zdravo delovanje jeter; z njimi so spodbujali krvni obtok in povečali količine semenčic pri manj plodnih moških.

Licija ne smete menjati z ličijem – to so plodovi tropskega drevesa, ki ga pri nas pogosto prodajajo v kompotu.

Kako lahko uživamo licij?

Licijeve plodove lahko jemo surove, kuhane, iztisnjene v sok ali predelane v vino. Glede na številne vitamine (C, B1) in druge snovi, ki na človeka vplivajo pozitivno, se pripravki iz teh jagod uporabljajo za: krepitev telesa po bolezni in med okrevanjem, zaščito jeter, dvig življenjske energije, razstrupljanje telesa, regeneracijo tkiva, proti splošni utrujenosti in šibkosti, izboljšanje vida, zdravljenje bolečin v sklepih, sladkorno bolezen, lepšo polt, proti staranju organizma, zmanjševanje telesne teže, preprečevanje mutacij genetskega materiala in pojav rakavih obolenj, zdravljenje neplodnosti in povečanje spolne sle, saj delujejo kot afrodizijak.

Posušene licije lahko uživate surove kot prigrizek ali jih dodate k mešanemu suhemu sadju in oreškom.

Kje kupiti lici?

Plodove licija je mogoče kupiti v vseh kitajskih trgovinah, včasih pa tudi v zeliščarskih prodajalnah. Plodove licija prodajajo v različnih oblikah – posušene, zmlete v prah ali stisnjene v sok. Pomembno pa je, da plodove hranite na hladnem in suhem mestu. Če uživate posušene , vam priporočamo, da jih najprej splaknete in za 15 minut namočite v vodo.

Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti

Dnevna potreba po energiji

kg
cm
let

Več formul »