Na pomoč - kruh "pade skup"!!!

pegasti  

član od: 7.1.2003

sporočila: 258

tema odprta - 2. okt 2006 14:54 | ogledi: 6.493 | odgovori: 16

Sicer pečem kruh v kruhomatu samo, kadar mi gre časovno res "za nohte". Kruh pečen "peš", torej normalno vzhajan in pečen v pečici, mi vedno uspe (to bo verjetno potrdila tudi Ela). V kruhomatu pečen kruh pa vedno "pade skup" - nima lepe kape. Delam ga po receptu iz navodil. Pečem v osnovnem programu, srednje pečeno. Kaj delam narobe?

Hvala za pomoč.

tanjatominec  

član od: 8.10.2001

sporočila: 149

2. okt 2006 15:01

Mogoče preveč kvasa. tanja tominec

Dolores  

član od: 20.6.2005

sporočila: 1304

2. okt 2006 15:04

Po mojih izkušnjah tudi preveč kvasa. Lp Dolores

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

2. okt 2006 15:31

4 do 5 gramov kvasa mi zadošča za 70 dag moke, v nasprotnem primeru je tudi meni kruh padel dol oz. je bila jamica na sredini, kar je grdo. Zato kvas tehtam, količino moke pa določim kar z merilnim lončkom. Lp riba-ribica

sonchika  

član od: 3.4.2005

sporočila: 731

2. okt 2006 16:12

Jaz vedno uporabim 40 gr kvasa na kilo moke. In je ravno prav. V kruhomatu dam pa na pol kile moke 20 gr (polovico tistega Fala kvasa) in je. Sonja

kuharca37  

član od: 21.3.2006

sporočila: 563

2. okt 2006 16:13

Jaz kruh pečen v kruhomatu pečem vedno na programu schnell(dve uri-celoten postopek).Pegasti,kam daš kvas,jaz vedno na vrh ,na moko ,in to suhi kvas.S svežim kvasom se mi je dogajalo že vse možno....kruh je skupaj padel ali pa bil zbit. kuharca37

Marjetka cvetka  

član od: 27.12.2004

sporočila: 1569

2. okt 2006 16:30

Tudi meni je na začetku kruh skup padal,ampak zdaj sem našla tapravo kombinacijo in mi vedno uspe. Seveda pa mora biti kvas tisti suhi in posuti ga moraš na vrh.Je pa res,da pri hitrem programu kruh ni tako lepo penast,ampak bolj zbit,ker pač premalo časa vzaja,zato vedno pečem na normalnem programu. Pa še moj recept: 53 dag moke 4dl vode žlička soli ena vrečkica suhega kvasa Dr. Oetker V posodo najprej nalijem vodo,dodam sol,potem moko in nazadnje kvas. Uporabljam pa krušno moko ali pa mešanico bele in polnozrnate. Lep dan vam želi Marjetka cvetka!

otka  

član od: 4.4.2005

sporočila: 35

2. okt 2006 16:37

marjetka cvetka, kaj sladkorja pa ni potrebno nič dati otka

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

2. okt 2006 18:18

ko pečem kruh na hitrem programu, dam suhi kvas kar v vodo in kruh pride lepše vzhajan. Na dolgi program tudi meni ni še nikoli uspel. matilda

marika  

član od: 4.5.2004

sporočila: 125

2. okt 2006 19:21

Sem že malo pozabila in sem šla sedajle prav na avtomat obnovit znanje o programih. Če bi pekla na hitri program to traja pri mojem avtomatu 2:20. Pri normalnem 3:00. Ampak jaz nikoli ne pečem v avtomatu, ampak vedno v pečici, gnetem in vzhajam pa v avtomatu, kar traja 1:30. Iz preprostega razloga, ker vedno spečem več kruha, kot pa ga lahko speče avtomat(končna teža je med 1600-1800g). O količinah, ki jih zmečem notri bi težko točno, ker vedno notri mečem na "uč", Kvas je vedno sveži, nikoli suh. Sladkorja nikoli. Drugače pa še moka , voda in sol (brez dodatkov). Pri bolj rafiniranih mokah (beli kruh) je kvasa malenkost manj kot pri manj nerafiniranih. Kadar dodajam dodatke, sem bolj pozorna prvi 15 minut pri samem mesenju in pa takrat še korigiram, ko testo vzamem ven iz avtomata. Ko testo vzamem ven, ga na hitro zgnetem v obliko, ki jo želim (hlebec, štruca....) in postavim v ogreto pećico (na 40 stopinj) za cca. 15 minut. Potem ga stresem iz košare na pekač in spet odvisno od tipa kruha premažem z vodo, posujem s semeni, prerežem...., pečico zaprem in nastavim 175 stopinj in 50 minut peke. Se pravi skupnega časa pri tem postopku je 2:40, kar je meni enako kot pri peki v avtomatu. Po končani peki ga kakšnih 15 minut pustim še v pečici, potem pa obrnem na rahlo vlažen serviet in pokrijem. Če pa vse delam ročno, potem se ta čas razvleče nekje na okoli 4 ure, potrebujem kar nekaj prostora (ki mi ga kronično primajkuje) in s tem da tulim na vse in vsakogar: zapirajte!! a ne vidiš, da kruh delam!! a ne moreš ta trenutek biti kje drugje? in podobno. Kruh takole pečem že nekaj let in na nekje 100 primerov bi lahko govorila o 3% "ponesrečkov" Ima pa ta sistem eno napako, ki pa je seveda "človeški faktor". Na testo ne smemo pozabiti. V tem primeru nam namreč preraste dovoljene meje in se razbohoti preko notranje posode (to pa se mi je ob babjem čveku dogodilo nekajkrat). V takšnem primeru je najbolje vzeti testo ven, rešiti kar se da rešiti in vse skupaj nekje na zraku pustiti, da se posuši in se čiščenja lotiti šele naslednji dan. Takšna je pač moja izkušnja. Pozdravček Marika Sporočilo je spremenil(a) marika dne 02. okt 2006 20:49:51

Marjetka cvetka  

član od: 27.12.2004

sporočila: 1569

2. okt 2006 22:06

otka je napisal/a:
marjetka cvetka, kaj sladkorja pa ni potrebno nič dati otka
Ne,nič ne dam sladkorja! Lep dan vam želi Marjetka cvetka!

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti