S pravilno prehrano nad pogoste ženske težave

zdravje: hrana in zdravje, avtor: hlebpet 

Hrana ne more rešiti vseh naših težav, vendar pa nam lahko pomaga izboljšati naše počutje in omiliti zdravstvene težave. Policistični jajčniki, debelost, rak dojke, osteoporoza, zaprtost in črnogledost – vse to so težave, ki pestijo nekatere ženske. Hkrati pa so to težave, pri katerih lahko simptome omilimo s pravilno prehrano.

 

PRI POLICISTIČNIH JAJČNIKIH POMAGAJO JEDI Z VITAMINOM E

Policistični jajčniki so posledica nepravilnega delovanja hipofize v možganih. Pomagamo si lahko tako, da povečamo vnos jedi z vitaminom E, kot so olje grozdnih pečk, orehovo in mandljevo olje. Več bi morali uživati tudi vitaminov iz skupine B ter mineralov, predvsem mangana, ki ga je veliko v rižu, grahu, pesi, čičeriki in sardinah, ter cinka, ki da lahko dobimo z uživanjem morske hrane, semen in mesa.

Poskrbeti bi morali tudi za zdravo črevesno floro in shujšati z zmanjševanjem uživanja energetsko bogatih jedi ter povečati vnos osnovnih hranilnih snovi za pravilno delovanje hormonov, s katerimi so nabite ribe, bogate z omega 3 maščobnimi kislinami (skuše, losos, sardine), divjačina, meso drobnice in goveda, oljke, kislo mleko in probiotični jogurti, kefir, sirotka, domača jajca, stročnice, zelje in polnovredna žita.

SHUJŠAJMO Z URAVNOTEŽENO PREHRANO

Debelost postaja eden do resnih dejstev, ki ga spremljajo tudi zdravstvene težave, zato bi morali najprej shujšati z uravnoteženo prehrano in zmanjšati količino hranil. Izogibati bi se morali tudi ločevalnim dietam in dieti z nizkim glikemičnim indeksom, če je ločena od druge prehrane, saj se tako izogibamo živilom, ki imajo visok glikemični indeks in sčasoma oropamo telo hranil, ki jih dobimo s temi živili.

Kaj je torej recept za uspeh? Najbolje je, da kombiniramo več živil z nizkim glikemičnim indeksom s tistimi, ki imajo visokega, saj bo v tem primeru skupni indeks nižji.

enske_teave.jpg

S HRANO SI LAHKO POMAGAMO TUDI PRI RAKU DOJKE IN OSTEOPOROZI

Pri bolezni, kot je rak dojke, je zelo pomembno jesti modre ribe, fižol, zelje in druge križnice, oljčno olje, orehovo in lešnikovo olje ter omejiti uporabo sončničnega in koruznega olja. Uživati pa bi morali tudi veliko hrane z vitaminoma C in D.

Pri težavah z osteoporozo bi morali najprej uravnati želodčno kislino s proseno kašo, radičem, endivijo, grenkimi solatami, peteršiljem in limono. Poskrbeti bi morali tudi za zdravo črevesno floro s kislim mlekom, jogurtom, kefirjem, zelnico, repnico ter zaužiti dovolj kalcija z mlekom in mlečnimi izdelki, figami, suhimi slivami in koprivami.

PRI ZAPRTOSTI POMAGA Z VLAKNINAMI BOGATA HRANA

Če nas muči zaprtost, bi morali poskrbeti za dovolj vlaknin, ki jih skriva zelenjava, sadje in polnozrnata žita, ter dobrih maščob, ki so v avokadu, lanenih semenih, orehih, pistacijah, mandljih, lešnikih, soji, rižu, soji in pšeničnih kalčkih ter polnovrednih žitih.

Zelo pomembne so še nenasičene maščobne kisline omega 3, ki so v skušah, sardinah, tunah in lososu, ter dobre bakterije, ki jih so v kislem mleku, jogurtu, kefirju, zelnici, repnici in probiotičnih dopolnilih.

ČRNOGLEDI? UŽIVAJMO BELJAKOVINSKO HRANO

Če smo hitro depresivni in črnogledi, moramo zaužiti dovolj hranil, iz katerih bo naše telo nato proizvajalo dva hormona sreče, noradrenalin in serotonin. Uživati moramo torej beljakovinsko hrano, živila z vitamini skupine B (folno kislino, vitamin B6 in B3), vitamin C ter magnezij, mangan in cink. Vse te snovi najdemo v beljakovinski hrani, kot so jajca, koruza, stročnice, ribe, puranje meso, mleko, siri, banane, datlji, zelenolistnata zelenjava, arašidi, oljke, lešniki, orehi, čokolada, med in tudi kava.

S prehrano lahko omejimo tudi spremembe celic na materničnem vratu ali pa jih celo izničimo s prehrano z nizkim glikemičnim indeksom, vnosom večje količine antioksidantov, predvsem betakarotena in s posebno kombinacijo vitaminov skupine B, cinka, magnezija in folne kisline. Naj bodo torej na našem krožniku vsak dan jabolko, paradižnik, zelje, brokoli, korenje, pekoč feferon, limona, zelenolistnata sezonska zelenjava, stročnice, ajda, proso, oves, rž in pira.

Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti

Dnevna potreba po energiji

kg
cm
let

Več formul »