Okus po hrvaškem morju

neznan uporabnik

tema odprta - 8. feb 2002 19:10 | ogledi: 4.146 | odgovori: 18

Ničkolikokrat sem bil z družino na dopustu na hrvaški obali in otokih. Krasno morje, naužil sem se čistega sonca in prešrenosti odprtega duha.

Kaj pa hrana? Ali ste si privoščili tipične dalmatinske hrane in njihovega vina? Povejte prosim kakšno izkušnjo imate s tem?

No, sam sem poskusil marsikaj, pa tudi tipična dalmatinska hrana z vrhano porcijo rib je bila hvale vredna. Zmotilo me je le to, da so me Hrvatje, ko smo bili še v Jugi vedno ogovarjali po nemško, ker niso vedeli, da se v družinskem krogu pogovarjamo po Slovensko. To sem jim kar zemeril. No pa tudi marke so jim bolj dišale kot pa dinarji.

Seveda po osamosvojitvi sem začel pri njih puščati kune in tolarje. Hrana in morje sta še vedno enaka, večina gostinskega osebja pa tudi. Malo bolje je pri zasebnikih. Slovenci Hrvatov nismo pustili na cedilu niti med njihovo vojno, največ dobička imajo pa še vedno od nas potratnih Slovencev. Čehi prinesejo vse s sabo, pustijo pa jim gore smeti in nobenega dobička. Nemci so enaki kot so bili. Ves večer celo omizje pije eno steklenico radenske, med tem ko bi enako število Slovencev istočasno pospravilo nekaj litrov vina in celo kašeto rib, kelnerju pa bi pustili še napitnino.

Vse to mi je kristalno jasno, najmanj pa mi je jasna sedanja aroganca, saj ste slišali, da Hrvatje ne marajo Slovencev, pa ne samo to, raje imajo celo svoje smrtne sovražnike Srbe. Povem vam, da po vsem tem in stvareh, ki jih Hrvatje vzganjajo zadnje čase, ne mislim več obiskati hrvaškega morja. Ne mislim več iskati bednih, otroških, za lase privlečenih razlogov za odhod na hrvaško obalo, kot je recimo, da je naše morje majhno in umazano. Grem pa na kmečki turizem, tja kjer še nisem bil. V Belo krajino, kjer si bom ogledal izvir Krupe, se kopal v Kolpi, se navžil lepot Krajinskega parka Lahinja, na Koroškem bom šel v znani Šentanel, na Peco in v rudnik svinca pod Peco, ogledal si bom izjemno lepo visokogorsko dolino Toplo in njene etnološke posebnosti, šel bom v Prekmurje h Prekmurki na bograč v Filovce po keramiko, v Bogojino v Plečnikovo cerkev, v Selo k romanski rotundi...

Živela Slovenija, nikoli do konca spoznana. Ob vsem tem pa se bom naužil pestrih Slovenskih kulinaričnih posebnosti in ne bo mi treba jesti le žgancev, pečenke, prekmurske gibanice in krvavic. Pri tem mi bo v pomoč Kulinarična Slovenija.

Veselim se neznanega domačega okusa. Obrnil se bom k svojim ljudem in pomagal Sloveniji.

Slovenci smo se z vso svojo dediščino bogastva našega duha dvignili kot ptič feniks iz pepela suženjstva, zdaj se moramo še vsi skupaj z narodnim ponosom dvigniti pod nebo k ostalim zemljanom.

marjan zajc

hetero  

član od: 3.10.2001

sporočila: 273

8. feb 2002 20:37

Marjan, tudi sam sem zelo razočaran nad Hrvati.....v času Tudjmana, nisem šel tja iz principa ne (10 let).....ko je prišla nova oblast sem šel takoj na otok in resnično sem užival....dobra hrana, domače vino....ahhhhhhh, kaj bi se spominjal, me pa vse skupaj sedaj še bolj jezi, ker vidim, da je vseeno kdo je tam na oblasti, HRVAT JE HRVAT pa ga daj kamor ga hočeš.....pri vojakih so bili Hrvati najbolj hinavski, najbolj podrepniški,izdajalski, vse kar hočeš....Srbi so bili v bistvu še najboljši.Ampak nikoli pa ne meči vseh ljudi v isti koš, povsod so dobri in slabi, sami da jih je na Hrvaškem več....slabih namreč.....Jernej (urednik) oprosti za tole politično debato....hrana, vino, morje,sonce na hrvaškem pa je vsekakor boljše kot pri nas.... Herman Teron

Henri  

član od: 13.9.2001

sporočila: 317

9. feb 2002 10:34

...jaz pa nad HRVATI,... Bosanci, Srbi, Italijani, Cehi, Poljaki, Svedi, Norvezani, Danci, Bolgari, Turki, Grki, Palestinci, Izraelci, Avganistanci, Iranci, Iracani, Americani, Francozi, Anglezi, Avstrijci ...in Gorenjci, Primorci, Stajerci , ter nasploh vsemi narodi, plemeni, NISEM RAZOCARAN, ceprav sem tu in tam imel kaksno tezavo, katero sem si moral pravzaprav prepisati samemu sebi. Kulinaricno lahko nasedes vsepovsod. Najprej tam, kjamor prides s predsodkom. Vsepovsod se pije in je, tako kot imajo tam navade, in navada je zelezna srajca, le to moras obleci, kadar si med njimi. Razocaran sem pa nad takimi politkulinaricnimi agitatorji kot zgoraj. Lep pozdrav vsem Henri

Bojan  

član od: 29.8.2001

sporočila: 585

9. feb 2002 11:03

Dobro si povedal, Henri! Se zelo strinjam, da je treba po svetu hodit brez predsodkov, z odprtimi očmi, ušesi in usti Kaj je bilo fajn v Turčiji..., pa kolk je v Mehiki peklo!! Pozdrav Bojan

hetero  

član od: 3.10.2001

sporočila: 273

9. feb 2002 20:35

saj v bistvu imata popolnoma prav, priznam....malo me je zaneslo, se opravičujem....ne bom nikoli več-obljubim...... Herman Teron

neznan uporabnik

9. feb 2002 22:38

Saj v bistvu imate prav. Smo svetovljani, kmalu bomo v EU in zakaj ne bi šenkali še tistega kar imamo. Recimo KulSlo. Obnašamo se kot, da se nas vse skupaj sploh ne tiče. Samo, da imamo se fajn. Še krepko se nam bo zataknila v grlu naša brezbrižnost. Namesto ocvirkov bomo jedli pa čevape i pasulj. Dokler imam rit na toplem, me prav nič ne briga, če zunaj zmrzujejo in kidajo sneg okoli mojega avta. Sicer me pa itak zanima samo, da se dobro kuha in je. marjan zajc

neznan uporabnik

10. feb 2002 16:03

Ne morem verjeti, da so nekateri tako ozkosrčni, obupno zaprti in vase zagledani. Vse je lepo, če govorimo o hrani, če se pa slučajno pogovor zasuče v smeri politike se pa takoj vsi (no ja, ne vsi, k sreči) razkurijo in pokažejo zobe. Politika je ena stvar in nasplošno je znano, da sosedje nikoli v političnem smislu niso največji prijatelji, ker pač politiki neprestano podgrevajo nepomembne teme in s tem vzdržujejo...niti ne vem točno kaj. Ljudje so pa nekaj drugega in takšne generalizacije so zelo primitivne. Slučajno poznam ogromno Hrvatov in moram reči, da so zelo prijazni in gostoljubni. Seveda pa tudi ne vsi, prav tako kot Slovenci tudi nismo. Če pa gospod Herman ima tako zelo različne izkušnje, je bolj verjetno, da je problem v njem in ne v celem narodu. Če bi bila na njegovem mestu bi mi takšno moje stališče dalo malce mislit. Prav tako, kot so mi dali mislit rezultati neke raziskave, ki sem jih prebrala ne vem več kje, in po kateri so v državah EU spraševali, kateri evropski narod bi si najmanj želeli za sosede - torej tam smo čisto pri dnu (ali pri vrhu - namreč, ne marajo nas) lestvice. No, pa bodimo veseli in jejmo ocvirke. LP Nina Sporočilo je spremenil(a) Nina dne 10. feb 2002 16:07:33

wildstyle  

član od: 16.1.2002

sporočila: 22

10. feb 2002 17:12

No ja... Je kar en čas trajalo, da sem se prebil čez celo debato... Sem bil letos na dolgi Điti po celi Hrvaški in stvar je taka, kot jo je opisala mislim da Nina. Eni so dobri, drugi so slabi. Kar se tiče Hrvatov v Dalmaciji, smo povsod naleteli na korekten odnos, bili so prijazni, hrana na Visu dobra za umreti, cene ne previsoke... Razočaran sem bil zadnji dan nad pogoltnostjo neke kornatske "bake". Ni mi bilo težko plačati 100 kun za kg lignjev, zamerilo pa se mi je, ko je za 1 liter vina (morda bevande...) zaračunala 60 kun... In to ne v gostilni ampak nam je na šverc prodala za na jadrnico. Skratka tudi pogoltni cigani so med njimi, če pa potegnem črto, pa smo Slovenci v Dalmaciji dokaj priljubljeni in imajo do nas korekten odnos. Kar se pa tiče Istre, pa imam občutek, da jim je v ospredju predvsem denar, kvaliteta njihovih storitev pa je na zadnjem mestu... V istri preživim vsaj en do dva mesca na leto (imamo prikolico) vendar sem nadDalmacijo veliko bolj navdušen. Če potegnem črto, bolj ko si južno, bolj so prijazni in raje te imajo... (Črna gora je baje meka in Slovenec tam zelo priljubljen...) Lep pozdrav vsem, Domen Božeglav

neznan uporabnik

22. feb 2002 8:03

Na tole temo sem se pa tudi jaz nekoč razburjal. Na koncu pa sem prišel do ugotovitve, da Hrvati pač so kakršni so. To pač niso neki izjemno ustrežljivi ljudje. Problem je samo v tem, ker preveč pričakujemo. Z družino hodim v Dalmacijo že nekaj časa, in je, kakor pač je. Se mi pa zdi, da je postrežba in kvaliteta veliko boljša, če si npr. penzionski gost pri zasebniku, ko ti gazda pripravi ribjo fešto. To zna bit res dobro. Gostilne in konobe pa imajo v povprečju opazno nižji nivo kot pri nas, v vseh pogledih. Torej, ne pričakujmo preveč, večerjo pa si privoščimo pri svojem gazdi. K A

neznan uporabnik

22. feb 2002 15:26

O Hravatih ne bi zgubljal besed, hrvatski stijeg mora pobjediti, jel dečki, bok. Naša Janica bolje skija neg ovi Slovenčeki. Res pa, da naše scrklane punčare ne skrpijo ene dobre vožnje... Mi gre ba bolj na bruhanje naš vrli politik nekdanje Seljačke stranke g.Marjan Sličnić s svojo piščančjo farmo "Yugokoka". Graditi misli tudi hotele, zabavišča in bog ve kaj vse? Najprej je Audi-ja dol poslal, pol je pa še sam odrajžal...? Božeglav pravi, da je Črna Gora meka, hvala lepa! "Slovenci pridite v Črno Goro, vaš avto je že tu", če ste imeli kakšno boljšo tvrdko. Mile

svetladom  

član od: 30.1.2002

sporočila: 49

24. feb 2002 0:19

MARJANU! Verjamem vam, da imate slabe izkušnje z našimi jadranskimi sosedi - govoriva o hrvaškem primorju. Vendar vam moram povedati, da izjeme potrjujejo pravilo in vi ste pač očitno res naleteli na izjeme. Ne morem se strinjati z vašim mnjenjem, ker imam vsaj jaz osebno zelo drugačne izkušnje, kot vi. Kar pomnim, preživljamo počitnice na hrvaškem primorju in mogoče - MOGOČE!! -imam kakšno slabo izkušnjo, v 99% pa samo dobre.Kot Slovenci smo bili (zagotovo v Dalmaciji )vedno lepo sprejeti, v lokalih lepo in spoštljivo posteženi,marke jim mogoče dišijo (zdaj evri) a tiste iz Slovenije, ker so Nemci "škrti" in še za en "pir" ne dajo, da ne govorimo o kakšni simbolični napitnini ( govorimo o 1 - 20 kun). Že tri leta odhajamo na dopust na otok Ugljan, kjer imamo v najem hiško (ceneje kot preko kakšne slovenske turisitčen agencije) in plačamo samo bivanje z vsemi dogovorjenimi ugodnostmi, dodatno pa nam naš "gazda", kot ga kličemo, nudi brezplačno vožnjo z barko, kadar želimo, pristni ribolov in vsaj tri dalmatinske ribje večerje, da ne govorimo o jutranjih kavicah, ki nam jih skuha pri sebi doma, o dobrem rdečem vinu in prigrizku ob vsakem trenutku, ko ga obiščemo na njegovem domu, ker pač radi zavijemo k njemu. Postali smo pravi prijatelji in letos nas bo obiskal tudi v našem domačem kraju. Prav tako nas pozna cela vas in skoraj cel otok. Še poštar ve, kam naj nese pošto.Smo kot doma in vedno dobrodošli, zato bomo še prihajali. Če pridete kot preprost in odprt človek, vas bodo tako tudi sprejeli in vam nudili vse, kar bodo zmogli. Kar verjemite mi! svetladom

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti