Prvega februarja ugasnimo vse luči za 5 minut

vemves  

član od: 19.5.2005

sporočila: 337

1. feb 2007 9:11

Lisa,kar malce zlobno je bilo to. Če se ne bi vsi izgovarjali,da itak nič ne pomaga,bi bilo lažje.Če pa že v štartu ni želje,ne more bit rezultata.Kar prepušča se vse,misleč"saj so drugi krivi".Če nič ne naredimo,nič ne dobimo.Velja pa malce nekaj naredit.Če ugasnemo vsaj eno luč in pomislimo,da je to za lepši jutri,sigurno ne bo škodljivo,manj kot nič ne more biti.Naredili pa smo Saša

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

1. feb 2007 9:17

no, ravno na tole sem mislila - za pet minut ugasnemo luč - "da pokažemo svojo gorečnost", potem pa na široko odpremo okno svoje pregrete dnevne sobe, saj smo "svoje naredili in pokazali da mislimo na lepši jutri". Bodi dobra in preberi vse kar sem napisala - tako se namreč jaz obnašam "za lepši jutri" - 24/7/365 - priporočam tudi tebi, bo naš jutri še lepši. Lisa

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

1. feb 2007 10:37

Tukaj se globoko strinjam z Liso - take "akcije" nam dajejo lazen obcutek, da smo angazirani, potem pa hop spet polno vreco plasticnih flas, casopisnega papirja in bioodpadkov v kontejner za mesane odpadke. (ja sej so mesani, ane). Spominja me na tisto od predlani "prvega oktobra ne bomo tankali" - so what, ce bomo pac tankali 30. septembra ali 2. oktobra. Pesek v oci torej. Energija ni samo ekoloski problem, ampak tudi ekonomski, politicni in socialni; njena cena je vzdrzevana umetno, prav tako kot cena hrane - oboje bi moralo biti vsaj petkrat drazje, da bi pokrilo dejanske stroske pridelave oziroma pridobivanja, predelave in transporta. Ampak dokler se zdi 200 milijonom prebivalcev "zibelke demokracije" nekaj normalnega, da se vozijo 200 km vsakodnevno v sluzbo in nazaj, po moznosti s SUVom, ki pokuri 15-18 litrov na 100 km (tisti "zares ekolosko zavedni" si pa poleg - in ne mogoce namesto - SUVa kupijo se priusa za voznjo po mestu - obstajajo izjeme, o katerih bom nekaj napisala malo nizje), pa dokler se zdi nam normalno, da kupujemo kitajske cunjice, pri tem si pa nad necloveskim izkoriscanjem delovne sile in potratnim prevozom zatiskamo oci, nima tistih pet minut prav nobenega vpliva. Zanimivo pa je, da ze obstaja precej gibanj za skromnejse in varcnejse zivljenje, tudi ce za to ni ekonomske potrebe (na webu jih dobimo pod gesli frugality, tightwadding, sustainable living) - splaca se kdaj pokukat v to smer, ceprav je treba zrnje skrbno odbirati od plev :))) lp, proxima

Davor  

član od: 23.10.2002

sporočila: 87

1. feb 2007 10:55

Aboslutno se pridružujem Lisi. Zame so takšne akcije zgolj nabiranje PRovskih pik v raznih cukrkičastih okoljih plemenih. Pa svečke za otroke iz Osetije pa dan brez avtomobila ..., da ne govorimo o tisočih kičastih PPS/PPT-jih na temo prijateljstva. Res je, da elektronske pošte in forumu šibajo na 100% reciklabilnih fotonih, ampak svinjajo pa vseeno. Ne bi raje sledili skandinavskemu vorzcu, kjer so Al Gorejev dokumentarec vtaknili v obvezno gledanje v šolah. Ali pa radikalnim akcijam tipa Greenpeace, WWF in podobnim? Ne vem zakaj se mi zdi to vse bolj podobno kupovanju odpustkov, ki ti jih zaukaže ... nekdo pač! Zase vem, da bom prižgal vse luči pa še kakšne petrolejke zraven. Davor Davor Šoštarič

Scorpy  

član od: 3.2.2006

sporočila: 335

1. feb 2007 12:08

Ma ja, sej po svoje ima Lisa prav. Veliiiike večine se to ne bo dotaknilo, če bodo že ugasnili luči za tistih 5 min., bojo pa potem spet vse prižgali, si šli umit zobe ob tekoči vodi in zaspali pred tv-jem. Samo mogoče se bo pa koga le dotaknilo in bo v prihodnje bolj pazil na porabo energije. Na probleme je treba pač opozarjat, pa čeprav s takšno (malo manj pomembno) akcijo. Nikol pa ne bomo vedeli kaj je za vsem tem in kdo se je spet okoristil in postal slaven za 5 minut prav zaradi te akcije.... Scorpy

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

1. feb 2007 12:27

Davor je napisal/a:
Zase vem, da bom prižgal vse luči pa še kakšne petrolejke zraven. Davor Davor Šoštarič
Cila

veverica  

član od: 12.11.2001

sporočila: 1038

1. feb 2007 13:14

Uf, ste strogi! Pravzaprav ne morem oporekat svojim "nasprotnikom", pa vendar sem prepričana, da bi bilo še slabše, če ne bi bilo takšnih dni / akcij, ki nas opozarjajo (še enkrat bom napisala) da ni vse SAMOUMEVNO. O mojem ekološkem obnašanju pa ne bi razpravljala, ker nimam podatka kje so bile sešite bombažne plenice in sestavljene ekološke žarnice, pa ne vem če moje sortirane odpadke zares reciklirajo... Sicer pa namen objave tega prispevka na forumu očitno ni dosegel namena, temveč (tokrat sem nesramna) izkazovanje svojih prepričanj, razgledanosti, na nek način tudi inteligence. Pozdrav, Ana Ana Češnovar

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

1. feb 2007 17:36

Če srečamo berača, lahko gremo mimo in si rečemo, da bi morala država poskrbeti zanj, mu dati stanovanje, topel reden obrok, obleko...nihče ne more temu oporekati. Lahko simpatiziramo, se nam smili, se zjokamo, če hočete...lahko .pa se ustavimo in mu odstopimo kos kruha, ki smo ga kupili v trgovini...vsak se sam odloči! Lahko mi rečete da pretiravam, a verjemite, nekaj je na tem! Kakor tudi po svoje pretirava na tisoče mailov, ki jih vsak dan dobimo, saj veste, na temo ljubezni, angelov, prijateljstva..pocukranih, ganljivih itd.. redko jih pošiljam dalje (in nič hudega se mi še ni zgodilo ker sem jih tako malo odposlala) a vendarle nekaj skrivajo v sebi. Malce se nasmejeno v sebi, malce razveselimo in malce se nas pa tudi v globini dotaknejo . Ni brez veze, verjemite. Vsaka pot se začne z majhnim korakom, ki sam po sebi nič ne pomeni, a namenimo se in se "naravnamo" v neko smer. Tako tudi jaz jemljem to in take podobne akcije. V tem trenutku je dovolj, da se zamislimo, simbolično ugasnemo luči in se vsaj zavemo, da problem je in da želimo po svojih močeh prispevati in pomagati. To šteje! In ni brez veze, kolektivna zavest se spreminja in tu se skriva moč! Lokalna gimnazija je vsem dijakom vrtela film Neprijetna resnica in tudi moja sinova bosta ugasnila luči...tudi jaz...vi pa se odločite! In nič ne bo narobe če ne boste, (morda pa boste naslednjič ?), verjamem pa, da boste po svoje prispevali ! Sporočilo je spremenil(a) TORTICA dne 01. feb 2007 17:37:49 Sporočilo je spremenil(a) TORTICA dne 01. feb 2007 17:39:08

Ava  

član od: 28.3.2006

sporočila: 283

1. feb 2007 18:13

Malo za hec, ko ste tako resni: Matilda je napisala: Pa tisti, ki boste ugasili luči, da ne boste tam enkrat septembra presenečeni Veverica pa: Matilda, mi imamo poračun že maja ! Simpatično, ne? Pozdrav in lep večer ob svečah želim. Ava Sporočilo je spremenil(a) AVA dne 01. feb 2007 18:14:17

Jerneja USA  

član od: 24.11.2006

sporočila: 812

1. feb 2007 18:22

Lisa, imas prav!!! Kaj jim bi v ZDA pomagalo ugasniti luci z pet minut, ce se pa potem usedejo v 5 litrski avto ali pa imajo prizgano klimo, ko bi lahko samo odprli vrata!!!! Skrbimo za to, da imamo varcne zarnice in res prizgane samo tiste, ki jih rabimo, ne pa da je "lajtunga" prizgana vse povprek. Na zalost je zaenkrat tudi najin avto en star 3.8L, ampak ni bilo moznosti kupiti manjsega, kakor se vam to cudno slisi. Kdor bo, naj pa uziva ob svecah!!!!! Jerneja USA

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti