Orhideje

rag_doll  

član od: 24.8.2011

sporočila: 505

12. jan 2012 11:31

terezija je napisal/a:

gobica še malo počakaj da zraste malo večji in da naredi zračne korenine. Ko bodo zračne korenine velike vsaj

5cm pa lahko odrežeš in nanovo vsadiš; jaz sem tako naredila in mi že poganja steblo za cvet približno po 4 mesecih.

reza

 

Se kar strinjam - več koreninic naj ima, bolj je verjetno, da ti bo preživela. jaz sem jo, se mi zdi, prekmalu odrezala od matične rastline, je imela kakšne 3-4 kratke koreninice, pa se je posušila.

 

Kako presajate - mislim, kako tiste korenine, ki tiščijo ven iz lonca oz. že rastejo ven iz lončka, stiščite nazaj, ne da jih polomite? Bo čas, da moje letos presadim, ampak se ravno zaradi tega do zdaj še nisem spravila tega naredit.

 

Sicer pa sem mojim 4 orhidejam letos začela na vsake toliko dodajat tekoče gnojilo za orhideje (enkrat na mesec pribl., zalivam na 14 dni). Trenutno so v polnem razcvetu, popek pri popku, cvet za cvetom. Čisto sem blažena :) Ko jih nisem gnojila, so živele, ampak občutno manj cvetele. Imam 3 falenopsise in 1 drugo sorto, ki pa rabi več zalivanja.

 

Krive so pa, po moji kurji logiki, ker se pač malo obračajo proti svetlobi, malo pa, ker se zaradi višine začnejo povešat.

rag_doll

darjao.  

član od: 15.12.2005

sporočila: 140

12. jan 2012 11:49

Pri nas smo pa opazili da jim strašno škodi cigaretni dim... moje, ki so v nekadilskem prostoru so lepe, sestrine, ki so v kadilskem prostoru so uboge in se popravijo samo poleti, ko je vse odprto, taščina je takoj naslednji dan, ko jo je dobila začela venet, cvetje in listi... odkar ne kadi več v tistem prostoru se je popravila in bo sedaj cvetela.

darjao.

terlikar 1  

član od: 10.3.2005

sporočila: 994

29. jul 2012 10:21

Ali se orhideje lahko presadi med cvetenjem , ali je boljše da počakam ? Sem pred kratkim eno dobila , ampak sem za rože tak antitalent da je joj .

Najlepša hvala za odgovor !

Bernarda

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

29. jul 2012 10:28

Nikar jih ne poresajaj, sploh pa orhideje komaj kdaj presadimo. Tukaj so nasveti iz prve roke.

rimljanka

terlikar 1  

član od: 10.3.2005

sporočila: 994

29. jul 2012 10:48

Najlepša hvala za tako hiter odgovor ! Bo res bolje da jo pustim pri miru , meni itak uspe tudi kaktuse utopit

Bernarda

anitram1  

član od: 18.6.2008

sporočila: 609

29. jul 2012 16:02

na moji orhideji sem danes opazila neke čudnega, spominja me na ene vrste uši, nevemkako se jim reče zgleda, kot vosek, okol pa se vse lima. Ali jim je še kaj pomoči?

 

anitram1

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

29. jul 2012 16:11

Najbrž volnata uš, blaga milnica in z njo umij rasltine, morda pomaga, pa pregleduj naslednje dni, če si jih odpravila in postopek ponovi.

rimljanka

marjja  

član od: 6.9.2011

sporočila: 2510

29. jul 2012 20:42

Bolj verjetno ščitasta uš ali kapar. Meni so se okužile vse rožice, od orhidej in ciklam (na afriške vijolice na srečo ne gre). Dokončno sem jih zatrla tako, da sem vse zmetala vstran, okrasne lončke oprala  z razkužilom, z razkužilom oprala tudi okna in vse tam okrog.

Namreč jajčeca odlagajo menda tudi v zemljo, okna sem imela vsa polimana in mastna, nekaj časa sem še trudila z milnico in alkoholom, potem pa obupala. Žal je pomagal ta drastičen rez: kakih 6 orhidej, 3-4 ciklame sem s hudimi duševnimi bolečinami zavrgla, pa tudi vse  neokužene rožice. Zdaj imam nove in zaenkrat ni sovražnika na vidiku.

Morda tebi bolje uspe...

 

http://www.eksotika.si/bolezni-in-zascita-rastlin/ma



marjja

Sporočilo je spremenil(a) marjja dne 29. 2012 20:44

j04  

član od: 19.11.2004

sporočila: 119

30. jul 2012 14:34

Pozdravljene!

Ko prebiram vaša mnnja,si ne morem kaj, da vam nebi napisala še svojih izkušenj.

Ko sem jaz nekako opazla orhideje,(nekje 1994) so bile zelo drage in jaz sem uničevala eno za drugo.Sploh ne vem, kaj sem delala narobe.Trajalo je več let, da sem nekako uspela obdržat vsaj eno pri življenju!

 

Potem pa se je zgodil ČUDEŽ. Danes mi res čudovito uspevajo.Imam jih nekje 48 ,tako da so povsod,nad radiatorji, na vročem soncu, na severnem oknu na tleh in povsod rastejo.Res je, da enkrat tedensko nalijem v okrasne lonce vodo, potem pa jo po  kakšnih 5 urah odlijem. Včasih dodam malo gnojila, vendar vedno  bolj poredko. Presadim samo tiste, katere mi tako zrastejo, da prevračajo lonce, ker se teža prevesi.

Rastlinice,katere zrastejo na cvetnih steblih  odrežem z malo stebla in pokrijem z lubjem, potem pa ravnam z njo kot z odraslo rastlino, pa mi je še vsaka začela rast.

Nekje sem enkrat zasledila, da hočej orhideje imet ,,gužvo v loncu,, to se pravi, da imajo rade premale lončke.

Nekaj slik imam tudi v foto albomu

http://www.kulinarika.net/album.asp?hash=n37bu3pcraq1ih

 

j04

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

30. jul 2012 15:59

uauuuu krasne so. Imas pa res zelene prste.

LP, R. "Stressed is desserts spelled backwards!"

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti