Zagovor diplome

neznan uporabnik

tema odprta - 11. mar 2007 15:56 | ogledi: 31.821 | odgovori: 89

Tukaj ste vse sorte ljudje, pa mi naj, prosim, povejte oziroma svetujte, kako začeti zagovor diplomske naloge. Nimamo nikakršnih pripomočkov. Ali povedati razlog za izbiro naslova, ali povzeti vsebino, ali kako naj bi to šlo?

Res prosim, ker se kar ne znam pripraviti.

Hvala

zoja1

marelica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 1398

11. mar 2007 18:22

A ti pri tem ne pomaga mentor? Kolikor vem se z njim domeniš vse, lahko pa se motim!?
marelica Sporočilo je spremenil(a) marelica dne 11. mar 2007 18:22:41

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

11. mar 2007 18:47

Kako nobenih pripomočkov? Niti prosojnice ne? Kako začeti: zahvali se za besedo, se predstavi, povej o čem bo tekla beseda in nadaljuj. Niti ni potrebno povedati natančnega naslova, še posebej, če je klobasa tipa "Spektrofotometrična določitev spojine blablablaaaaaaaaaaaa v vzorcu, odvzetem iz blaaaaaaaaaaaa blaaaaaaa....." Če je naslov kratek, ga pa poveš dobesedno. Če imaš prosojnice oz. powerpoint, je naslov tako in tako že napisan in nima smisla, da ga prebereš. Izogibaj se branju. Mene osebno to najbolj moti. Petnajst minut pa že lahko govoriš na pamet o nečem, kar si delala pol leta! Jaz sem imela na powerpointu le ključne besede, ki te spomnijo, kaj naprej govoriti. Če imaš cele stavke, pa jih potem prebereš, izpade grdo. Pa brez panike, jaz ne poznam nikogar, ki bi padel. Veliko sreče! Sporočilo je spremenil(a) Atina dne 11. mar 2007 18:54:16

neznan uporabnik

11. mar 2007 19:34

Hvala za pomoč, res. Zoja zoja1

mientje  

član od: 22.10.2002

sporočila: 30

11. mar 2007 20:32

Ojla! Na našem faksu smo imeli v četrtem letniku predmet, pri katerem, so absolventi predstavljali svoje diplomske naloge pred glavnim zagovorom diplome. Najbolje je, če na začetku pozdraviš komisijo, se predstaviš in nato nadaljuješ s predstavitvijo svojega diplomskega dela. Povedala sem svoj naslov in nato začela s uvodom (namen diplomskega dela, metodologija, cilji, itd.), nato pa kar k rezultatom, saj je to najpomembnejši del diplome. Na koncu pa še kratek zaključek. Meni je tudi mentor ful pomagal in tudi vse predstavitve diplomskih, ki sem jih poslušala v času študija. Še najbolj je pomagalo, da sem se doma štopala, koliko časa porabim za predstavitev in da mi je šlo zelo tekoče brez zatikanja (nobenim hmmm, ahhh...itd)... Veliko sreče, M.

tanyči  

član od: 21.8.2006

sporočila: 77

17. apr 2010 9:00

Živjo, mene pa zanima, kaj predlagate, da dam mentorju in somentorici za zahvalo? Ponavadi dajo baje majhno darilce. Npr.: buteljka ... ampak se mi to ne zdi ravno izvirno ... Mogoče škatlica domačega peciva? Ali pa flaška čokoladnega likerja? Težko je, ker ne poznam njunih okusov. Bi pa nekaj "svojega" in ne kupljenega. Da daš se eno osebno noto :) In kaj naj postrežem po zagovoru? Menda prinesejo kakšno pecivo. Za menoj ima zagovor še sošolka, ki bo tudi imela pecivo, zato sem razmišljala o nečem slanem... mogoče bi "pasali" obloženi kruhki z domačim mesom, vendar bi bil to velik kiks, če je kdo vegeterijanec slučajno, kar pa ne vem točno.... Mogoče kakšni sirovi kifeljčki? Zanima me vaše mnenje! tanyči

MancaS  

član od: 28.9.2007

sporočila: 107

17. apr 2010 10:00

Jaz sem dala mentorici eno majhno rožico v lončku. Lahko jima pa kaj spečeš ali pa narediš kakšne praline - za naš oddelek vem, da je bilo to zaželeno, ker so imeli tako še drugi profesorji kaj od tega :) Na tvojem mestu se ne bi obremenjevala s tem, ali jima bo okus 100% všeč, ker se mi zdi pomemben predvsem namen, poleg tega se boš pa sama potrudila za to in konec koncev je lasten trud največ vreden. Izberi pecivo, za katerega veš, da je všeč veliko ljudem in ne boš zgrešila. Glede prigrizkov ti pa ne znam svetovati, ker pri nas ni bilo v navadi, da bi se kaj nosilo na zagovor. Če bo imela sošolka pecivo, se mi zdi kar dobra ideja, da maš ti kaj slanega. Vendar pa jaz ne bi delala obloženih kruhkov, mogoče raje kakšne kifeljčke, mini bureke, kaj takega. Pa srečno na zagovoru :) MancaS

drejcek  

član od: 11.1.2004

sporočila: 1028

17. apr 2010 10:36

Jaz nisem dal nikomur nobenega darila, za pogostitev pa sem pri mesarju naročil dva pladnja narezka, v trgovini kupil pijačo in zadeva je bila zaključena.

Drejček

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

17. apr 2010 13:45

Draga Zoja! Če ni že prepozno, potem na vsak način pojdi poslušat kak zagovor diplome na vaši fakulteti. To je najboljša šola, predvsem, da vidiš, kaj te čaka, in s tem bo že pol treme odpravljene. Sicer pa je diploma precej ceremonialna zadeva, govoriti začneš, ko ti predsednik komisije da besedo. Predstavljati se ti ni treba, ker tvojo zgodovino tako ali tako prebere predsednik (vsaj na naši fakulteti je tako). Začneš ponavadi tako, da nagovoriš komisijo in poslušalce in preideš k bistvu - čas za zagovor je namreč omejen in verjemi, da nihče ne bo navdušen nad dolgimi govorancami, lahko ti celo zbijejo oceno, če prekoračiš čas, ki ti je namenjen. Če ti torej dajo 30 minut, potem je to največ trideset minut, raje manj, nikakor pa ne več. Na začetku na kratko poveš namen naloge in predstavi hipotezo, nikar ne delaj dolgih uvodov in ne izgubljaj časa z razlaganjem osnov, raje se posveti rezultatom in diskusiji. Mentorju in vsem, ki so ti pri delu pomagali, se vsekakor spodobi zahvaliti - bodisi na začetku ali na koncu. Darila pa niso na mestu. Če se ti zdi, da si je mentor zaslužil posebno zahvalo, mu to lahko še enkrat poveš na samem, tudi rožica za profesorico bo čisto v redu, ampak treba pa ni. Kar se prigrizka po zagovoru tiče, je pa to čisto stvar navad, ki so na vsakem faksu malo drugačne in se prej raje pozanimaj pri kolegih, ki so to že dali skozi. Predvsem pa: pripravi se! Predstavljaš svoje delo, svoje znanje in svoj odnos do poslušalcev. Naj cela predstava ne izpade v stilu - za kogar je, bo že moralo biti v redu, ne glede na to, kaj si misliš o komisiji. Vadi doma, na glas, ker če nisi vajena javnega nastopanja, znajo s tem biti težave (govoriti 30 minut po telefonu s prijateljico je eno, stati in govoriti pred publiko, ki ocenjuje vsak tvoj gib, pa nekaj povsem drugega - in marsikomu je že vzelo glas). Vedi pa tudi, da so profesorji na zagovorih videli že marsikaj in da so precej bolj dobrohotni, kot se ti tisti hip zdi. Na diplomi se težko pade, se je že zgodilo, ampak to so bili kalibri posebnega kova, o katerih res ni treba izgubljati besed. Veliko uspeha, poskrbi, da bo to eden tvojih lepših dni v življenju! Lep pozdrav, Sonja

Jelenckova  

član od: 30.3.2005

sporočila: 2053

17. apr 2010 15:49

Pri nas ni navada, da se daje kakršna koli darilca, mentor je od tega tako ali tako plačan. V mojem primeru pa tudi nisem dobila ne vem kakršne koli podpore, da bi pa sedaj morala komu prinesti rože/čokolado/kavo,... Poleg tega me je lastna mentorica na zagovoru najbolj maltretirala.

 

Kar se tiče pogostitve, jaz je nisem imela. Itak smo v tistem dnevu imeli v isti učilnici zagovore kar eni trije in to eden za drugim. Ne vem, kako bi to lahko izvedla, mogoče v knjižnici. Toda, kot  sem že rekla, pri nas ni bilo take navade.

Jelenckova

matejac  

član od: 8.6.2004

sporočila: 446

17. apr 2010 16:18

Pri nas tudi ni bila navada, prav nič, opraviš svoje in greš. Komisijo povabiš na kavo, ponavadi gre samo mentor, ker tako ali tako nimajo časa. Sicer pa kakor so napisali, metorji so za mentorstvo plačani. Mateja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti