Kuhana smetana - krema za torto

lisicka19  

član od: 25.1.2006

sporočila: 52

21. feb 2007 17:51

Tudi jaz sem vedno mislila, da se smetana za kremo ne zavre. Potem pa sem pred trmi dnevi dobila v roke knjigo Andrej Goljat : Čokolada (mimogrede - njami na kvadrat) in je v njej par receptov za cremo canache, ki gre tako, da smetano zavreš s čokolado in raznimi dodatki, ter jo ohlajeno stepeš. Hudiča. Preizkusila še nisem, ampak mislim, da Goljat že ve, kaj dela, če ima pa tako fine recepte. Pa še en nasvet - tako smetano stepaj počasi in nikakor ne z največjo hitrostjo. V tem primeru se lahko sesiri (preizkušeno, šmrc). lisicka19

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

21. feb 2007 18:20

Čao, hvala za nasvete. Jaz sem sladko smetano (vedno živalsko) včasih skoraj vedno pregrela in dodala npr. čokolado, potem dobro zmiksala ali kako naj rečem s paličnim, potem ohladila, čez noč še v hladilnik, naslednji dan jo pa normalno stepeš in nastane ful dobra krema. Sedaj me pač samo zanima, če to isto uspe tudi z rastlinsko. Ja, lisička19, verjamem, da mojster Goljat uporablja takšno kremo, ker je res dobra....in nikakor ne iščem jajca v dlaki ali pa dlake v jajcu (sicer ne vem, v kakem smislu je bilo to mišljeno, saj lahko je bilo čisto ok, smao nisem razumela). Pa tudi to ne bo moja prva torta, niti med prvimi, tako da si upam trditi, da jih delam kar dobre. Res pa je, da nisem strokovnjak v okraševanju s tičino maso, marcipanom....kakor vidim na enih slikah tort in vse pohvale mojstricam, ki sploh niso iz te profesije. Hvala za nasvete, bo pomagalo. Zakaj me je pa to zanimalo? Vem, smetana je dovolj trdna, samo na sobni temperaturi se kaj hitro "omehča" in potem delati rožice, okraske s tako smetano je kar težko in sem mislila kaj dodati v to smetano, da bi jo pač lažje in lepše okrasila, krema oz. smetana v torti bo pa itak brez vseh dodatkov. Lep večer še naprej . Lep pozdravček, S.

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

21. feb 2007 19:10

Anomis, če imaš čas pobrskat kje v kaki knjižnjici... Knjiga Reč torta je krasna... Imaš notri full idej za okrasitev iz marcipana. Jaz samo še po teh idejah delam.
Oz. če te zanima krašenje tort, vsekakor priporočam...
lidka

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

22. feb 2007 8:13

Tudi z rastlinsko smetano + čokolada rada trda krema. Enako kot z navadno smetano oboje segreješ, da se stopi, jaz jo kar zavrem. Zgleda, da moja smetana ne ve, da ne sme zavreti in zato rata.

Lidika a tebi je pa všeč knjiga reč torta, jaz sem bila pa tako razočarana, tako malo idej in zame čisto neuporabni recepti. Še ideje za okrasitev so mi brez veze, napr. tista s kupljenimi indijančki ali z gumijastimi bomboni. Mi je kar škoda denarja za takšno knjigo.

jade Sporočilo je spremenil(a) jade dne 22. feb 2007 08:16:52 Sporočilo je spremenil(a) jade dne 22. feb 2007 08:17:08

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

22. feb 2007 8:24

Meni je cel žur ta knjiga. Jaz itak vedno kombiniram recepte. Skoraj nikoli ne delam točno po enem. Tudi uni indijančki in žele bonboni mi niso tok zlo mimo, če delaš za otroke. Saj veš, otroci jejo z očmi...

Ampak jaz imam zdaj eno kilo marcipana vedno na zalogi. Lani sem delala ovčke, drugo torto pa z metuljčki.

Letos so bile pikapoke, druga torta z ovčkami, pa oblake sem naredila, pa sonce, travo... ( vse iz marcipana, kar otroci spet radi jejo dol...). Za tamalo pečem torto s pirino moko, pa se sploh ne opazi. Delam s fruktozo in ne s sladkorjem. Tko da moram vsak recept priredit...

 

Poleti bom pa rožice sladkorila, in jih dala na torto... Zdaj sva kupila model 16 cm premera, da tamala sama svojo torto naredi, pa da je ni problem potem pojest. Zdaj kar vsak petek pečeva... ( ona pa na kahlico pridno hodi...)... 

lidka

tanaiz  

član od: 21.11.2006

sporočila: 7

22. feb 2007 8:43

Vedno zavrem rastlinsko smetano + čokolado. Počakam, da se ohladi in jo dam v hladilnik. Stepem jo brez problemov. Vedno je čvrsta. tanaiz

Mijan  

član od: 30.12.2006

sporočila: 554

22. feb 2007 9:14

Jaz sem le enkrat delala rastlinsko smetano + čokolado. Res, da je bila ta krema, ko je bila stepena zelo trda ,vendar se mi je zdela prav zagatna. Tako, da z rastlinsko smetano samostojno nisem več prakticirala. Če jo že uporabljam, jo vedno kombiniram z živalasko smetano (1/2 ene in 1/2 druge). Pošteno povedano se rastlinska smetana, ki je umetno narejena ne more po okusu nikoli primerjati z živalsko smetano. Zato raje stresem tisti kremfiks (spet kemija!) v živalsko smetano in smetana je prav tako čvrsta in meni osebno veliko boljšega okusa. Se pa tudi meni dogaja, da se začne smetana v vrečki topit, ko brizgam razne vzorce po torti. Proti koncu je že kar vodeno (roko v kateri držim brizgalko imam mokro), zato se takrat ustavim, dam kremo nazaj v hladilnik, operem vrečko in nadaljujem čez čas. Pozna katera odgovor, kako se temu izognit? Mijan

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

22. feb 2007 9:15

Anomis in druge: pri pariški kremi ali kremi ganache je ČOKOLADA tista, ki naredi potem smetano trdo, ne segrevanje ali kuhanje smetane. Torej: nobenega smisla nima kuhati smetano, če vanjo ne damo čokolade. V tem primeru je treba uporabiti tako ali drugačno želatino ali kremfix. teta torta

Asja  

član od: 23.10.2002

sporočila: 515

22. feb 2007 11:30

Noa je napisal/a:
Asja, smetano za čokoladno kremo vedno zaverem. Sicer ne rastlinsko, ampak kar iz navadnega mleka.
Meni so rekli, da nikakor ne sme zavret. Se pravi, da če mi zavre, ne bo konec sveta . Hvala za tale podatek! Lp, Asja

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

23. feb 2007 7:47

Saj, kot so rekli, da bo sol kvas umorila, pa jih je Goljat vse demantiral. Loni Makaroni

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti