Pustni krofi iz baze

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

25. jan 2008 17:49

V moji kuhinji je tudi 20 stopinj, vendar kljub temu  ne dajem krofov vzhajati v pečico. Morda daj v pečico le prt, na katerega jih polagaš in s katerim jih potem pokriješ. Mislim, da je bolje, da že narejeni krofi  vzhajajo raje dalj časa na hladnejšem, kot prehitro na toplem.

Odkar delam testo v aparatu za peko kruha, je vedno dovolj toplo, prej sem ga pa tudi sama vzhajala v ogreti pečici, le da sem jo ogrela na 50 stopinj in  le za kakih 10 minut. Seveda je bila tekočina topla že ob mesenju.

Krofi, ki jih izrezujemo, se radi "prehladijo", kadar  jih trgamo (ali režemo) in  oblikujemo v kroglice ter  sproti pokrivamo s prtičem, se  skoraj ne morejo preveč shladiti.

 Olje je dovolj vroče takoj, ko se ob kuhalnici pričnejo delati mehurčki, navidezno se morda zdi da ni, v resnici pa je. Drug način preizkusa - prihraniš majhne koščke testa (tisto, kar postrgaš po posodi) in jih postopoma mečeš v olje. Takrat, ko skoraj takoj priplavajo na vrh, je olje pravo.

Cila

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

25. jan 2008 18:26

Mislim da sem samo lani merila temperaturo in je bila tam nekje med ali 170 in 180, pa niti malo več. Meni se celo zdi da je bolje malenkost manj kot preveč. Testo se itak ne sme napiti maščobe če je pravo in zato jim ne škodi, če so kak trenutek dlje v olju. 20 stopinj v kuhinji ni prav nič prehladno. Bolje da vzhajajo počasneje kot da so prehajani in se potem v olju vrtijo. Pa še en nasvet: če so krofi preveč vzhajani in bi nadaljno vzhajanje povzročilo to da bi bili prehajani in bi se v olju obračali, samo naredite v prostoru prepih in zadeva bo rešena. Po površini krofa se med prepihom naredi vrhnja plast trša, to pa prepreči nadaljne vzhajanje. Take krofe normalno ocvremo in vse bo v redu z njimi. lp Vesna

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

25. jan 2008 18:38

Cila je napisal/a:

Olje je dovolj vroče takoj, ko se ob kuhalnici pričnejo delati mehurčki, navidezno se morda zdi da ni, v resnici pa je. Drug način preizkusa - prihraniš majhne koščke testa (tisto, kar postrgaš po posodi) in jih postopoma mečeš v olje. Takrat, ko skoraj takoj priplavajo na vrh, je olje pravo.

Cila
Tole upoštevaj, pa bo. Atina

KornelijaPT  

član od: 27.12.2006

sporočila: 73

26. jan 2008 5:17

Hvala vsem na odgovorih! Zaradi temperature sobe sem se še posebi bala. Namreč, krof sem hotela prvič (in skoraj tudi zadnjič) delati pred 33 leti in mi se prižgal za dno posode (kot KatkiLopatki). Po tem je kmalu moja mama prevzela kuharijo (meni pa niti ni dala!) in vedno je delala silnih kolobocij okoli kvašenih test (testo je vedno dala očetu v posteljo, da bi sem tam grelo!!)....... Nekaj pa bi še rada povedala! Nimam ravno časa za kuharijo, pa tudi na ta forum pridem zelo redko. Ampak, tako sem srečna DA VAS IMAM!!!!! KornelijaPT

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

26. jan 2008 7:08

KornelijaPT je napisal/a:
Hvala vsem na odgovorih! Nekaj pa bi še rada povedala! Nimam ravno časa za kuharijo, pa tudi na ta forum pridem zelo redko. Ampak, tako sem srečna DA VAS IMAM!!!!! KornelijaPT
No vidite, drage dame-tiste,ki vcasih uzaljeno vihate nos zaradi kake -domnevno ostre -besede in pravite, da vas ne bo vec sem gor... Zaradi prijaznih ljudi-kot je KornelijaPT- se splaca "vztrajati" in deliti z nami vase bogate izkusnje! Pa lep soncen dan vsem ! lucka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17787

26. jan 2008 8:30

In takih, kot je Kornelija PT ni malo, verjemite. rimljanka - moderatorka Kulinarične Slovenije

brkn83  

član od: 25.9.2005

sporočila: 233

26. jan 2008 10:18

Pozdravljene. ko takole prebiram tole temo, sem se odločila, da pa še js danes poskusim narediti pustne krofe, namreč pekla sem jih lani za pusta, sicer po enem drugem receptu, pa niso bili "bog ve kaj". No danes pa jih bom naredila po Recinem receptu, pa da vidim kako mi bo uspelo. Sicer še nisem v kruhomatu nikoli delala nič druga kot kruh, bom pa danes poskusila. Sporočim kako bo,..................mogoče celo uspejo. lp brkn83

ursa40  

član od: 28.4.2005

sporočila: 610

26. jan 2008 11:07

No tudi jaz sem se odločila za "štih probo" pred pustom. Vse lepo in prav samo ne vem na kaetri program na mojem Clartronicu naj nastavim. Pa še malo premalo moke ja za toliko tekočine. Jaz sem je morala dodati kakih 10-15 dag. Nastavila sem program shnell pa bom pustila doklker ne bo vzhajalo. Poročam o uspehu. LP ursa40

jana 07  

član od: 8.10.2004

sporočila: 187

26. jan 2008 12:00

Ja Urša tudi jaz na clatroniku tako delam, ko pa aparat zapiska (ko lahko dodajaš semena v kruh), gnete le še nekaj minut, takoj po tem pa ga jaz kar ugasnem in pustim pokrito, da mi slučajno ne bi že začel peči. Včasih delam še kaj drugega zraven in ne v istem prostoru in čas kar hitro mine. Ko je testo do pokrova, ga pa vzamem ven in začnem delati krofe, buhtelje, potico ... jana 07

kuharca37  

član od: 21.3.2006

sporočila: 563

26. jan 2008 12:00

urša 40 daj na program TEIG št 7 je....tam samo testo vzhaja,pa ne se bati de je kaj narobe ker aparat na začetku kar 20 min čaka preden začne mesti. kuharca37

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti