Pil

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

16. nov 2006 12:52

Presenečena sem nad zgoraj opisano vsebino pila in vesele šole. Moram reči, da sem v veseli šoli tudi jaz tekmovala, vendar so bile takrat bolj naravoslovne teme. Groza me je, da otroke bombardirajo z reklamami, še bolj pa z vsebinami, ki mislim, da njihovemu razvoju marsikdaj škodujejo bolj kot koristijo. Sem mlada mama, se imam za precej svobodno mislečo, ampak da se bo moj otrok pri devetih letih ukvarjal z modo, se mi zdi pa absurd. Kaj bo počel pri petnajstih? Mogoče ne spada sem, ampak pred nekaj trenutki sem si ogledala spletno stran 24ur in opazila povezavo na članek, ki se začne tako: Drage dame, ne zadovoljite se z klitoralnim orgazmom, ki ga lahko doseže vsaka spolno zrela opica. Stremeti morate k višjim sferam, torej k vaginalni senzaciji. cel članek lahko preberete na povezavi: http://24ur.com/naslovnica/ekskluziv/erotika/ Sem mlada, nisem starokopitna, tudi jaz se rada naučim kaj novega, tudi o posteljnih užitkih, vsekakor sem za preizkušanja novega, ampak ta uvod v članek me je pa prav prizadel, ker se mi zdi napisan na zelo nizkoten način. zato me je groza, kam smo prišli: Otroci se že v vrtcu gledajo in ozmerjajo, če niso oblečeni po modi, odrasli pa niti seksati ne znamo več, smo namreč na nivoju opice. se moram prav malo pomirit matilda

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

16. nov 2006 13:57

Ampak jaz pa mislim, da pri seksu manj kot misliš, bolje je. In najbrž je opicam čisto luštno. Lp Cila

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

16. nov 2006 14:39

Seveda je luštno, ampak tako kot je članek napisan izpade, da je tako manjvredno. Mediji nas prepričujejo, kako moramo seksat (če ne sprobaš analnega seksa in s partnerjem ne uporabljaš "dildota", spadaš že med zavrte), mladim dekletom po revijah dajajo nasvete, kako naj zapeljujejo fante, kako naj se naličijo, kakšno perilo in oblačila naj izberejo, pa parfum, da bodo seksi mačke. Delam v trgovini s tekstilom in prav smešno je videti, ko prideta dve desetletnici, z veliko šolsko torbo na hrbtu in se hahljata, potem pa sramežljivo rečeta, da bi kupili tangice. Naslednje pridejo, gledajo tangice in se zraven pogovarjajo: take ima tista, meni so te všeč, ampak jih ima že ona in podobno. Potem pride ženska in reče, da bi nečakinji kupila perilo, pa kako rada pri nas kupi, ker dekleta na vasi tekmujejo, katera ima lepše perilo in je njena nečakinja že dvakrat zmagala. Najhuje pa je, ko pride mamica in bi rada perilo za sedemletno hčerko. Pokažeš, pa se ji zdijo previsoke spodnjice in vpraša, a tko majhnih tangic pa nimate, saj res grdo zgleda, ko se jim vidijo robovi od spodnjic skozi hlače. Ne bi zdaj tu o pedofiliji in posilstvih, ampak to napadanje medijev in razbijanje tabu tem (pravzaprav niso več tabu teme, ker če o tem ne govoriš z vsakim, si že zavrt) nam ni prineslo nič koristnega. matilda

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

16. nov 2006 15:17

Lady matilda, kapo dol....od PIL-a smo preskočili na seks....:) Ali te je zbodel termin"spolno zrela opica"? Pisec je hotel biti duhovit in se mu je "spolno zrel človek" morda zdel malo presuh pojem, opica je pa bolj žmohtno....Kaj pa vem. Jaz bi tisti del teksta (celoten tekst ravno ni biser) nadomestila s "spolno zrel slehernik" in mislim, da bi bil učinek čisto v redu. Sicer se zadnja leta izobražujem predvsem s tisto literaturo, kjer se seks obravnava na taoističen način in ti povem, tista literatura je mnogo bolj pismena, duhovita in edukativna. Priporočam. Če grem nazaj na PiL in Veselo šolo. Revije nisem videla, prebrala sem samo najavo tem in tam je napisano, da se bodo učili o razvoju moških oblačil skozi čas (skratka en zgodovinski pregled, kako so se oblačila spreminjala skladno z načinom življenja, razvoja itd tid). Definitivno to ni tema, ki bi bila najbolj pomembna za otrokovo znanje vobče, ampak škodi pa tudi ne. Vesela šola je (naj bi bila) namenjena nadgradnji tistega, kar se nauči otrok v osnovni šoli, VS pa naj bi načeloma delala na splošni inteligenci otrok in temu, da stvari vidijo v malo širši luči. In če tu dodamo tisto, kar je napisala piškotek, potem načeloma ne bi smelo biti problema. Vse teme na svetu se dajo predebatirati tako ali drugače: npr. o pilatesu se lahko debatira tako, da se navede, kako je nobl hoditi na pilates, pa od katerga branda opremo si kupimo za pilates - ali pa o tem, kako je gospod Pilates skreiral vaje za krepljenje samega sebe (bil je precej bolan) in potem je z železno disciplino telovadil in je imel še v pozni starosti tako kondicijo, da se je več ur držal z rokami na tramu in iz tega izvedemo sklep, kako je redna vadba pomembna. Videti stvari v širši luči - to je tisto, za kar bom vedno zavzemala. Če zdajšnja Vesela šola to podpira (če starši ocenjujete, da to podpira), potem super, če pa tega ne podpira več, mi je žal, da je tako. Bi pa rada še nekaj dodlala: po službeni dolžnosti (in nekaj tudi zasebno) imam precej stika s tujci. Zlasti zanimov je, ko te tujce spoznavaš na službenih kosilih - tam so bolj neformalne teme - in lahko rečem, da je moj nekaletni splošni vtis, da so univerzitetno izobraženi Evropejci (Rusi, Čehi, Nemci, Angleži, Belgijci, Francozi, Slovaki, Bosanci....) v takih situacijah mnogo bolj ležerni kot univerzitetno izobraženi Slovenci. Recimo, mene je fasciniral uspešen poslovnež iz BiH, ko je zelo lahkotno preskakoval iz teme Hanibalovega pohoda čez Alpe do mineralogije in še kam. Ali pa Rus, ki se je pogovarjal o elizabetinski drami in tovarni plastičnih mas.... Ali pa nemški tovarnar, ki je bral Andrića. Takih sogovornikov v Sloveniji žal ni posebej veliko. V Sloveniji se na neformalnih delih pogovarjajo o obnovi tistega, kar so se zmenili že na formalnem delu, potem se pa pri desertu eventuelno pove, kje je bil kdo na dopustu in malo se diskutira tekma tistega tedna (nekaj z žogo pač). Dolgčas. Bog ne daj, da kdo poskuša s kakšnim vicem - je za razjokat!i se! Skratka, širine, veselja do življenja, videnje humorne note v resnih stvareh - tega manjka. Morda sem nostalgično naivna, ker še vendo doživljam nekdanjo Veselo šolo kot vir, ki je dajal otrokom humor in širino (veselje do življenja dajejo starši) in zaradi tega upam, da se to poslanstvo še ni izgubilo. Kaj pa vem. Vendelina jr.

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

16. nov 2006 15:42

Vendelina, humor in širina stvarem, se tako lepo sliši in se strinjam s tabo, ampak nočem, da bo moj petnajstletnik zafrustriran, ker ne bo seksal ali imel punce. Že ko sem bila jaz v tistih letih, se je dobilo dosti literature za mlade - teen in podobno, in ti povem, da sem takrat skrivno hrepenela po fantu, ki bo prišel in oh, kako bova spala skupaj - zdaj me je kar sram, ampak jaz sem si dejansko takrat ustvarila sanje na podlagi romantičnih člankov iz revije. Seveda je naloga staršev, da pomaga otroku spoznati vrednote in svet, ampak moji starši na žalost niso bili ravno napredni in z mano niso govorili o zaščiti in seksu, pa da ni nič narobe, če dekleta v časopisu pišejo o prvi spolni izkušnji pri petnajstih, jaz se pa do takrat še niti zaljubila nisem. In mislim, da ni vseeno, kakšen način izberemo, da predebatiramo temo: npr, kot si navedla pilates - če debatiramo o znamki oblačil in o tem, da je to nobel, bomo otroku sporočili, da naj telovadi zato, da bo nobel, ne pa da bo krepil telo in duha, kar je zanj pomembno. In isto, če bomo debatirali o modi v veseli šoli, za kakšno znanje bomo bogatejši? Kmalu bomo taki kot Američani, ki ne vejo niti kje je Evropa, mogoče poznajo Italijo zaradi mode in Francijo zaradi pomfrija (kot si navedla obstajajo tudi izjeme). Priznam, da je bilo tudi meni nesmiselno brati Antigono, pa Kralja Ojdipa, pa Odisejo... najbolj dolgočasno branje na svetu - lahko bi nam dali za prebrati kar Lady, pa bi pridobili širino in res drugačen pogled na svet. matilda

ivonja  

član od: 26.2.2005

sporočila: 523

16. nov 2006 15:51

Zadnjič sem prelistala Gloss - posebno šrtevilko, izdano ob 10-obletnici. Noter so bili intervjuji z desetimi deklicami, ki so se pred desetimi leti rodile na različnih koncih sveta. Eden redkih prispevkov v reviji ki so bili vredni branja... No, pa nisem hotela povedat tega, temveč, kaj so med drugim te deklice spraševali: Ali imaš fanta? Počutila sem se kot da nisem stara 30, temveč da sem kot 70-letna mamca, ki se ji zdi čudno da 10-letne deklice sprašujao če imajo fanta. Ne vem no, se vam zdi da je z mano kaj narobe? P.S. Seveda skoraj nobena nima fanta, recimo dve ga imata če se ne motim... ivonja

zelda1  

član od: 30.9.2005

sporočila: 54

16. nov 2006 16:05

Uf, zanimiva tema. Vsekakor se v celoti strinjam z Vendelino jr. NImam svojih otrok imam pa nečake in skupaj prebiramo tudi Pil (s starejšim tudi Pil PLUS). Moje mnenje je drugačno od tistega, ki začenja to temo. Nad obemi revijami sem navdušena. Zakaj? Mladi danes živijo (vsaj pri nas, v veliki večini) v svetu, ki je potrošniško naravnan. Vrednote se spreminjajo, našo podobo oblikujejo mediji. V vsej tej poplavi skušamo mladim ponuditi nekaj tehtnega, pametnega, takega, ki bo otroku v korist pri njegovem razvoju. Vendar je to težko. Raje namreč posegajo po stvareh, ki so bleščeče in dražeče ... Zato jim moramo tudi "dolgočasne", vzgojne, "pametne" stvari zapakirati tako, da bodo posegli po njih in jih UPOŠTEVALI. To po mojem mnenju reviji zelo uspešno udejanjata. Kar poglejte: poleg "pop" vsebin servirajo ogromno takega, kar je vredno prebrati (tako mlademu, kot staršu). Ponujajo ogromno znanja, ki je za razliko (še vedno) šolskih vsebin privlačno predstavljeno (živali, reportaže, narava, potovanja, zgodovina). Tukaj igra posebno vlogo Vesela šola, ki je zelo kvalitetna, zanimiva in nudi veliko informacij za splošno razgledanost. Je dejansko "dopolnilo" k formalnemu izobraževanju, saj se pogumno loteva tem, ki jih v šoli ne najdemo a mlade zanimajo (tudi aerobika je ena takih!). Predstavljene so (teme) tehtno in tako, da dajejo mladim vpogled v področje in možnost, da se bodo bolje znašli v določenih situacijah v življenju (tudi pri pogovoru za službo, če hočete). Pri nas doma imamo veselošolce in smo ponosni nanje Zato bomo te revije še brali. Lep pozdrav zelda1

Lana1  

član od: 8.9.2006

sporočila: 38

16. nov 2006 16:14

jankica je napisal/a:
Mene pa pri PILu moti to, da ti jo septembra takoj pošljejo, če si bil prejšnje šolsko leto naročen. V ovitku pa je dodano ceneno darilo, zaradi katerega otroci takoj odprejo embalažo in takega izvoda pač ne moreš vrniti nazaj. Pa smo spet zavezani za naprej . Kaj menite, ali bi ga lahko odjavila kar med letom? Glede vsebine pa se strinjam, da je odločno preveč reklam. jankica
Jankica! Jaz sem PIL odjavila, kar takoj, ko so mi poslali septembersko številko. Poklicala sem MK in sporočila svojo odločitev, to je, da je ne želim več prejemati. Zaračunali so mi samo septembersko številko, revije pa mi ne pošiljajo več. LP, Lana

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

16. nov 2006 16:32

Matilda, v celoti se strinjam s tvojim postom v tistem delu, ko govoriš o abotnosti mam, ki za svoje deklice kupujejo tangice. Tudi s prvimi tremi odstavki tvojega zadnjega posta se strinjam. S tem, da si ti na bojšem, ti si pri petnajstih vsaj sanjarila, jaz sem se pri 15-h odločila, da se bom raje odpovedala seksu, ker imam nekaj materinih znamenj po trebuhu (si nisem predstavljala, da se fotografije v medijih retuširajo) in tega raje ni za pokazat....(kakšno leto prej mi tiste tri pike niso pomenile nič, danes se mi zdijo pa seksi). Skratka tudi pred dvema desetletjema in še nekaj nazaj smo bili najstniki tako ali drugače zmanipulirani s sporočili medijev. Pa smo tudi to predelali v nekaj letih. Ne verjamem, da se da otroka zaščiti pred medijsko manipulacijo tako, da se ga od nje izolira. Ima pa vsak otrok možnost, da medijsko in ostalo manipulacijo predela s tem, da vidi, da mu na nekaterih področjih kar gre (pa saj to velja za vse ljudi, ne glede na starost). Jaz sem tisto poletje pri petnajstih, ko sem bila prepričana, da sem najbolj grdi raček na svetu (Nastassja Kinski se mi je zdela pa pojem lepote, ki ga ne morem doseči) na poletni šoli v Angliji obiskala Winchester. In tam so nam razlagali o kralju Arthurju in če kaj vemo o njem - in jaz sem odbriljirala, ker sem vedela nekaj o viteziu Lancelotu, pa Genovefi in okrogli mizi (kar sem se naučila iz filma) in o torijcih in vigovcih (kar sem se naučila v Veseli šoli) in o veliki listini svoboščin in Simonu Montfortskemu (kar sem se naučila v šoli). In posledica tega je bila, da se je najbolj luštkan fant iz Španije naslednje tri tedne družil z mano, pa na šolskih plesih sva ves čas plesala in bilo je ljubko, simpatično intakodalje. Ko sem se vrnila domov, sem vedela, da nisem grdi raček. Takrat sem se naučila, da vse, kar zvem - pa tudi če ni v obliki šolskih knjig - lahko kdaj koristno uporabim in da mi vse, kar mi prihaja na poti lahko odpre čisto nove situacije in da samo jaz odločam o tem, kaj bom uporabila (sem neskončno hvaležna staršema, da sta me do 14 leta naučial, kaj je koncept odgovornosti, tako da v puberteti in kasneje nista dvomila o racionalnosti mojih odločitev in sta me podpirala pri vsem, kar sem si zamislila). Je pa fino, če lahko izbiraš iz večjega in širšega polja kot iz enega malega vrtička. Še P.S. Ivonji - saj tisto, ko se vpraša 10-letne punčke, če imajo fanta, ni mišljeno v smislu "a ti kaj seksaš" - jaz to vidim bolj v tisti luči, ko smo imeli pri 10-ih vsi ene simpatije, pa smo se malo za rokice držali in malo zardevali. In lahkotno namenjali svojo naklonjenost en mesec enemu, drug mesec drugemu. Pa včasih kakšen dan tudi trpeli. Ali pa smo svojo naklonjenost kako drugače izražali - meni je en fantek iz čiste ljubezni skrival čevlje, da sem jih iskala po celi šoli, on mi jih je pa pomagal iskati....:) Vendelina jr. Sporočilo je spremenil(a) Vendelina jr. dne 16. nov 2006 16:47:28

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

16. nov 2006 17:44

vendelina, saj se strinjam s tabo. Ne razumi, da sem v celoti proti takim revijam, tudi proti lady in novi ne, v bistvu proti ničemer, ampak do neke mere. Sicer pila nisem sama prebrala ali pregledala, zato tudi ne morem soditi ali je res tako hudo ali ne. Mogoče je revija v redu v tem smislu, da odpre temo za pogovor med starši in otroci, ki lahko skupaj predebatirajo kaj takega, kar se staršem sanja ne, ker so živeli drugače. Ampak kar hočem povedati je to, da otroci ne bodo več znali odbriljirat o viteziu Lancelotu, pa Genovefi in okrogli mizi in o torijcih in vigovcih in o veliki listini svoboščin in Simonu Montfortskemu, ampak bodo kvečjemu vedeli kaj je Beckham oblekel za na večerjo, kako hujša Victorija in katere barve so letos moderne. Res se strinjam, da se mladih ne sme izolirati od njim všečnih tem, ker s tem dosežemo kvečjemu nasproten učinek, moti pa me da se danes dobi vse več skomercializiranih revij, ki ponujajo mladim teme, s katerimi se nebi še smeli obremenjevati. Mi smo trenutno šele pri Cicidoju in sem zelo zadovoljna z vsebino, še posebej so mi všeč kartonaste strani na sredini iz katerih izrežeš igrico iz katere se moj dveletnik marsikaj nauči. matilda

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti