Poškodovana -teflonska posoda

mijamarija  

član od: 19.4.2006

sporočila: 529

tema odprta - 21. nov 2006 14:07 | ogledi: 6.204 | odgovori: 13

Hojla!

Nevem kako mi je uspelo poškodovati teflonski vok.Slišala sem da se poškodovana posoda ne sme več uporabljati. potrebujem strokovni nasvet,ker te posode nimam več v rabi,ali to drži da poškodovana posoda škoduje zdravju.

Želim vam lep dan!

mijamarija

DUŠANKA  

član od: 12.7.2005

sporočila: 2039

21. nov 2006 14:15

Jaz pa vem, kako ti je to uspelo - saj je meni tudi že pred časom. Meni je tista posoda popokala (dobila bele pikice) od same uporabe - torej slab material, kajti nikoli, ampak res nikoli ni bilo v njej nobene trde stvari, le lesena ali plastična kuhalnica. Ena posoda je dnevno v uporabi, kajti moj prisega na krompir, pečen v teflonki - in to je na sporedu skoraj redno. In prav ta, največkrat uporabljena ponev je taka kot mušnica - polna belih pikic. Uporabljam jo dalje in upam, da to ni škodljivo Vsaj do danes se ni nič pokazalo, da bi škodovalo zdravju, morda pa le...... Kaj pa druge menite? Dušanka

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

21. nov 2006 14:22

Predvidevam, da imamo enako posodo. Tudi jaz jo kljub temu uporabljam. Ne bom za vsako pikico ponvo metala proč! Atina

strelka  

član od: 8.5.2006

sporočila: 659

21. nov 2006 14:30

Kolikor jaz vem, teflon dokazano povzroča raka. Tudi če ne ranimo posode neposredno, ga s časom pojemo. To je pred časom opozarjala organizacija Umanotera na letakih za osveščanje potrošnikov. Sama imam eno teflonsko ponev, ki je v uporabi tako tako, ko bo dobila prvo resno prasko pa leti. In imam nov izgovor za litoželezno posodo:) strelka

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

21. nov 2006 14:45

Zaradi ene praske se mi ne zdi, da bi moral posodo stran metat. V bistvu se vsaka teflonka sčasoma spraska, vsaj pri nas. Verjamem, da teflon zdravju ne koristi, samo tista majhna količina od prask verjetno ne bo nobenega pokopala. Lp

strelka  

član od: 8.5.2006

sporočila: 659

21. nov 2006 14:48

No, mene teflon vseeno skrbi. Za razne maligne zadeve so dovolj minimalne količine določenih snovi in če celo življenje jemo iz teflona, se tega kar nabere. Sicer pa vsakomur svoje... strelka

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

21. nov 2006 14:58

No, včasih so kuhali tudi v aluminijastih piskrih. Pa bakrenih... Jaz mislim, da ne bo nobenega konec, če se teflon full ne lušči dol. (potem je pač za v smeti...). (Za vok od Kena Homa je pisalo, da se ga maže z msščobo, ko se ga ne uporablja, da se ne izsuši. Če se teflon popraska, se pač tudi maže z maščobo...).

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

21. nov 2006 15:08

Teflon sam ne povzroca raka, pac pa naj bi bila kancerogena ena od snovi, ki jo uporabljajo pri proizvodnji teflona, imenovana perfluorooktanojska kislina. Koncni proizvod vsebuje samo sledove te spojine, tako da je pravzaprav nepomembna za uporabnike - ogrozeni so skratka ljudje, zaposleni pri DuPontu (tovarna, ki teflon izdeluje), ne pa tisti, ki na njem cvrejo jajca. Drug problem pa je, da pride do razgradnje teflona, ce se segreje nad 240"C, pri 350"C pa zacnejo iz njega izhajat skodljive hlapne spojine; to se lahko zgodi, ce prevec segrejemo prazno posodo. Pri tem nima veze, ali je posoda spraskana ali ne. Kar se skodljivosti tice: sama na osnovi tega, kar trenutno vem, sicer mislim, da bolj skoduje zdravju jajce, peceno na zajemalki svinjske masti kot pa na suhi teflonski ponvi, ampak itak je vse v pravi meri. Osebno bi se odlocila za zlicko masti - in litozelezno ponev. lp, proxima

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

21. nov 2006 15:24

Ja, saj pod teflonom je kovina, ne? Zato mazanje z maščobo. Po moji logiki... Čisto v razmislek: tudi kovinske posode naj ne bi bile dobre za kuho. Vse. Najbolj naravno naj bi bilo kuhanje oz pečenje v glinastih, ampak lej ga zlomka, tudi glinaste oz. porcelanaste imajo strupene primesi... Pa smo spet tam...

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

21. nov 2006 18:53

proxima je napisal/a:
.......................................................................................................... ..............................................................................................................................................Kar se skodljivosti tice: sama na osnovi tega, kar trenutno vem, sicer mislim, da bolj skoduje zdravju jajce, peceno na zajemalki svinjske masti kot pa na suhi teflonski ponvi, ampak itak je vse v pravi meri.
ko sem tole prebral, so me kar zasrbeli prsti za tipkanje odgovora..........
proxima je napisal/a:
Osebno bi se odlocila za zlicko masti - in litozelezno ponev.
s tem si pa vse postavila na mesto ( tako, da mi ni treba nič odgovatjat ). ežoj

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?malaga
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti