Kaj uporabiti namesto masla in sladke smetane?

barb_b  

član od: 6.3.2007

sporočila: 14

tema odprta - 27. mar 2007 22:43 | ogledi: 19.363 | odgovori: 10

Imam laktozno intoleranco in alergijo na sojo. Ker sem sladkosnedne sorte, sem se odločila, da si doma pripravim sladoled in pa čokolado. Glede čokolade nimam večjih težav, saj lahko uporabim kakavovo ali kokosovo maslo namesto mlečnega, ne vem pa, s čim naj nadomestim sladko smetano pri sladoledu. Sojine smetane namreč ne pridejo v poštev, rastlinske pa imajo pogosto mlečne kisline ali beljakovine, da ne omenjam, da je notri tudi veliko E-jev.

Me pa še zanima, če bi lahko v pecivu nadomestila maslo z oljem? To bi bilo namreč zame malček ceneje, vendar nimam pojma, koliko olja naj bi dala v tem primeru v pecivo.

Za vse nasvete vam bom zelo hvaležna.

barb_b

bozena  

član od: 26.10.2003

sporočila: 234

27. mar 2007 22:47

olja daš enako po teži in lahko nadomestiš sploh pri biskvitih pri keksih še nisem nikoli božena

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

27. mar 2007 23:11

Namesto masla lahko uporabiš tudi Vitaquel margarino iz repičnega olja. Jaz delam piškote za vnučka, ker ima intoleranco na mleko in jajca. Je kar nekaj receptov v bazi: http://www.kulinarika.net/baze/recept.asp?ID=6514 http://www.kulinarika.net/baze/recept.asp?ID=6572 http://www.kulinarika.net/baze/recept.asp?ID=8250 http://www.kulinarika.net/baze/recept.asp?ID=9557 Mleko nadomeščam z riževim ali ovsenim, smetane pa mislim da nialternative. Aki[pikapolonica]

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

27. mar 2007 23:39

Kokosovo maslo lahko po moje vedno uporabiš namesto margarine, mogoče je kdaj treba malenkost prilagodit recept, to je pa tudi vse:) Krhko testo sem že delala z oljem, ker mi je enkrat pač v navalu peke zmanjkalo vsega - in masla in margarine - pa se je bilo treba znajti. Je čisto ok prišlo. olja daš malo manj kot bi dala masla ali margarine, ker je čista maščoba, kar onadva nista (imata običajno maslo 80%, margarina pa od 30 do 80 % maščobe). Glede smetane bi ti jaz rekla, da probaj z rastlinsko, če ne boš imela problemov po njej, mirno uporabljaj to. Saj tako delajo vsi alergiki, pač moraš probat, samo čisto malo na začetku in eno po eno stvar... Laktozna intoleranca namreč navadno ni tako huda, da bi bil tako majhen delež problem, lahko pa je, če imaš hudo alergijo na mlečne beljakovine. Veri

barb_b  

član od: 6.3.2007

sporočila: 14

29. mar 2007 11:27

Pri keksih ni v redu, če uporabiš isto količino olja (po teži) kot bi uporabil masla ali margarine. Sem preizkusila in so bili keksi mehki (pocasti) oz. se niso strdili. Pri biskvith pa tega še nisem preizkusila. Eksperimentirala sem tudi s sladkorjem, ki sem ga nadomestila z agavinim sirupom, pa so tudi keksi ostali mehki oz. se niso strdili. Tako da, vsaj kar se keksov tiče, ni najbolj uspešno, če uporabiš toliko tekočine, kolikor tehta snov v trdnem stanju. barb_b

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

29. mar 2007 14:39

Veri je napisal/a:
olja daš malo manj kot bi dala masla ali margarine, ker je čista maščoba, kar onadva nista (imata običajno maslo 80%, margarina pa od 30 do 80 % maščobe). Veri
boljše prečitaj;) Saj je logično, ne? Prav tako je logično, da če boš namesto trdnega sladkorja v kristalih ali prahu, dala sirup, da rezultat ne bo isti, ker je sestava (deleži glukoze/fruktoze/saharoze) drugačna. 1:1 ne moreš skoraj ničesar zamenjevat, to pa še ne pomeni, da se ne da zamenjat. Malo se moraš znjat, pa gre:) No, kokosovo maščobo bi lahko uporabila namesto margarine v razmerju 1:1. ostale stvari so pa drugačne, je treba dat več moke, suhih sestavin, če daš namest sladkorja sirup v krhko testo, pa saj to je ja logično... Veri

barb_b  

član od: 6.3.2007

sporočila: 14

30. mar 2007 15:46

Tudi kokosovo maslo ne moreš dati v razmerju 1:1, ker je bolj topljivo oz. se na sobni temperaturi hitreje topi kot navadno maslo. Kjer sem nadomestila maslo s kokosovim v isti količini, pecivo ni najbolj uspelo, še posebno, če je bil posredi kakav v prahu. Drugače pa je tudi meni logično, da moraš dati manj tekočin, če jih nadomeščaš namesto trdih (mogoče mi ne bi bilo, če ne bi preverila), kljub temu, pa še vedno nimam odgovora, v KAKŠNEM RAZMERJU jih nadomestim. Dejstvo je, da sem že večkrat poskušala prilagoditi sestavine, pa se mi na koncu pecivo "sfiži". Za to se mi pa zdi škoda denarja. Po drugi strani pa nismo vsi rojeni s kuharskim občutkom. barb_b

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

30. mar 2007 18:12

Jaz velikokrat priredim recept. Če recepta ne poznam , naredim 1x po originalnem receptu, da dobim občutek glede gostote. Naslednjič pa po občutku. Si pa zapišem spremembe, tako da če ni ravno popolno, naslednjč še mala korekcija, potem je pa že za v bazo;) Aki[pikapolonica]

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

30. mar 2007 19:07

Jaz velikokrat priredim recept. Če recepta ne poznam , naredim 1x po originalnem receptu, da dobim občutek glede gostote. Naslednjič pa po občutku. Si pa zapišem spremembe, tako da če ni ravno popolno, naslednjč še mala korekcija, potem je pa že za v bazo;) Aki[pikapolonica]

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

2. apr 2007 9:27

Barb navadne margarine ne bi smele vsebovati mlečnih maščob,če te pa kljub temu skrbi njihova uporaba,pa vzami olje.Le tega lahko vzameš neprimerno manj kot je masla v receptu,recimo 1/4 predpisane količine.Če lahko uživaš jajca,jih daj malo več in pecivo bo prav tako dobro.Margarina s 30% maščobe je primerna samo za mazanje na kruh,ne pa za pečenje. ati zlati

Noa  

član od: 13.2.2003

sporočila: 716

2. apr 2007 9:32

Ati zlati, navadne margarine vse vsebujejo mlečne maščobe. Jaz kupujem vitaquelove za hčerko, ki so sicer nekoliko dražje, ampak res ne vsebujejo nič mlečnega.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti