Izdelava masla

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

31. jan 2007 16:30

Ati zlati, ne bo držalo. Tako, kot sem opisala, dela maslo mnogo kmetov, ki nimajo posebnega aparata za izločevanje smetane iz surovega mleka. Packarije pa ni dosti. Več let sem hodila po mleko h kmetu, po 2-3 litre naenkrat, in vsa ta leta sem delala doma maslo po zgoraj opisanem postopku. Lahko, da se kajmak dela podobno, ampak isto to ni. Lp Cila

ena mš  

član od: 18.11.2006

sporočila: 1184

31. jan 2007 16:49

Meni moja različica diši pomaslu.Enkrat bom naredila po tvojem receptu da vidim razliko.Drugače pa vprašam našo kmetico,katera sama maslo proizvaja in prodaja-hehe pa še rima se ena mš

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

31. jan 2007 17:22

Cila tudi po tvojem receptu se da narediti maslo in prav gotovo je okusno.Surovo maslo se dela vedno iz surovega mleka in ima zato tako ime.V preteklosti so izdelovali maslo iz kuhane smetane predvsem poleti,zato,ker ni bilo hladilnikov in so smetano težje izločali iz mleka,pa še kisati se lahko začne.Smetana,ki nastane pri kuhanju se pa imenuje "kajmak".Maslo pridobljeno iz kajmaka ima intenzivnejši okus in temnejšo barvo.Z packarijo in izplenom sem pa mislil to,da vsak dan odbiraš smetano z enega litra mleka in dobiš 100 g masla v enem tednu.Z kajmakom je malo lažje,vendar ga sam raje porabim svežega rahlo osoljenega,kakor da bi ga še naprej obdeloval. ati zlati

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

31. jan 2007 18:59

A viš, ati zlati, pa sva le prišla skupaj . In imava oba prav. Maslo delamo lahko iz obeh vrst smetane, le da je tisto po mojem receptu bolj za domačo uporabo, ker ni obstojno, je pa, vsaj po moje, bolj okusno. Predvsem za tiste, ki sem in tja vzamejo pri kmetu kak litrček - kot npr. alljazz. Za prodajo ga seveda delajo le iz sveže smetane. Pozdravček! Cila

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

31. jan 2007 21:31

ežoj je zadnjič omenjal knjigo: Izdelava jogurta, skute in sira od N. Bajt in S. Golc-Treger. Se jo res splača pogledat in maslo je tudi omenjeno... LP juhica

marcelll  

član od: 24.4.2012

sporočila: 34

24. okt 2013 16:58

Tole je sicer že stara tema, ampak so tako nerodni odgovori, da bom napisal pravilnega, če bo še kdo kdaj bral (tako kot sem jaz).

Maslo ki je narejeno iz svežega surovega mleka-posneta smetana-se imenuje ČAJNO MASLO

Masloki je narejeno iz kislega mleka-pobrana smetana-se imenuje SUROVO MASLO.

 

marcelll

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

24. okt 2013 17:43

Svašta. Jaz sem na kmetih gor rasla pa se mi sanjalo ni o čajnem maslu, da bi ga pa iz kislega mleka delali pa tudi ne.

Čajno maslo je zato, ker so mu dodane mlečno kislinske bakterije.

 

 

mamamia

anibas  

član od: 21.12.2006

sporočila: 497

24. okt 2013 18:43

Marcelll, tole pa ne bo držalo:

maslo je maslo, pa naj bo narejeno iz  sladke smetane, ki jo dobimo pri posnemanju prekuhanega mleka, lahko tudi iz neprekuhanega mleka, ali pa iz kisle smetane,ki jo posnamemo iz kislega mleka-tako maslo je malce bolj kiselkasto.

Da se pa imenuje čajno maslo je zato, ker mu dodajo mlečno kislinske bakterije ( kot je napisala mamamia ) in se zato lepše maže na kruh.

anibas

Lopatka  

član od: 28.4.2011

sporočila: 354

25. okt 2013 10:03

Jaz sem bila do sedaj vedno prepričana, da se maslo delale iz smetane, ki se naredi na vrhu kuhanega mleka. Zanimivo :) Mislim pa, da so masla, ki jih kupimo v trgovini narejena iz 'sladke' smetane, ker če moj ati poje drobtinico skisanega mlečnega izdelka (jogurt, skuta, sir,...) je celo noč veselica po wcju. Po maslu mu pa še nikoli ni bilo slabo.

Lopatka

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

25. okt 2013 13:51

Vse, kar ima oznako "čajno", naj bi bilo neke višje kvalitete.

lp

cervus

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti