Kuhana smetana - krema za torto

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

tema odprta - 21. feb 2007 13:28 | ogledi: 7.605 | odgovori: 20

Čao,

ker ste tukaj gor sami "stručkoti", vem, da boste tudi tole vedele-li.

Ali se lahko za kremo za torto skuha tudi rastlinska smetana? Mislim, če tudi to potem uspe? Ta vikend bi rada naredila eno res lepo torto za babičino 75-letnico, pa po moje mi bo najbolje uspelo, se naredim čisto preprosto - bisvit, sadje, smetana. Da pa bo bolj kompaktna, jo bom skuhala in ker ima zelo rada rastlinsko, naj bi bila pač takšna.

No, pa še to - poznate še kakšne trike, kako narediti stepeno smetano čim bolj trdno?

Lep pozdravček, S.

jankica  

član od: 12.10.2005

sporočila: 856

21. feb 2007 13:45

Rastlinske smetane še nisem kuhala, kadar pa sem jo stepala, je bila vedno dovolj čvrsta. jankica

Asja  

član od: 23.10.2002

sporočila: 515

21. feb 2007 13:50

Kako to misliš, skuhala? Lahko jo na ognju pogreješ, da v njej npr. stopiš čokolado, NE SME pa zavret. Ampak ti boš očitno imela sadno torto. Meni rastlinska smetana pride vedno zelo trda, ker jo je lažje stepat, ker se ne more sesirit. Če bi rada še bolj trdno, daj kremfix (1x sem ga dala, pa nisem opazila učinka). Lp, Asja

Rebeka  

član od: 1.10.2001

sporočila: 563

21. feb 2007 13:53

Rastlinska smetana je dovolj trda pri stepanju. Razen, če bi rada kakšno posebno kremo? Če samo dodaš sadje ni potrebno nobenih dodatkov. Prej moraš paziti, da je ne stepeš preveč. Če se vseeno bojiš da bo premehka dodaj trdilec za smetano ali želatino (to ta novo), ki se samo stepe. Vendar po mojih izkušnjah to ni potrebno. Rebeka

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8702

21. feb 2007 13:55

Pri mojih "spoštljivih" letih še nisem slišala, da bi se smetana, ki jo naprej uporabljamo za torto, kuhala. Smetano "bolj trdo" pa itak ne rabiš, ker je že dovolj trda, ko se stepe. Morda pa, kaj veš!!! Morda pa Anomis išče jajce v dlaki. Pozdravček!

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

21. feb 2007 14:00

Stepanje+sojin lecitin (ki je že itak tudi v smetani, ampak ziher je ziher)+hladilnik za 8 ur. Vendelina jr.

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

21. feb 2007 14:40

Vendelina, kaj točno pripomore sojin lecitin v smetani???? Me zelo zanima, ker ima moj otrok očitno alergijo na sojo. Ne vem, ali pa na lecitin. Zdaj, ko intenzivno berem vse deklaracije na izdelkih, vidim, da je lecitin v OGROMNO stvareh... lidka

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

21. feb 2007 15:25

Lidka, jaz sem do pred 15 minut vedela samo to, da gre za emulgator in včasih so ga še posebej prodajali v trgovinah z zdravo prehrano. Drguače je pa kolikor toliko užitna razlaga naslednja (spejstala po iskanju "lipidi"): Cefalini in lecitini so fosfolipidi-gliceridi. V cefalnih je amino-alkohol etanolamin, v lecitinih pa holin. Cefaline in lecitine najdemo zlasti v živčnih in možganskih tkivih, pa tudi v jajcih. Igrajo pomembno vlogo v presnavljanju maščob, kot emulgatorji ter kot izvor fosfata pri gradnji tkiv. Lecitine, pridobljene iz soje, uporabljajo v prehrambeni industriji kot emulgatorje za majonezo, margarino, čokolado in v farmacevtski industriji pri pripravi emulgiranih zdravil. O alergijah pa ne vem ničesar... A tvoje dete lahko poje kaj, kjer je rastlinska smetana? Čokolada? Ali reagira na margarino? Ker, če reagira na vse tole, potem zna biti da je alergična tudi na sojim lecitin. Če pa ne, boš morala pa naprej razmišljati. Vendelina jr.

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

21. feb 2007 15:38

Ne, detej je pojedlo Frutabelo od Fructala. Soja in malina... Že zvečer je bila, da ne govorim kakšna...Saj dobi izpuščaje po obrazu, ki ne srbijo in ne pečejo... Pa vseeno, je taka, kot bi jo en prebutal...

 

Do zdaj sem dognala, da jo motijo, kupljene žemlje, pecivo, piškoti, vsi kupljeni, pakirani!!!, kruh, jušne zakuhe... ( se pravi, nekaj dajejo v pekovse izdelke ipd...). Zato sem zadnjič po tisti Frutabeli pomislila še na  lecitin... Krofov ji nismo niti kazali, jaz pa nimam časa jih doma naredit...

 

Že itak vse pečem doma, od kruha, piškotkov, nudelčkov... In vzamem na test kaj takega, kar bi ona full full jedla. (Žitna ploščica Corny pa recimo bp... )

 

 

lidka

Noa  

član od: 13.2.2003

sporočila: 716

21. feb 2007 16:28

Asja, smetano za čokoladno kremo vedno zaverem. Sicer ne rastlinsko, ampak kar iz navadnega mleka.

Scorpy  

član od: 3.2.2006

sporočila: 335

21. feb 2007 17:27

predvčerajšnjim sem delala sadno torto s smetano, že prej pa kinder pingvin po receptu iz baze, kjer piše kako se naredi krema za te pingvinčke iz smetane. Torej: vzameš 3 dl mleka. Od tega 4 žlice zmešaš z želatino (to kupiš, pakirana je kot pecilni prašek) in pustiš 10 min. da nabrekne. Ostalo mleko segreješ in potem vmešaš noter želatino. Ko se ohladi, priliješ 1 l (rastlinske) smetane in stepeš. Meni je tako nastala zelo čvrsta smetana, ki tudi na sobni temperaturi obdrži obliko. Lp Scorpy

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti