Možganska kap

lili A.  

član od: 11.4.2006

sporočila: 218

tema odprta - 21. feb 2007 19:18 | ogledi: 4.323 | odgovori: 30

Pravkar sem dobila od sestrične mail, ki opisuje naslednjo zgodbo:

"Dogodek se odvija na vrtni zabavi v Ameriki, kjer se je ena od udeleženk opotekla in padla. Takoj so ji predlagali, da bi poklicali medicinsko pomoč. Rekla je, da se počuti dobro in je to možnost zavrnila. V obraz je bila bleda in malo je drhtela. Pomagali so ji, da se je uredila in ji dali nov krožnik.

Ostanek popoldneva je preživela v prijetnem počutju. Zvečer je njen mož poklical gostitelje in jim povedal, da so ženo prepeljali v bolnišnico. Okrog 23 ure je umrla. Doživela je možgansko kap - na tej zabavi. Če bi kdo od prisotnih poznal znake možganske kapi, bi morda preživela.

Eden od nevrologov je povedal, da je bila vsa umetnost v tem, da bi morali postaviti diagnozo in pacientu v roku 3 ur nuditi strokovno medicinsko pomoč. Vendar pa se to običajno ne zgodi. Simptome možganske kapi je včasih zelo težko prepoznati.

Obstajajo 4 enostavni ukrepi, ki nam pomagajo pri prepoznavi možganske kapi:

1. Prosite osebo, da se nasmeje (če se ne more, je to znak)

2. Prosite osebo, da pove povsem navaden stavek. N.pr.: Danes je lepo vreme.

3. Prosite osebo, da dvigne roko nad glavo

4. Prosite osebo, da vam pokaže jezik. Če jezik stoji ali visi nepravilno, je to znak možganske kapi

Če ima oseba katerega koli od teh znakov, takoj pokličite nujno medicinsko pomoč in opišite simptome."

Če ni tako, naj me kdo popravi, je dobrodošlo. Se mi zdi pomembno, da lahko včasih sami razpoznamo določene bolezni in znamo tudi pravočasno ukrepati.

lili A.

ena mš  

član od: 18.11.2006

sporočila: 1184

21. feb 2007 19:50

Mojo teto je možganska kap.Imela je14 dni pred tem občutek,da ji nekako zaostaja ena noga med hojo. ena mš

Jerneja USA  

član od: 24.11.2006

sporočila: 812

21. feb 2007 20:08

Kadar mi pride kaksen tak mail, najprej pogledam pod "Urban Legends" http://www.snopes.com/ Glede tega maila sem ugotovila, da prve 3 trditve drzijo, za cetrto pa je bolj tezko reci, ker se pac ne da povedati, kaj pomeni "visi nepravilno". Te trditve so rezultat raziskave, v kateri pa je bilo uporabljeno premajhno stevilo testnih oseb, tako da se American Stroke Association se ni opredelila glede tega studija. Jerneja USA

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

22. feb 2007 8:20

Eno je teorija,drugo pa praksa.Tasta je ponoči(14,2,05)zadela možganska kap.Zjutraj se je sam pripeljal(po sredi ceste,kakor,daje močno pijan)do nas.Seveda smo ga takoj odpeljali v bolnišnico,tam pa ga niso sprejeli,češ da nima napotnice.Lepo smo se odpeljali 15 Km daleč do njegovega zdravnika po napotnico in šele nato je bil oskrbljen.Naj vam ne razlagam kako je žena robantila in da je bil odnos zdravnika,ki je prišel pogledat čemu tak hrup v sprejemnici,ignorantski.Oprostite izrazu,čez pol ure,ko smo prišli z napotnico je prasec(drugega primernega izraza ne najdem) rekel,da je pri kapi vsaka minuta važna in zakaj smo se toliko obirali...Le kje je sedaj tisti 3 urni rok,ko je pomoč najbolj koristna.K sreči se je tast skoraj popolnoma opomogel in nima vidnih posledic,le bolj neroden je in tudi harmonike ne more več igrati. ati zlati

beki  

član od: 21.11.2006

sporočila: 236

22. feb 2007 9:04

Mojega očeta je že dalj časa obdajal slab občutek, tožil je da se slabo počuti, ponoči pa je umrl za možgansko kapjo. Spoh nismo pričakovali kaj takega! beki

galyka  

član od: 13.10.2004

sporočila: 992

22. feb 2007 9:27

Našega očeta je pa en teden pred kapjo neznosno bolela glava (nikoli prej ni imel glavobolov), splošna zdravnica mu je dala hikoncil in rekla da je prehlajen!, po enem tednu agonije mu je dala napotnico za ORL!... V soboto dopoldne smo šli nekam, ko je sedel in se obuval je rekel da si ne zna zavezat vezalk. Žal nisem vztrajala na tem, da gre na urgenco, se mi je pa zdelo da je nekaj narobe. Čez 2 uri ga je možganska kap, vendar je na srečo preživel po težkih mukah. Jezi me, da se še vedno pacienta, ki toži in ima resne bolečine, jemlje tako na lahko. Sploh, ker je imel že prej trombozo, kar pomeni da je bil kandidat za nastanek strdka, kar pa nihče ni kontroliral. Samo en CT, pa bi bilo vse drugače in zdravstvo bi takrat prihranilo milijone, ki so jih zapravili, ko so ga reševali in je bil 2 meseca po bolnicah.

alexis  

član od: 30.5.2006

sporočila: 884

22. feb 2007 9:42

Mojega dedka je tudi lani zadela možganska kap. Zjutraj je na obisk prišel njegov brat in dedek sploh ni mogel normalno hoditi. Hvala bogu, da so poklicali vnučko (če bi bila z babi sama ne vem kako bi se izteklo, je brat poklical), ki je bila takrat doma in je hitro poklicala rešilca. Hvala Bogu si je zelo opmogel. Hodi in govori popolnoma normalno, kadi še vedno (čeprav nebi smel), vendar ga vsake toliko zelo boli glava. alexis

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

22. feb 2007 11:15

Ko je trofnila mene, so me samo napokali v avto in TAKOJ na urgenco. Valda da ni nobeden vedel, kaj mi je bilo, sama sem bila pa čisto neprisebna... In mislim, da mi niso gledali vseh teh vitalnih funkcij, ker pač niso pomislili na to.

Sem še med živimi, zdaj nimam problemov. Tudi rodila sem (je trajalo 2 dni...).

Je pa res, da sem takrat okrevala približno leto dni... 

lidka

alexis  

član od: 30.5.2006

sporočila: 884

22. feb 2007 11:22

Lidka, saj ti si pa ful mlada, a ne? No sej vem, da lahko tudi mene pri 25-ih, ampak vseeno. alexis

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

22. feb 2007 11:55

Sem bila stara 21 let... ( 6 let je od tega...).

No, ampak to hočem povedat, da NE VEŠ, kaj je z nekom narobe, ko se to zgodi. Njabolje je čimprej k zdravniku... Jaz sem med vrati skup padla in tudi vstat nisem mogla, videla sem dvojno ali trojno, odgovarjala sem angleške besede...

lidka

alexis  

član od: 30.5.2006

sporočila: 884

22. feb 2007 13:06

GROZA!!! Samo, da si zdaj OK! alexis

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Venturini
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti