Alergija na materino mleko

tilenboc  

član od: 30.6.2004

sporočila: 221

tema odprta - 7. nov 2006 14:53 | ogledi: 8.613 | odgovori: 25

Pozdravljeni!

Moj dojenček je star 2 meseca in samo dojen. Ko se je rodil, je imel popolnoma čisto kožo, po parih dneh dojenja pa so se mu začeli delati rdeči mazoljčki ali pikice. Pediater je rekel, da je to od mojih hormonov v mleku, ki naj bi izginili do šestega tedna. Na teži pridobiva normalno. Vendar se še ni nikoli normalno pokakal, nikoli ni blato kašasto, vedno ima zelo tekoče blato, kot bi imel drisko. Pokaka se dvakrat do trikrat na dan. Pikice pa tudi ne zginejo, včasih jih ima malo , včasih pa ogromno in po celem telesu. Ali je po teh simptomih možno, da ima alergijo na materino mleko in kako daleč lahko to pripelje, recimo, da bo imel alergijo kasneje na kravje mleko in vse mlečne izdelke.

Ali je bolj pametno probati dati dojenčku adaptirano mleko, če bodo pikice potem izginile.

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

7. nov 2006 15:02

Jaz bi vsekakor dojila in pazila na svojo prehrano. Mislim da je to vsekakor najbolj zdrav način prehranjevanja novorojenca. Pri vseh ostalih proizvodih ki jih kupiš v lekarni ali kje drugje se zna zgoditi še marsi kaj hujšega kot samo pikice. Naša najmlajša je bila dojena več kot eno leto in po prenehanju je dobila alergijo na vse kar je povezano z mlekom. Danes je baba pri 17-ih, mleka in jogurta ne mara videt, pa ni nič narobe. Sicer v naši družini tega nihče ne mara in ne je, pa smo kot dren. O čem bolj natančnem pa bi se jaz vsekakor posvetovala s pediatrom. lp Vesna

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

7. nov 2006 15:11

jaz bi se na tvojem mestu vseeno pozanimala pri pediatru, saj bo to najbolj sigurno. Meni se zdi čudno, da bi bil otrok alergičen na mleko, če se že dva meseca samo doji, hkrati pa normalno pridobiva na teži. Tudi kolikor vem imajo nekateri otroco res manj čisto kožo, ne vem pa zakaj. Še najbolj čudno se mi zdi, da se pokaka dva do trikrat na dan, saj kolikor se spomnim naj bi dojeni otroci kakali bolj poredko (enkrat na dva, tri dni). Sem pa že malo ven iz tega, zato ne morem reči ali je prav ali narobe. Jaz bi na tvojem mestu najprej šla k pediatru in se pozanimala, preden bi sama packala z adaptiranim mlekom. Moraš vedeti, da je materino mleko kljub vsemu najboljše za otroka in ko enkrat začneš mešat, se lahko zgodi, da bo otrok hotel jesti samo še po flaški, količina mleka v prsih pa se bo začela manjšati. Škoda bi bilo narediti kaj takega samo zato, ker ti bo tako svetoval nekdo, ki niti dobro ne pozna situacije. Torej k pediatru. Od moje sestrične sin je bil ob rojstvu alergičen na materino, pa tudi adaptirano mleko. Zato so (če se prav spomnim) uporabljali sojino mleko. S časom se je ta alergija zgubila, tako da so pri osmih mesecih počasi začeli z normalnim mlekom, jajci in podobno. Danes ni mali alergičen na nič. Srečno, pa uživajte z malo štručko! matilda

muffin  

član od: 17.10.2002

sporočila: 125

7. nov 2006 15:26

Draga Tilenboc, to vsekakor ni alergija na tvoje mleko. Moj malček je sedaj star že skoraj 10 mesecev, vendar ko je bil star približno 2-3 mesece je prav tako dobil izpuščajčke po celem obrazu in dekolteju, čeprav sem ga samo dojila. In to je bilo res zaradi samo zradi hormonov, torej točno tisto, kar je tebi rekel pediater - zaradi menjave stanja hormonov, ki se pa seveda izločajo tudi skozi mleko (v nosečnosti se ti je spremenilo ravnovesje hormonov in po porodu se hormoni prav tako spremenijo). Pri mojem otroku so ti izpuščajčki trajali skoraj 1 mesec, bili pa so precej intenzivni in rdeči, da sem že mislila da nikoli ne bodo izginili. Pa so, kar hitro ... sprva so se začeli sušiti in potem se je koža hitro popravila. Mazala sem ga pa kar s hladilnim mazilom ali bepanthenom. Vsekakor pa nikar ne prenehaj z dojenjem, to je najboljše za dojenčka in tudi za mater. Kar se pa tiče blata - dokler so dojenčki samo dojeni imajo bolj tekoče blato (kašasto blato imajo dojenčki, ki pijejo adaptirano mleko ali pa kasneje ko začnejo uživati gosto hrano). Glede pogostosti kakanja je pa vsak dojenček drugačen - eni kakajo tudi po 5x na dan, medtem ko drugi ne kakajo tudi po nekaj dni. Moj malček je tudi pogosto kakal dokler je bil samo dojen. Sicer pa če si nesigurna, lahko povprašaš tudi svojo patronažno sestro ali najbolje pediatra, oni so le strokovnjaki. Ali pa si malo oglej forume na: http://med.over.net/forum/ ali pa na www.ringaraja.net . Uživaj ob svojem dojenčku in njegovem razvoju. muffin

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

7. nov 2006 15:28

Čao, no, vsekakor je tole primer za zdravnika, pediatra, ne pa za naše laično mnenje. Ampak moje mnjenje je, da to ni alergija na materino mleko, nikakor! Lahko je alergija oz. preobčutljivost na kako zadevo, hrana, ki jo mati zaužije, nikakor pa ne materino mleko! Hormonske pikice pa lahko trajajo dosti dlje kot le 6 tednov. V vsakem primeru morate najprej pogledati na to, kaj sami zaužijete. Lep pozdravček, S.

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

7. nov 2006 16:19

Anomis, zakaj misliš, da otrok ne bi mogel biti alergičen na hormone v materinem mleku. Poznam primer, ko je bil dojenček alergičen na materino mleko in je jokal noč in dan. Doma so bili že vsi na koncu z živci, dokler ni šel v bolnico, kjer so ugotovili alergijo na materino mleko in po uporabi adaptiranega je bilo takoj v redu. LP

vegeterianka  

član od: 24.5.2006

sporočila: 282

7. nov 2006 16:42

jaz sem imela alergijo na mamino mleko. Tako da me mama ni dojila in zrasla sem ob čaju in drugih kašah sadnih in zelenjavnih in danes imam alergijo na kravje mleko ...vendar lahko pa jem mlečne izdelke samo čistega mleka ne smem piti ... vegeterianka

veverica  

član od: 12.11.2001

sporočila: 1038

7. nov 2006 17:10

Lahko bi se razpisala na dolgo in široko, ker je to res obsežna tema... Bom poskusila biti kratka in učinkovita, če pa boš želela še kakšne informacije, me lahko kontaktirađ na zasebno pošto in se bova slišali po telefonu... Lahko pokličeš tudi kakšno svetovalko za dojenje pri LLL http://lsd.uni-mb.si/dojenje/lllislo.html več informacij lahko dobiš tudi na že omenjenih internetnih straneh: http://med.over.net/phorum/list.php?f=94 1. NIKAKOR ne prenehat z dojenjem oziroma niti slučajno ne daj dojenčku adaptiranega mleka, če še lahko dojiš. Dokazano je, da imaj "zalivančki" več alergij kot polno in dolgo dojeni otroci. 2. Otročiček lahko dobi pikice zaradi reči, ki prehajajo v mleko, se pravi da iz jedilnika najprej črtaj mleko, če ne bo boljše vse mlečne stvari, potem vse druge potencialne alergene (glede diete ti bodo najbolje svetovali pri pediatru). In pa še zgolj odgovor vegeterianki: zares dvomim, da si bila alergicna na materino mleko, prej morda na snovi, ki so prehajale v materino mleko - pri dojenju zelo dovzetnih otrok za alergije, mora tudi doječa mati uživati dietno prehrano. Zagotovo je mamino mleko primerno za dojenčke, kravje pa za teličke, zato alergije na mamino mleko nikar ne povezuj z alergijo na kravje mleko. Najveretneje še nisi dojila, sicer bi videla, da sta popolnoma različna, Materino mleko je namreč veliko bolj vodeno in predvsem sladko, čisto nič podobno kravjemu že po izgledu in okusu, kaj šele po beljakovinski sestavi... Lep pozdrav in pa čimmanj alergij pri otrocih!!! Ana Češnovar

Sy  

član od: 11.12.2003

sporočila: 1057

7. nov 2006 17:19

Pri otroku od kolegice se je isto dogajalo, kadar je ona jedla čokolado in je le-ta prehajala v mleko. Morda je tvoj otrok alergičen na nekaj, kar ti ješ. Moj je bil alergičen na vsesorte in pri meni sploh ni hotel piti. Od hrane so najbolj alergena jajca, mleko, arašidi, sezam, kakav... lahko pa tudi kaj drugega. Upam, da bodo pikice kmalu izginile Vse dobro želim, Sy

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

7. nov 2006 17:33

Čao, se opravičujem, če sem res mimo udarila, ampak da obstaja alergija na materino mleko, si pa nisem mislila. Vem, da je veliko ljudi in otrok alergičnih na mleko, oziroma laktozo ali mlečno beljakovino in da potem ne smeš nobenega mleka, ali pa da je otrok, ki je še dojen pač alergičen na kako snov in je potem kriza, če mama to je. Se opravičujem in res ne znam svetovati, razen obiska pri pediatru. Lep pozdravček, S.

Noa  

član od: 13.2.2003

sporočila: 716

7. nov 2006 18:10

Glede na to, da opisuješ, da ima pikice po vsem telescu, je to mogoče res alergija. Ko je moj mali imel take pikice, je rekla pediatrinja, da če bo šlo nižje od komolcev, gre verjetno za alergijo. Nižje od komolcev ni šlo, je bilo pa zelo izrazito, rdeče, na dotik kot šmirgel papir. Pa trajalo je dobre 3 mesece. Moja pediatrinja je vztrajala pri tem, da se pač koža čisti in da bo minilo. Sedaj je otrok star 2 leti in se je izkazalo, da ima hudo, življensko nevarno alergijo. na alergološkem oddelku pediatrične klinike so me poučili, da je bil tisti izpuščaj "atopični dermatitis", ki je tipičen za male alergike. Z iskušnjami, ki jih imam sedaj, bi na tvojem mestu zahtevala pregled pri alergologu. Če je alergija, očitno uživaš nekaj, kar malemu povzroča reakcijo. Kot so že predhodnice povedale, so najpogostejši alergeni mleko in mlečni izdelki, jajca, čokolada, razni oreški - arašidi na 1: MESTU!!!,... Prosi za napotnico in pojdita h alergologu! lep pozdrav Sporočilo je spremenil(a) Noa dne 07. nov 2006 18:13:05

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti