Izdelava masla

alljazz  

član od: 15.6.2005

sporočila: 1

tema odprta - 30. jan 2007 23:33 | ogledi: 25.432 | odgovori: 27

Pozdravljeni,

morda kdo od vas izdeluje maslo doma? Imam namen jemati mleko od kmeta, ga prekuhati (verjetno dvakrat, da bo manj maščobe) in od ostanka smetane narediti maslo. Razmišljam pravilno ali sem prevelik romantik? Če kdo to počne - mi lahko zaupate kako se to naredi? Je enostavno ali komplicirano.

Hvala za odgovore...

alljazz

stara  

član od: 12.10.2005

sporočila: 380

31. jan 2007 6:43

Smetano moraš tako dolgo mešati (miksati), da spusti vodo in ostane maslo. To se ti je pa ja že kdaj zgodilo, ko si stepala sladko smetano za kavo? stara

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

31. jan 2007 7:09

Takole gre: mleko zavreš, ga pustiš ohladiti, daš za nekaj ur v hladilnik ali drug hladen prostor, po možnosti nepokrito, da se bo smetana strdila v skorjico in jo boš laže posnel. Smetano spravljaš v zaprto posodico. Ko jo je dovolj, jo zmiksaj, kot pravi stara. Z miksanjem prenehaj, ko se začne smetana zgoščevati v grudice in izločati tekočino (pinjenec = je čisto pitna zadeva). Maslo dalje obdeluj z namočeno ali vsaj zmočeno leseno kuhalnico.Odlij pinjenec, prilij mrzlo vodo, premešaj, vodo odlij. Po potrebi ponovi, če se ti zdi, da voda ni odplaknila vsega pinjenca. Pri končnem oblikovanju poskusi iztisniti čimveč tekočine. Tako maslo je zelo okusen namaz, treba pa ga je porabiti takole v enem tednu, ker kasneje prične greniti, kar je precej odvisno od prehrane krav. Ne zbiraj smetane več kot 1 teden, lahko da bo postala grenka. Tudi grenko smetano lahko predelaš v maslo, bo uporabno vsaj za peko. Brez posebne škode lahko dodajaš tudi smetano iz skisanega mleka. Malo sem že pozabila, ampak mislim, da sem iz 10 litrov mleka v enem tednu dobila kakih 20 dag masla. Lp Cila Sporočilo je spremenil(a) Cila dne 31. jan 2007 11:21:20

jankica  

član od: 12.10.2005

sporočila: 856

31. jan 2007 7:18

Jaz pa sem mislila, da se maslo dela iz surove sladke smetane, ki jo toliko časa stepaš, da spusti vodo (pinjenec). jankica

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

31. jan 2007 7:35

Tudi iz take smetane gre, seveda. rimljanka

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

31. jan 2007 7:44

Oj nostalgija, mi je skoraj roka odpadla, ko sem toliko časa "putr tepla", zdaj je pa ta posoda že skoraj eksponat postala. Krav nimamo več doma. Loni Makaroni

Palma  

član od: 29.9.2003

sporočila: 285

31. jan 2007 7:49

Jaz pa naredim maslo iz kisle smetane, ki ga poberem iz doma skisanega mleka. Tudi to tako dolgo mešam, da "pade vkup", odlivam vodo, ki se izceja, nato pa ga v majhnih kockah hranim tudi v skrinji in uporabljam po potrebi. Lp Palma

alljazz  

član od: 15.6.2005

sporočila: 1

31. jan 2007 9:30

Hvala punce, ampak jaz sem vseeno fant... Sliši se smešno toda v naši kuhinji nosim hlače jaz. Torej, hvala za nasvete, sem si predstavljal, da je večji kunšt narediti nekaj masla. Bom poskusil. lp alljazz

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

31. jan 2007 11:23

Alljazz, se opravičujem. Že popravljeno. Sem spregledala, da imaš zraven moškega imena tudi sličico možiclja. Lp Cila

ena mš  

član od: 18.11.2006

sporočila: 1184

31. jan 2007 11:30

Sem natedila okusno maslo doma takole:nezavreto mleko sem pustila stati čez noč v hladilniku.Naslednji dan sem z žlico ali manjšo zajemalko posnela maščobo.Shranjevala sem jo največ 3 dni,da ni postala kisla.Nato sem jo mešala z mešalcem da so nastale grudice.Dala sem zmes na cedilo in z žlico malo pomešala in gladila,da je čimveč vode odteklo.To je tko bilo pri meni. ena mš

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

31. jan 2007 16:01

Alljazz če imaš v mislih surovo maslo,ga boš moral narediti iz surovega mleka(smetane),kajti iz kuhanega mleka dobiš kajmak.Okus obojega je zelo dober,vendar precej različen.Za izdelavo masla ti priporočam malo večje količine mleka(vsaj 5 litrov),drugače boš imel dosti "packarije" in mali izplen.Ena mš je podala dobra in enostavna navodila za izdelavo surovega masla. ati zlati

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti