Jedi s sipino tinto

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

tema odprta - 16. dec 2006 14:44 | ogledi: 7.071 | odgovori: 8

Za silvestrovo ali prvega bi rada naredila njoke s sipino tinto z lososovo omako.

Problem nastane v sipah - v bistvu nisem še nič delala iz njih, zato ne vem kako se kupijo. Predvidevam, da če kupim neočiščeno sipo, dobim vrečko s črnilom še v njej. ne vem pa, če bi znala to vrečko spravit ven. Prav tako ne vem, kako narediti njoke - ali so to krompirjevi, pa dodaš samo tinto, ali jih narediš iz vode in moke + tinta. Ali je potrebno tinto kaj obdelat (kuhat, precedit...) preden jo vmesiš v testo.

Ali ima kdo izkušnje, kje se da kupiti sveže sipe (v meni najbližjem hipermarketu jih še nisem videla), ali se tinto lahko tudi zamrzne?

Vse, ki imajo kakšno izkušnjo s pripravo take hrane prosim za pomoč in se vam vnaprej najlepše zahvaljujem.

matilda

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

16. dec 2006 16:14

Tinto lahko kupiš posebej, v Mercatorju jih imajo pakirane v takšnih majhnih vrečkah v ribarnici. Tudi sipe bi morala dobiti tam, drugače poglej v Tušu. so pa zmrznjene tudi dobre. Sama sem delala črno rižoto in je bila zelo dobra. jasna

Levinjav  

član od: 15.11.2005

sporočila: 447

16. dec 2006 20:09

Sipino tinto dobiš tudi v LeClercu. Sicer je veliko pakiranje. Mislim, da ga je 7dl. Sveže sipe lahko kupiš v ljubljanski tržnici, saj veš pri tromostovju, v LeClercu, mislim pa da jih imajo tudi v Hipermarketu Mercator v Ljubljani. Sip pa sploh ni teško očistiti. Na nasprotni strani, kjer ima sipa kost zarežeš in odstraniš drobovino, med drobovino je tudi vrečka s črnilom. To shraniš. Odvzameš kost. Odstraniš tudi glavo, ki jo shraniš. Telo sipe bo izgledalo kot metuljček. Sipina glava ima v sebi zob, ki izgleda kot papagajev kljun, na tega pritisneš in gre z lahkoto ven. Manjši problem je odstranjevanje oči. Primeš pod očmi in zarežeš in pritisneš na oči in jih odstraniš. Sipe dobro opereš pod tekočo vodo. S sipimim črnilom lahko narediš črno rižoto. Narediš vse kot za normalno rižoto z morskimi sadežo, samo, da morske sadeže zamenjaš s sipami. Ko dodaš vodo, oz. jušno osnovo, dodaš shranjeno črnilo. Vendar POZOR, črnila ne dajaj veliko, ampak v zelo mali količini. Rižoto skuhaj do konce, dokler ne bo riž al dente. Iz sipinega črnila lahko narediš tudi polivko za testenine. Moj oče ponavadi naredi tudi včasih črni brodet. Drugače se dajo pa sipe tudi zapeči na čisto enostaven način. Očiščeno sipo daš v kozico, dodaš nasekljan česen, petršilj, vegeto, malo olivnega olja in 0,5 dl belega vina. Vse skupaj dušiš na nizkem ognju, dokler tekočina ne povre. Paziš, da se ti sipa ne prime kozice. Zraven postrežeš z blitvo in krompirjem. Pa dober tek. Levinjav

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

16. dec 2006 23:46

Hvala za nasvete, zdaj moram pa samo izbrskat še recept za njoke - po mojem se naredijo samo iz moke, vode in črnila, ampak za vsak slučaj matilda

kuharamater  

član od: 2.11.2006

sporočila: 32

17. dec 2006 0:27

Idejo imaš odlično, ampak pazi, ker je okus dokaj specifičen. Kar se recepta tiče, naredi vse, kot pri krompirjevih njokih, le pred mešanjem dodaj tinto. Čisto enostavno. In odločno gneti, da se dobro premeša. uživaj! kuharamater

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

17. dec 2006 10:04

hvala za nasvet kuhar amater; jed bi rada naredila prav zato, ker je specifičnega okusa - božanskega. To včasih (ob redkih posebnih priložnostih) jemo v restavraciji v naši bližini, ki slovi po ribjih jedeh in je polna Italjanov, ki tukaj zapravijo ogromno denarja, le da se lahko "nažrejo" ribjih specialitet - od svežih škampov (servirani na ledu) do raznih jastogovih jedi in podobno. Meni je najboljši tris testenin, ki jih jemo za predjed. Ponavadi naredijo te njoke, rezance z rakci in tartufi in rezanci z jastogom ali pa rižota z morskimi sadeži. Ampak tega je ponavadi v tako majhnih količinah, v bistvu za vsakega ena dobra žlica vsake jedi, zato bi rada sama poskusila to narediti - sicer ne kot glavno jed, ker po mojem zgubi ves čar. Tista lososova omaka je pa podobna kot da bi stopila sirček Grunland z lososom in bom verjetno tako tudi naredila, saj se bojim, da če bom sama packala z lososom, mi bo vse skupaj ratalo premočno. Torej ti praviš, da gre tudi krompir noter... matilda

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

17. dec 2006 13:56

Sipino tinto dobiš v majhnih paketkih tudi v Sparu, v hladilniku. Loni Makaroni

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

18. dec 2006 20:24

Ko sipe zamrznejo se v črnilu naredijo grudice,ki se le stežka razpustijo in če nimaš prakse,take tinte ne uporabljaj.Svežo tinto lahko iztisneš iz mešička,dodaš malo soli in hraniš v hladilniku kak teden,drugače pa uporabi kupljeno tinto.Tinto pa lahko gladko izpustiš iz recepta,ker daje predvsem barvo,okusa pa skoraj nič.Redki so,ki z zavezanimi očmi ločijo črno od bele sipine rižote.Tvoj meni vsebuje lososovo omako,ki bo prav gotovo pokrila okus sipine tinte v njokih. ati zlati

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

18. dec 2006 22:24

Hvala za nasvet, ati zlati. Saj vem da nima okusa, ampak zgleda pa bolj fensi za tako posebno kosilo ali večerjo. Po pravici povem, da mi še ni prišlo na misel, da bi navadne njoke naredila z lososom, potem imam raje gobe. Gre se predvsem za občutek, da je jed bolj posebna. Posebej, če potem postrežeš cel ribji menu. Enkrat sem v tej restavraciji jedla tudi karpačo iz tune, pa če se ne motim, je bil malo dimljen - božansko, ampak tega se pa itak ne bi lotila doma delat. matilda

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti