Kako skuhat dobro župo, oz. juho

DUŠANKA  

član od: 12.7.2005

sporočila: 2039

20. feb 2007 0:49

Ojej, izgleda, da sem skregana s pravilnim kuhanjem goveje juhe. Za meso sploh ne vem, kakšen kos je, ker enostavno rečemo: za juho. Seveda kupimo za večkrat, zato roma v vrečkah za enkratno kuho direktno v zamrzovalnik. Juho kuham ob sobotah - vedno v AMC loncu s ta hitro pokrovko. Kos zmrznjenega mesa, cela čebula, nekaj strokov česna, lovorjev list, cel poper, nekaj zrn korijandra, en cel paradižnik, precej korenja in kolerabe, peteršilj in zeleno, por, luštrek (če ga imam), pa vedno dve goveji kocki , če imam v hladilniku pa dodam še žlico domače vegete. Kuham 15 minut in pustim v loncu do nedelje na hladnem, da lahko poberem dol maščobo - je ne maramo. Meso skoraj obvezno naredimo v solati s čebulo, v juho pa ribano kašo ali gresove knedlčke, redko kako drugo zakuho. Zelenjavo iz juhe na drobno sesekljam, prepražim na koščku masla, solim, dodam žličko moke, pomešano v kisli smetani in prevrem. Je krasna priloga pri katerem koli mesu, tudi pri govedini, kadar ne pristane v solati. Ni ravno po predpisih, ampak imamo tako juho radi. Nikoli pa mi ni bilo jasno. zakaj mora biti juha bistra - nas prav nič ne moti, če je motna, samo da je dobra. Nekoč mi je en kuhar rekel, da juho zbistriš, če v njej kuhaš jajčne lupine - no, še nisem poizkusila, morda je kaj resnice na tem. Dušanka

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

20. feb 2007 6:07

Barbra mislim,da se kosu mesa,ki ga omenjaš reče podplečje in je en bolj sočnih delov govedine. ati zlati

tica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 53

20. feb 2007 7:27

Jst ponavadi za meso uzanem kar goveji štinko...kračo, tisti kos mesa, ki je mehek. Ker moj ne mara trdega kuhanega mesa, rad vidi da se mu topi v ustih...sam sm dobila občutek, da če je meso boljše pa juha pride mal slabša in obratno. Enkrat sm pozabla na kost in je bla tko pusta, še tamali je ni teu. tica

barbra  

član od: 9.8.2002

sporočila: 355

20. feb 2007 9:09

Hvala, ati zlati, čeprav bi me po moje mesarji še bolj čudno gledali, če bi želela "tričetrt kile podplečja, prosim". Bom ostala kar pri šulter... (in nekaj). LP, Barbra

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

20. feb 2007 9:52

Nič se ne boj Barbra pri nas ga kupujemo pod takim imenom in mislim,da tudi vaši mesarji poznajo ta izraz. ati zlati

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

20. feb 2007 9:56

 

Naš mesar pa razume izraz podplečje in me nič čudno ne gleda, ko ga prosim za kak kilogram. PA čeprav smo na štajerskem in bi bil "šulter..." bolj razumljiv...

 

Mimogrede, ko je juha na mizi, z dodatkom (ribana kaša, rezanci, fritati, žličniki, štruklji....) v njej ali v posebni posodi, postrežete še kaj zraven? Jaz drobno naribam sveže korenje, sesekljam drobnjak in zelen peteršilj in vsakega v posebni posodici dam na mizo, da si jedci sami, po želji, dodajajo juihi. Ker vsi ne jemo kuhane zelenjave.

 

Mamamia

mamamia

barbra  

član od: 9.8.2002

sporočila: 355

20. feb 2007 11:30

Zraven juhe ponudim na majhne rezine narezano govedino iz juhe, v drugi skledici pa korenček in cvetačo, ki se je kuhala v juhi. Posebej ponudim s škarjami narezan svež drobnjak in nasekljan peteršilj. Če svežega drobnjaka nimam, uporabim suhega, ki ga dodam juhi, ko se v njej kuhajo rezanci (malo pred koncem). Naša juha je z vsemi temi dodatki skoraj enolončnica. LP, Barbra

miha-ela  

član od: 6.10.2005

sporočila: 150

20. feb 2007 12:39

Pri nas se goveja juha tradicionalno kuha v nedeljo.Mož naredi v soboto zvečer rezance in v nedeljo. Najraje jo kuham iz govejega repa. Od zelenjave obvezno dam čebulo, česen, peteršilj, korenček, šetrajko in loštrek. Ostalo pa če je pri roki: zelena, timijan, žafran, muškatni orešček, 4 zrna brinovih jadog... Juha mora tako vreti, da se lahko dve ženski skregata. Ena trdi da vreje, druga trdi da ne. V krožniku pa potem še dodam drobnjak. Kar sline so se mi pocedile, meni, ki sem grozen "župnik" LP Mihaela miha-ela

vdolin  

član od: 17.12.2005

sporočila: 109

20. feb 2007 13:47

Nola ! Ni mi popolnoma jasno kako narediš izvleček. A š enkrat vse precediš? LP vdolin vdolin

Petra 1  

član od: 1.6.2006

sporočila: 419

20. feb 2007 18:13

DUŠANKA!!!!.... v AMC -ju ne smeš imet motne juhe ???? Javi se mi na zasebno pošto, da preveriva napako, če imaš nov SCQ je notri 100st C, to je isto kot če se dva kregata al vre ali ne vre, če imaš starega je notri 120st C. Juha je motna samo takrat, ko se kuha na previsoki temperaturi in se beljakovina, oz meso scefra...... Petra 1

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti