Zdravje, skrito v drobne zelene sadeže

zdravje: hrana in zdravje, avtor: hlebpet 

Drobne, temno zelene limete, so pri nas že nekaj časa stalnice v večjih trgovinah in na tržnicah. Ti drobni citrusi se ponašajo s čudovitim sokom, ki po okusu prekaša limoninega. Bogate so z vitaminom C, zato so jo cenili predvsem mornarji, saj so jih varovale pred skorbutom.

EDINO PRAVO LIMETO GOJIJO NA FLORIDI IN V MEHIKI

Angleški mornarji so bili tisti, ki so limete prenesli v Evropo in nato v svet. Njihova domovina sta Malezija in Indija, danes pa jih gojijo predvsem v Južni Ameriki, Mehiki, jugovzhodni Aziji in na Karibih. Ker pa je limeta tropsko drevo, se nikoli ni prilagodila sredozemskemu podnebju, kot večina drugih agrumov, in raste le v Egiptu.

Znanih je več vrst limet, vendar pa so mnoge vrste napačno poimenovane kot limete. Edino pravo limeto so v Ameriko v 16. stoletju prinesli Portugalci in jo še danes gojijo na Floridi in v Mehiki. Različne druge vrste limet rastejo v Kaliforniji, Indiji, Palestini, Egiptu in Avstraliji.

LIMET NE UŽIVAMO PRESNIH

Limete rastejo na drevesih, ki dosežejo višino do pet metrov. Njeni sadeži so majhni, ovalne do okrogle oblike in imajo tanek olupek. V naravi se na drevesu obarvajo tudi do nekoliko oranžne barve, vendar pa so najbolj okusni in sočni tisti sadeži, ki so temno zelene barve. Meso limete je kislega okusa, saj vsebuje citronsko kislino, in zelo dišeče.

Zanimivo je tudi dejstvo, da limet presnih ne uživamo, kljub temu, da so manj kisle, imajo več soka in dišijo bolj aromatično kot limone.

Najboljše limete rastejo na Floridi in v Mehiki, kjer so tudi stalnice v njihovi kuhinji. Pot pa si utirajo tudi v naše kuhinje.

LIMETIN SOK ZNIŽUJE GLIKEMIČNI INDEKS HRANE

Limete vsebujejo veliko vitamina C, kalcija, kalija in fosforja. Njihov sok znižuje glikemični indeks hrane tudi za trideset odstotkov. Ker so bogate z vitaminom C, so jih vedno cenili kot odlično sredstvo za preprečevanje skorbuta. Limete pomagajo pri zdravljenju anoreksije, saj povečujejo apetit, uporabljajo pa se tudi pri vnetju mandljev.

Limete podobno kot limone osvežujejo dah, znižujejo holesterol in sladkor v krvi, delujejo antibakterijsko in preprečujejo bolezni srca in ožilja.

NEPOGREŠLJIVE TUDI V KUHINJI

Limete so nepogrešljive tudi v kuhinji. Njihov sok okrepi in obogati okus drugega sadja, kot so melone, papaje in guave. Odlično se podajo k ribam in mesu na žaru, k omakam, polivkam, morskim sadežem, perutnini in karijem.

Seveda pa ne smemo pozabiti osvežilnih pijač in koktejlov. Iz njih lahko celo skuhamo marmelado in džem ter jih shranjujemo v sladkem sirupu ali pa soli in kisu. Odlično pa se obnesejo tudi v sladicah.

Limete pri sobni temperaturi zelo hitro izgubijo težo in se izsušijo, zato jih lahko v hladilniku hranimo le kak teden. Če pa jih ne nameravamo porabiti v dveh ali treh tednih, jih shranimo v dobro zaprtem steklenem kozarcu, ki ga napolnimo z vodo.

Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti

Dnevna potreba po energiji

kg
cm
let

Več formul »