Priprava mlečnega kefirja

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

11. apr 2008 17:25

Joj, ne komplicirajte, vsaka voda, ki je za ljudi dobra, je za kefirjevo gobico tudi. Preverjeno. lasten vodni rezervoar pa nikakor ni garancija za neoporečno vodo, marsikdaj je ravno obratno.

Gobica v velikosti lešnika brez problemov naredi kefir iz ,25 l mleka v pol dneva do dnevu, odvisno od temperature. rimljanka - zasebno mnenje

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 11. apr 2008 17:26:16

slometa  

član od: 25.3.2006

sporočila: 7

21. apr 2008 9:19

Hvala, sem pač v različnih virih o tem prebrala, pa me je zanimalo... Imam pa še eno vprašanje - ali je to normalno, da se dela sluz ob zrncih - imam jih v mrežici in na zunanji strani mrežice vedno nastaja nekakšna sluz. Sicer pa je kefir dober :) slometa

Jagoda501  

član od: 10.2.2008

sporočila: 28

4. maj 2008 3:58

Živjo! Mene pa zanima, če ma kdo v okolici Celja, Velenja ali Savinjske doline to gobico za kefir za odstopit? Pa za tiste, ki to redno pijete - a kaj zasluzi? Isto, bolj ali manj ko drugi mlečni izdelki? Sem že nekaj časa na brezmlečni dieti, predvsem zaradi "anti-kandida" diete, & je res velika razlika pri tem, kako je grlo manj zasluzeno (prej sem pojedla veliko jogurta, pa kake skute, mlečne namaze, maslo..) - zdaj lahko takoj zjutraj ko vstanem že veselo prepevam, prej pa to ni bilo mogoče, sem imela kar veliko sluzi... Razmišljam pa, da bi mogoče kefir bil okej, pa bi probala... Kaj menite? V knjigah & na internetu eni kefir priporočajo, saj naj bi bil naraven probiotik, eni pa odsvetujejo mlečne izdelke, pri sumu na kandido oz "sindrom prepuščajočega črevesja"... (napihnjen trebuh, utrujenost, občutljivosti na hrano & vonje itd) A ima morda kdo od vas kake izkušnje? Jagoda501

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

3. mar 2009 19:56

Veliko sem prebrala nazaj, pa ne najdem svojega problema s kefirjem... Imam mlečno gobico in delam kefir že dolga leta. Zadnje leto se mi pa zdi, da se je gobica nekako "izrodila". Je to možno? Nekaj časa sploh ni delala, krivila sem temperature. Mleko se ni skisalo, prej usmradilo, ratalo smrdeče sluzasto, grenko. Vzela sem drugo gobico iz hladilnika (v kozarčku z mlekom imam stalno zalogo). Tale sicer sedaj dela kefir, v enem dnevu je trd, da ga režeš z žlico, a v zadnjih mesecih se je nekako spremenil okus. Tak čisto plehek je, ne kisel ne sladek ne grenek... ne nikakršen. Zelo mil. Malo žajfast? Saj za jest noter dam musli in zmešam, tako ga pravzaprav sploh ne okusim... Pa vseeno me moti. Je možno, da bi se gobica "izrodila"? To še nisem slišala nikjer. Delila sem jo, podarjala prijateljem, pošiljala po pošti... Vedno je bilo v redu. Edina razlika zadnjega leta, kar opažam ta plehki žajfast okus, je to, da sem začela uporabljati posneto 0.5 mleko. Prve mesece se je kefir normalno delal, normalen okus, tako da sem bila prepričana, da je vse v redu. Zdaj ima plehek okus tudi, če ga naredim iz prejšnjega 1.6 mleka. Se je na dolgi rok "spremenila" moja gobica? Mogoče "izstradala" zaradi manj maščobe? Ali se hrani tudi z mlečno maščobo? Ima kdo večletne izkušnje z delanjem kefirja z 0.5 mlekom? In seveda... na koncu... če bi mi mogoče lahko kdo po pošti poslal kakšen košček, da probam "tujo" kulturo, hehe? LP Fani

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

3. mar 2009 20:13

se opravičujem, ki nisem vsega brala, ma kje dobim to kefirjevo gobico? al se jo dobi samo preko kakšnih dobrih duš, da ti jo kdo odstopi? hvala za odgovor. Katarina K http://katarinak.moj-album.com/

petardica  

član od: 15.9.2008

sporočila: 728

3. mar 2009 21:08

Jaz pa sem zdajle prebrala vse strani . Kot otrok se spomnim da je moja babica delala kefir. Zdaj pa bi to poskusila tudi jaz,zato me zanima če ima katera gobico za oddat in kako tole pošljete po pošti??? A uporabljate navadno mleko iz Ljubljanskih mlekarn,domače,alpsko??? Hvala za informacije lp petardica

petardica  

član od: 15.9.2008

sporočila: 728

4. mar 2009 14:21

A je res nobena več nima? petardica

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

5. mar 2009 18:05

Petardica, jaz jo imam in ti jo lahko pošljem. Boš videla. Imam zbrano tudi Word datoteko, kamor sem dajala vse, kar sem kdaj našla o kefirju. Piše vse o mleku, načinu, shranjevanju, zamrzovanju, sušenju, dopustu... Na kratko: gre iz vsakega mleka, navadnega, alpskega, polnomastnega ali posnetega... Po pošti pošiljam tako, da dam gobico v papirnato brisačko, navlažim z mlekom, zavijem v polivinil vrečko, dam v tamalo oblazinjeno kuverto. V enem dnevu s pošto itak pride povsod. Gobica je prožna, tako da ne bi bilo hudega, četudi bi se kdo vsedel na kuverto, hihi. In še ena anekdota: ko sem eni gope tako poslala, je bila dopoldne doma samo hčerka, odprla je, potem pa vsa zgrožena poklicala mami v službo: "Mami, mami, nekdo ti je poslal mokre papirnate robce in nič drugega..." Na ZS mi napiši svoj mail in naslov, pa ti pošljem. Četudi zgoraj jamram, z gobico načeloma ni nič narobe. Vseeno me še vedno zanima, če ima še kdo to izkušnjo. LP Fani

chappy  

član od: 3.7.2007

sporočila: 554

8. mar 2009 18:59

Tudi mene zanima a ima mogoče katera še kaj kefirjeve gobice in bi mi jo bila pripravljena poslati. chappy

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

14. mar 2009 14:27

Hm, nič od izkušenj... Nekako sem se zbogala z mojo gobico, tako da spet dela uporaben kefir iz 0.5 mleka. Upoštevala sem nasvete in: - gobico najprej zmanjšala na koruzno zrno; rezultat: kefir res ni več prekisel - gobico vlagam v mleko, pogreto na sobno temperaturo in ne več v mrzlo iz hladilnika, tako da absolutno ne doživlja več nobenih temperaturnih šokov Itd. Skratka, gremo veselo naprej... LP Fani

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti