Mlečni riž

tilenboc  

član od: 30.6.2004

sporočila: 221

tema odprta - 20. sep 2006 16:43 | ogledi: 15.573 | odgovori: 8

Pozdravljeni!

Nikoli še nisem naredila mlečnega riža in ga tudi ne znam. Meni osebno nikoli ni bil všeč, ker pa imam triletnega otroka, bi mu ga rada pripravila. Prosim za kakšen dober recept. Ali dam lahko notri tudi kakšno sadje?

Hvala za predloge.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

20. sep 2006 18:02

Okroglozrnat riž (ne tistega par boiled,ker ne vpija tako dobro kot bel riž) streseš v vrelo mleko, jaz dam običajno v mleko še vrečko vanilijevega sladkorja in žlico navadnega. Zmanjšaš vročino in večkrat premešaš, ter kuhaš, da se riž zmehča oziroma tekočina povre. Potreseš ga s kakavom,vmešaš lahko tudi rozine ali na koške narezano sadje (v tem primeru počakaš, da je riž bolj mlačen kot vroč). Kaj pa rižev narastek? V mleku skuhan riž ohladiš, vmešaš sladkor, rumenjake, po želji rozine ali kakšno drugo sadje (breskve,marelice...), ko je masa enakomerno razmešana, dodaš še sneg iz beljakov, ponovno rahlo premešaš in pečeš v namaščenem modlu v pečici. Na 30 dag riža dam dve jajci. Sicer pa je kak recept verjetno tudi v bazi. Včasih so rižev narastekprelili z malinocem, jaz zraven raje ponudim topločokoladno ali vanilijevo omako, ali pa preliv iz gozdnih sadežev. Tudi jabolčna čežana zraven ni napačna kombinacija. Mamamia mamamia

marelica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 1398

20. sep 2006 18:04

Eko, danes ga bomo kuhali za večerjo. Za to v naši kuhinji skrbi oči. Za dve osebi : 120 g riža operemo in ga zalijemo 5 dl mleka, malce(ščep) solimo in sladkamo (1 velika jedilna žlica) po okusu in kuhamo 20 minut,med tem naj povre vse mleko. V začetku je potrebno mešanje, da se ne prismodi Ker se je mož zmotil pri količinah(za mleko) popravljam. Sporočilo je spremenil(a) marelica dne 20. sep 2006 18:14:47

neznan uporabnik

20. sep 2006 18:09

Pozdravljena! Mlečni riž je v bistvu enostavno pripraviti, paziti morate le na primeren riž. Najboljši je okroglozrnati, na vrečki/škatli pogosto piše, da je primeren za sladice. Torej, opran riž zakuhajte v rahlo osoljeno mleko in ga med stalnim mešanjem kuhajte tako dolgo, dokler se jed ne zgosti oz. riž skuha do mehkega. Sicer vam težko navedem količine, ampak jaz dam na pol litra mleka dobro pest riža. Če vidite, da riž še ni kuhan, mleko pa je izhlapelo, ga mal dolijte (najbolje vročega). Mlečni riž mora biti na koncu pocast in gost. Nekateri pri pripravi mlečnega riža mleko zmešajo s polovico vode, da je jed lažja. To je v osnovi to. Kar se pa tiče dodatkov - meni ga je mami potresla z mal sladkorja in kakavom .. sama pa ga zmešam s cimetom, rjavim sladkorjem, svežo karamelo, vanilijevim praškom, belo čokolado, žličko ruma, jagodnim/borovničevim džemom ...možnosti je ogromno. Po moje je tudi sadje v redu, ampak tega še nisem poskusila. Mogoče suhe marelice? Ali pa popečene slive, mljask. Mlečni riž pa je carski, če na koncu vanj vmešate pudingov prašek in kuhate še kako minuto, dve. Držim pesti, da se vam ne bo prismodil (meni se skoraj vedno Prijazen pozdrav! jancka

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

20. sep 2006 18:16

A smo se vsule v nekaj minutah....Mamamia mamamia

tilenboc  

član od: 30.6.2004

sporočila: 221

20. sep 2006 18:42

Jancka, kako pa se naredi sveža karamela, ali to mislite prežgan sladkor in vodo?

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

20. sep 2006 18:50

Pri nas smo mlečni riž sladkali z naravnim jabolčnim sirupom (kupovali smo ga v A, zdaj se dobi tudi pri nas)in dodali malo cimeta. kobra 1

jessy6  

član od: 13.2.2006

sporočila: 764

20. sep 2006 18:58

Sveža karamela...jaz naredim prežgan sladkor in mleko. jessy6

mmajaa  

član od: 9.5.2006

sporočila: 104

21. sep 2006 12:10

Meni je pa najboljši kar brez dodatkov. Obvezno dam notri poleg žlice sladkorja vedno tudi ščepec soli. mmajaa

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti