Zeljna solata

Ava  

član od: 28.3.2006

sporočila: 283

tema odprta - 7. dec 2006 21:19 | ogledi: 13.552 | odgovori: 46

Pozdravljeni!

Zdaj bom pa nekaj "butastega" vprašala. Kako oz. s čim režete zelje (surovo) za solato. Jaz se mučim s tem vedno na novo. Zadnje čase ga režem na mesoreznico, vendar mi izgled ni všeč, sploh pa tisti debelejši deli. In potem še čiščenje mašince, ki jo moram čisto razstaviti, da jo očistim. Spominjam se, kako je to delala moja stara mama, liste je zvila kot palačinko in z nožem rezala zelo na tanko, zdi se mi, da je bilo tanko kot laski; če jaz to poskusim, se mi listi zlomijo. Glave zelja, ki ga kupujem, so zelo trde, in ko liste luščim, se mi v glavnem lomijo. Mogoče je pa vse skupaj samo moja nostalgija po starih časih in je bila zeljna solata takooo dobra, ker jo je pač naredila stara mama. Pozdrav

Ava

fakin712  

član od: 29.3.2005

sporočila: 2682

7. dec 2006 21:31

Ava poizkusi dobiti bolj mehke glave zelja, pa nož v roke in reži. Jaz jih zvijem, potem pa zelo oster nož s tankim rezilom vzamem in na tanko narežem. Tudi meni gre na živce tisto čiščenje salamoreznice. Se mi zdi , da sem prej gotova, če režem zelje na roko. LP! fakin712

stefka65  

član od: 26.2.2006

sporočila: 38

7. dec 2006 22:33

AVA; svoj čas so imeli pri DOBREM SOSEDU posebne vrste ribežen, na njem se izredno lepo reže zeljnata solata, čebula, črna redkev, rdeče zelje itd. PREDNOST je v tem, da lahko režeš različne debeline. Je plastičen, podolbovat, bele barve, s kovinskim ostrim rezilom in ima zaščito za prste. Meni je v veliko pomoč, paziti moram na prste. Če pa režete solato na roke, uporabite glave LJUBLJANSKO ZELJE, ker se dajo listi lepo trgati in zvijati. Veselo na delo! stefka65

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

7. dec 2006 22:50

Draga Ava, te povsem razumem, tudi jaz sem imela takšne probleme. Sinova sta mi rezala zelje na strojček za klobase, ampak ne pride preveč lepo, veliko je preširokih rezancev. Jaz pa tako nevarne stvari puščam pri miru iz določnih razlogov. In tako sem spraševala in spraševala, kako to počnejo drugi ljudje. En starejši možakaz mi je povedal, da reže vsak list posebej, druga znanka pa mi je povedala, da že leta reže zelje in še drugo zelenjavo na pripravo, ki jo je opisala zgoraj Stefka65. Svojo sem kupila v Merkurju, stala je dobre 3 tisočake, sedaj pa je problem samo, ker je zelje prevečkrat na mizi. Sedaj pa še vprašanje za Štefko: kako pa naj vem, da je zelje ljubljansko? Pozdrav vsem ljubiteljem riba-ribica

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

7. dec 2006 23:32

Nisem Štefka in nisem vedela da se to zelje imenuje ljubljansko, vem pa, da je zelje ki ima bolj mehke liste in se listi zato lažje odstranjujejo in lažje zavijajo in režejo; torej to zelje je bolj zelene barve in že na oko se vidi da so listi tanjši in bolj ubogljivi za rezanje. Aki

Nena-morje  

član od: 21.12.2005

sporočila: 1110

8. dec 2006 1:09

Jaz režem zelje na SALAMOREZNICI!Poizkusite! lp Nena Nena-morje

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

8. dec 2006 4:02

Tak rezalec sem jaz kupila na tržnici in stane 700 tolarjev. Debelina se da da naštimat, rezilo je iz rostfraja in pere se v pomivalnem stroju. Sem zelo zadovoljna, saj po več letih uporabe ni izgubil ostrine. Prodajajo pa tudi take lesene, ki imajo dve vzporedni rezili, je pa namenjeno prav za ribanje zelja. Kyara

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

8. dec 2006 6:56

Imam tak rezalec kot Štefka65, vendar zelje še vedno najraje naribam na rezalec, ki sem ga pred leti kupila pri Ribnčanu, namenjen prav ribaju zelja v gospodinjstvu. kobra 1

Szdenka  

član od: 22.10.2003

sporočila: 220

8. dec 2006 8:06

Mene pa zanima, kako pripravite dobro zeljno solato. Meni na pikniku jo je pripravljal gospod iz Slavonije. Ker nisem imela časa opazovati, sem šele čez nekaj ur, ko jo je že zmanjkovalo ugotovila, da je nekaj posebnega. Vem da je nekaj solil, ožemal.... Ali ima kdo ta recept? Že vnaprej se vam zahvaljujem. Zdenka

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8697

8. dec 2006 8:29

Zelje za zeljnato solato pri nas reže mož, ker ga res nareže čisto na tenko. Zelje dam v posodo ga posolim in malo premešam ter pustim odstati kakšne pol ure, da spusti vodo. V pest dam zelje in ga dobro stisnem, da iz njega priteče voda. Tako strisnjeno zelje dam v skledo. Posebej naredim mešanico: kis, olje, česen, dodam čisto malo vode in s tem polijem po zelju, ki sem mu dodala 1 - 2 kuhana in na drobno narezana krompirčka ter dobro premešam. Zeljnato solato ponavadi naredim 2 - 3 uri pred serviranjem, da se uleži. Pozdravček!

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

8. dec 2006 8:31

Še en nasvet za "lene" gospodinje iz Ljubljane: na ljubljanskem trgu prodajalke kislega zelja in repe - vsaj gospa Škerlova z belim klobučkom - prodajajo tudi narezano surovo zelje! Ker zelja ne pridelujem v gajbicah na balkonu v bloku, si privoščim narezanega (tudi rdečega). teta torta

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti