Feferoni

zdravje: moj vrt, avtor: Semenarna Ljubljana

Feferoni so zanimivi tako zaradi svojega videza kot zaradi okusa in občasno lahko prijetno popestrijo naš jedilnik. Tudi če nimamo vrta, si jih lahko vzgojimo – v lončku, koritu ali večji posodi, ki jih postavimo na balkon ali teraso.

Feferoni-320x487.jpgČe še niste poskušali gojiti feferonov, je mogoče čas, da se lotite tudi tega. Na voljo so sorte številnih barv (od zelenih in rumenih pa do rdečih, vijoličnih in celo črnih) in okusov (od sladkih pa do »ubijalsko« pekočih).

Vzgoja sadik

Feferone lahko vzgajamo tako na vrtni gredici kot v lončku. S slednjim se lahko izognemo številnim težavam, ki so jih deležne rastline, ki rastejo na prostem, in ki niso pogodu niti feferonom: prehladna in prevlažna tla ter premočna izpostavljenost sončni pripeki.

Sicer pa je vzgoja feferonov zelo podobna vzgoji paprik, saj imajo radi veliko svetlobe in toploto. Z vzgojo sadik feferonov lahko pričnemo že v februarju, tako da v lonček z bogato prstjo, ki mora biti dovolj odcedna, posejemo 3–4 semena približno pol cm globoko. Za vznik je potrebna temperatura vsaj 21 °C, kasneje med rastjo sejančkov pa je lahko temperatura tudi nekoliko nižja. Ko mlade rastlinice dosežejo velikost 5 cm, jih posamično presadimo v lončke premera ca. 8 cm, sadike pa spomladi, ko je zunaj že dovolj toplo, presadimo v vrt ali v večje posode, ki jih postavimo na prosto.

Še malo, pa bomo imeli pridelek

Med rastjo je pomembno, da pri zalivanju ne pretiravamo, paziti pa moramo tudi, da se prst ne izsuši. Predvsem moramo dovolj zalivati v času cvetenja in med začetno tvorbo plodov. Rastline gnojimo na dva tedna z gnojilom za paradižnike, ki je bogato s kalijem. V vročem in sušnem obdobju je zalivanje pomembno zato, ker s tem preprečimo odpadanje nedozorelih plodov. Kot pri vseh vrtninah bo tudi pri feferonih v času poletne pripeke koristno prekrivanje, lahko s slamo ali ostanki od košnje. S prekrivanjem moramo pričeti pravočasno, še preden se tla preveč izsušijo. Feferone v lončku poleti občasno tudi pršimo s postano vodo. S tem jim zagotovimo dovolj vlage, hkrati pa preprečimo tudi napad rdeče pršice, ki ima rada sušo.

Vroče, vroče ...

Feferone trgamo običajmo konec julija in v začetku avgusta. Zreli feferoni morajo biti gladki in sveteleči, v nasprotju z zgubanimi in motnimi nedozorelimi feferoni. Če bomo zrele feferone pustili na rastlini še nekaj časa po tem, ko so že dozoreli, bodo tako postali še bolj pekoči.

Plodove lahko uporabimo sveže ali pa jih posušimo, najbolje tako, da jih skupaj z rastlino obesimo v hladen in suh prostor.

Vir: Semenarna Ljubljana, d.d.
Več informacij na www.semenarna.si, www.kalia.si

Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti

Dnevna potreba po energiji

kg
cm
let

Več formul »